Ökse Otu Sağlık FaydalarıYüksek Tansiyonu Düşürür

Tansiyon düşürücü olarak ökse otu kardiyovasküler sistem üzerindeki yükü ortadan kaldırır ve stresi azaltır. Aynı zamanda felç, kalp krizi ve koroner kalp hastalığını önlemeye yardımcı olur.

Uykusuzluk için iyi

Ökse otu yüzlerce yıldır yatıştırıcı özellikleri nedeniyle kullanılmıştır. Uykusuzluktan muzdarip ve huzursuzluk sorunları varsa , özellikle onunla hazırlanan çay bu duruma bir çözüm olabilir. Ökse otunda bulunan kimyasal bileşenler , sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı bir etki göstererek rahat bir uyku elde etmenize yardımcı olur . Böylece uyku döngüsünün düzenlenmesine yardımcı olur.

Ağrınız İçin İyi gelir

Aşırı ağrı ve kramp dönemlerinden muzdarip, sizin için mükemmel bir seçenek olabilir. Menstrüasyon sırasında yaşanan gerginliği ve krampları hafifletmek için ökseotu çayı demlemeyi düşünebilir.

Kanserle Mücadele eder

Kanserli hastalarda ökse otunun etkilerini araştırmayı amaçlayan çeşitli araştırmalar ve çalışmalar yapılmıştır . Kemoterapi sonrası bazı hastaların durumunu hafifletmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir . Bunun nedeni ökse otunun kanser önleyici aktiviteye sahip olmasıdır. Ayrıca ökse otunun kanser hücrelerinin ölümüne neden olduğu görülmüştür.

Diyabet İçin İyi

Kan şekeri seviyesini düşürerek diyabetik durumumun iyileşmesine etki ettiğine inanılıyor. Ayrıca, insülin üretimini yönetmeye yardımcı olur. Günde 2-3 bardak içilen ökseotu çayı , uzmanlar tarafından önerilmektedir. Diyabet tedavisine ek olarak, Aloe Vera da rol oynar.

Stresle Mücadele eder

Genellikle uykusuzluk, endişe , stres ve depresyondan muzdarip olanlar için mükemmel bir çözüm . Bunun nedeni sinir sistemini rahatlatması ve stres hormonlarını azaltmasıdır. Böylece stresle mücadele etme yeteneği kazanır.

Enflamasyonla Mücadele

Doğal bir anti-enflamatuar bitki olduğuna inanılır ve geleneksel olarak bu konuda kullanılır. Artrit ve enflamasyona neden olan diğer eklem ağrıları hem iç hem de dış tedavileri tedavi edebilir. Anti-enflamatuar özelliği sayesinde ökseotu, sindirim ve mide rahatsızlıklarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık sistemi üzerinde büyük etkileri var . Ökse otunun kanser tedavisinde etkili olmasının sebeplerinden biri, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve vücudun hastalıklarla başa çıkabilmesini sağlamasıdır. Güçlü bir bağışıklık sistemi genel sağlık için hayati öneme sahiptir ve bu durumda ökse otu vücudun doğal savunma mekanizmasını geliştirme potansiyeline sahiptir.

Üst Solunum Yolu İçin İyi

Solunum şikayetlerini tedavi etmek için kullanılan bu ökseotu yeteneğinin bilimsel bir kanıtı yoktur . Bununla birlikte, solunum sisteminin tahrişinin azaltılması ve rahatsızlığın giderilmesi, ökse otunun bu durumda faydalı olmasını sağlar. Bu nedenle öksürük, boğaz ağrısı, bronşit ve göğüs tıkanıklığını tedavi etmek için de kullanılır. Öte yandan, zihinsel kaygının fiziksel belirtileri arasındaki ilişkiden dolayı faydalı olabilir.

Kanamayı durdur

Ökse otu ile hazırlanan çay hemostatik etkiye sahiptir, bu nedenle kanamayı durdurmanız önerilir. Burun kanaması, ciğer veya bağırsak kanaması geçiriyorsanız, günlük bir ökse otu çayı içebilirsiniz. Yakında, kanama kaybolur.

 

Ökseotu Çayının Diğer Yararları

Ökse otu çayının ana maddesi, Hemi-parazitik bir bitki olan ökse otudur. Genellikle karaağaç, çam veya meşe gibi çeşitli ağaçların dallarında yetişen bir bitkidir. Ökseotu , Avrupa, Avustralya, Kuzey Amerika ve Kuzey Asya’nın bazı bölgelerinde bulunabilir. Oval odunsu bir kök, yaprak dökmeyen yapraklar, balmumu ve beyaz çilek benzeri meyveler vardır. Meyveleri zehirlidir. Bununla birlikte, ökse otunun yaprakları çay hazırlamak için kullanılır.

• Ne zaman Ökseotu çayı bal ile tatlandırılmış limon ve tarçın düzenli tüketilir, genel sağlık koşulları artırır.

• Bu çay bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılır .

• Kan basıncını dengeleyebilir. İnme riskini azaltmak için de önerilir. Dozaj günde 3 bardaktır.

• Uykudan yaklaşık 30 dakika önce tüketilen ökseotu çayı uykusuzluğa iyi gelir.

• Menşe ülke için iyi olduğu söylenir.

• Arteriyel sertlik gibi kalp hastalıklarına neden olan durumlar için kullanışlıdır. Bu bitki çayı kalp kaslarını güçlendirir ve kan damarlarını daha esnek hale getirir.

• Bu antioksidanlar nedeniyle kanserle savaşabilir. Kanser tipleriyle mücadele ettiği bilinen tedavi yöntemlerinden biridir.

• Adet döneminde normal ağrı ve adet kanaması döndürür. Ayrıca, uterus disfonksiyonu kronik krampları rahatlatmak ve doğurganlığı arttırmak için kullanılabilir.

• Bu çay, menopozal kadınlarda kaygı, sıcak basması, anormal kan dolaşımı, solunum sıkıntısı, hormonal dengesizlik ve kalp çarpıntısı gibi semptomları azaltmak için kullanılabilir .

 

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın