Kabak Çekirdeğinin Faydaları
Kabak Çekirdeği Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:

Kabak çekirdekleri çinko açısından çok zengin besin kaynağıdır. Çinko bağışıklık siteminin güçlenmesi yanınında hücrelerin çoğalması, uyku sorunlarının giderilmesi, göz ve cilt sağlığı için de önemli bir mineraldir. Bunun yanında özellikle erkekler için cinsel fonksiyonları arttırmada etkilidir.

Birçok sebebe dayalı olarak bünyede olması gereken çinko seviyesi düşmektedir ve bu durum bazı hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Çinko eksikliğinden dolayı soğuk algınlığından çabuk etkilenme, grip hastalığı, depresyon, akne, düşük yağma gibi bazı ciddi sağlık problemleri meydana gelmektedir.

Düzenli olarak kabak çekirdeği tüketimi, bünyenin ihtiyacı olan çinko değerini sürekli sağlıklı bir seviyede tutar ve yukarıda bahsedilen sağlık sorunlarıyla karşılaşmayı engeller.

Kabak Çekirdeği Kalp Sağlığını Korur:

Kabak çekirdeği zengin bir magnezyum kaynağıdır ve çeyrek kahve fincanı kadarı günlük magnezyum ihtiyacını karşılar. Magnezeyum; kalp fonksiyonlarının iyi çalışmasına, kemik-diş sağlığının korunmasına, bağırsak ve kan damarlarının fonksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olur. Magnezyum aynı zamanda kalp krizi ve felç gibi hastalıkları da önler. Kabak çekirdeği sağlıklı yağlar, lifler ve antioksidanlar açısından zengindir. Kabak çekirdeğinin içerdiği bu maddeler kalp ve karaciğer sağlığı açısından önemlidir ve bu organları güçlendirir.

Kabak çekirdeğinin bol miktarda içerdiği magnezyum aynı zamanda kalp krizini önler. Bununla birlikte kan basıncını sağlıklı bir seviyede tutarak başarır.

Kabak çekirdeği içi

Prostat Hastalığından Korur:

Bu başlıkla özellikle erkeklerin ilgilenmesi gerekir. Son yıllarda erkeklerde en sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de prostat hastalıklarıdır. Kabak çekirdekleri prostat hastalıkları karşısında çok etkili olan çinkoyu bol miktarda içermektedir. Bu konuyla alakalı olarak yapılan birçok bilimsel araştırma burada yazılanları destekleyici niteliktedir. Kabak çekirdeğini düzenli olarak tüketen erkekler, prostat hastalığına karşı önceden önlem almış olur.

Menopoz semptonlarını azaltır :

Menopozun sebep olduğu ateş basmaları ve uykusuzluktan kabak çekirdeği sayesinde kurtulabilirsiniz. Doğal bir fitoestrojen (bitkisel kaynaklı östrojenik etkiye sahip bir kimyasal) içeren kabak çekirdeği, menopozun rahatsız edici belirtilerini azaltır. Yapılan araştırmalarda fitoestrojeninkan basıncını, ateş basmasını, baş ağrısını ve diğer menopozal semptomları azalttığı da ortaya çıkarıldı.

Kabak Çekirdeği Diyabete İyi Gelir:

Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler insülin düzeyini dengelediğini ortaya koymuştur. Diyabetten kaynaklanan komplikasyonları önleyerek ayrıca diyabet hastalığından kaynaklanan diğer sağlık sorunlarıyla karşılaşmamıza engel olur. Bunların başında kalp ve göz sağlığı gelmektedir.

Kabak Çekirdeği içerdiği Omaga-3 açısından zengindir.

Omega-3 yağları diyabet etkisini azaltır, kalp hastalıklarından korur, kötü kolesterole karşı etkilidir, kanın akışkanlık seviyesini arttırır. Böylece damar tıkanıklığını büyük derecede önler. Bütün bunların dışında bünyenin kanserle mücadelesine yardımcı olur. Kanserden başka birçok hastalığa yakalanma riskini ciddi anlamda azaltır. İltihap sorunlarına karşı etkilidir, yaşlanmayı yavaşlatır.

Kabak çekirdeğde bol miktarda bulunan omega-3 yağlarının bile sağlığımıza onlarca faydası vardır. Bu yüzden bütün yıl boyunca tüketmemiz gereken besinler listesine kabak çekirdeğini eklemek için yeterince sebebimiz var.

Hafızayı güçlendirir :

Kabak çekirdeği, beyin sağlığı için çok önemlidir. Bir avuç kabak çekirdeği günlük çinko ihtiyacını karşılarken hafızayı güçlendirmeye de yardımcı olur.

Stresi önler :

Sakinleşmeye ihtiyaç duyduğunuz anlarda kabak çekirdeği yemeniz gerektiğini biliyor muydunuz? Kabak çekirdeği bir amino asit çeşidi olan glutamik asit içerir. Glutamik asit; stresi ve endişeleri önlerken rahatlamanıza ve sakinleşmenize de yardımcı olur.

Kabak Çekirdeği Dinlendirir daha iyi uyumaya yardımcı olur.

Akşamları yatmadan önce bir miktar kabak çekirdeği tüketmek melatonin ve serotonin üretimi için gerekli triptofanı arttırır. Böylece sağlam bir uyku çekme ve dinlenme imkanı elde etmiş olursunuz. Kabak çekirdeği özellikle stresli ve yorgun iş günlerinden donra deliksiz bir uyku ile dinlenmek için harika bir tercih olabilir. Uyumadan önce kabak çekirdeği tüketirseniz, uykusuz gecelere veda edebilirsiniz.

Antienflamatuvar (iltihap önleyici) özelliği vardır :

Çiğ kabak çekirdeği ve yağının antienflamatuvar (iltihap önleyici) özelliği vardır ve vücut sağlığı için çok önemlidir. Kabak çekirdeği eklem iltihaplarını tedavi eder. Uzun yıllardır parazitleri yok etmek için kullanılan kabak çekirdeği, vücuttan bağırsak kurtlarının atılmasına da yardımcı olur.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın