Enginar Sağlık Faydaları
Enginar çok yönlü şifa verici bir besindir  ve sebze olarak bilinmesine rağmen , Thistle otunun bir türüdür .

Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir ve kanser, kolesterol , diyabet, ateroskleroz, kalp krizi ve felç gibi hastalıklara karşı korur .

Ayrıca, uzun süre karaciğer ve sindirim sisteminin yararları nedeniyle , özellikle hepatit ve karaciğer hastaları doktorlar tarafından önerilmektedir. Enginar en çok öğün yapılarak tüketilir.

Enginar Nedir?

Özellikle kış aylarında tüketilen enginar , besin bakımından zengin bir sebzedir . Akdeniz’de yetişen bu şifalı bitki , pembe çiçeklerden ve özgün bir görünüme sahip olan yenilebilir tohumlardan oluşur .

Yenilebilir kısmı enginar tamamen bloomed önce tomurcuk olduğunu. Çiçekleri açtıktan sonra çok zor ve neredeyse yenilmez olduklarından, yetiştiriciliğinde zamanlama çok önemlidir.

En lezzetli kısım, tüm yaprakların ortasında kalan ve genellikle daha pahalı olan göbek kısmıdır .

İçeriğindeki farklı vitamin ve mineraller sayesinde insan sağlığı için daha önemlidir. Taze enginar kullanılması tavsiye edilir.

Enginarın Besin Değerleri

Enginar tüketmek vücudun sağlığını , özellikle de kalp ve damarları korur ; Çeşitli kanser türlerini önleyen vitaminleri, mineralleri ve antioksidanları vardır.  Tüketilecek yiyecekler arasında kadın ve erkek envanteri için çok faydalıdır .

Kanser riskini azaltır

Enginar tüm sebzelerde en yüksek antioksidandır . Antioksidanlar , serbest radikallerin, doğal hücre metabolizması yan ürünlerinin etkisine karşı vücudun temel savunma yöntemlerinden biridir ve kansere karşı korurlar .

Enginar antioksidan polifenoller olarak adlandırılan doğal kimyasallar oluşur. Polifenoller vücutta hücre aşınmasını önleyen antioksidanların bir parçasıdır.

Polifenoller, herhangi bir hastada kanserin etkilerini yavaşlatabilen, durdurabilen veya tersine çevirebilen özelliklere sahiptir .

Enginarın antioksidanlar açısından güçlü olmasını sağlayan diğer bileşik kuersetindir. Quercetin, kalp sağlığını koruyan ve antikanser özellikleri gösteren doğal bir bileşiktir.

C vitamini aynı zamanda iyi bilinen bir antioksidandır ve enginar seviyesine sahiptir. C vitamini , mukozal iltihaplanma ve fibroz gibi bozuklukları aktif olarak ortadan kaldırdığı ve ayrıca meme kanseri olasılığını azalttığı gösterilmiştir .

Kalp Sağlığına Korur

Enginarın kalbi koruyan en iyi besinlerden biri olduğu bilinmektedir . Yapraklardaki bazı bileşenlerin kötü kolesterol (LDL) seviyelerini düşürdüğü ve iyi kolesterol seviyelerini (HDL veya omega-3 yağ asitleri) arttırdığı bulunmuştur.

Kötü kolesterol , kardiyovasküler sistemin atardamarlarında biriken , kan basıncını artıran , kan akışını önleyen ve ölümcül kalp krizi ve felç geçirme potansiyeli olan bir tür yağdır .

Kötü kolesterolü azaltmanın en iyi yolu sağlıklı beslenmek ve doğru yiyecekleri tüketmektir. Enginar, kalp sağlığını koruyan vitaminlere, bileşiklere ve doğal kimyasallara sahiptir .

Karaciğer Sağlığını Korur

Enginarın , toksinlerin ve tarçın ve silimarinin antioksidanlarının varlığını azaltarak karaciğer ve vücudun atılımını kolaylaştırdığı kanıtlanmıştır .

Bazı çalışmalar , bu antioksidanların, hasarlı karaciğer hücrelerinin yenilenmesini ve onarımını etkin bir şekilde desteklediğini göstermiştir.

Bağırsak Hareketlerini Düzenler

Enginar , sindirim sisteminin sağlığını ve işlevselliğini geliştirmek için en faydalı besinlerden biridir ; Zengin bir diyet lifi kaynağıdır. Lif, bağırsak hareketlerini düzenlemeye ve kabızlık semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

Bağırsak hareketlerini düzenleyen zengin lif kaynaklı enginar , ayrıca mide ve bağırsak kanserlerini önlemeye yardımcı olur . Ayrıca mide asidini tahrip eder, şişliği ve krampları ortadan kaldırır.

Kusurlu Doğumları Önler

Enginarlarda bulunan folik asit , hamilelik ve hamilelikte en gerekli maddelerden biridir. Folik asit, bebeklerde nöral tüp defekti oluşumunu önler. Bu nedenle, hamilelik sırasında enginar tüketmek çok önemlidir.

Mineraller sayesinde Kemikleri Güçlendirir

Magnezyum, fosfor, manganez ve K vitamini gibi mineraller içeren güçlü bir besin kaynağıdır . Bu mineraller kemik sağlığının korunmasında önemlidir. Böylece enginar, osteoporoz (kemik rezorpsiyonu) hastalık olasılığını azaltır.

Beyin İşlevlerini Geliştirir

Fosfor, bulunan önemli bir mineraldir enginar , aynı zamanda beyin hücrelerinde bulunur. Fosfor yetersizlikleri bilişsel yeteneklerde ciddi düşüşlere neden olmaktadır. Fosfor yönünden zengin beslenme, beyin sağlığını korumak için çok önemlidir .

Enginar Hepatit B Tedavisinde kullanılabilir

Enginar ciaR asidi olan önemli bir bitkidir . Bu asit hücre yenilenmesinde çok etkilidir ve hastalıklara karşı korur.

Bilimsel araştırmalar enginarın hepatit B ve C’ye karşı korunmada en etkili bitkilerden biri olduğunu göstermiştir . Enginar, hepatite karşı kesin bir tedavi değildir , ancak hepatite karşı korunmada koruyucu bir rol oynar.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın