Kırkkilit Otu – At kuyruğu Otu Sağlık Faydaları
Atkuyruğu nedir?

Atkuyruğu çok yıllık bir bitkidir. Çok sayıda sağlık yararı sunan dikkat çekici bir şifalı bitkidir. Bitki, bilişsel güçlendirme fonksiyonu, kemik sağlığını korumak, solunum sorunlarını halletmek ve ağız sağlığını iyileştirmek için popülerdir. Ayrıca bağışıklığı güçlendirir ve vücutta detoksifiye edici bir ajan olarak işlev görür.
Bitki eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Yunanlılar ve Romalılar bunu vücudun iyi performans göstermesine yardımcı olan değerli mineralleri emmek ve depolamak için kullandılar. Birçok antioksidan bileşik, silika ve ètokimyasal içerir. Birçok sağlıklı
gıda mağazasında çeşitli şekillerde kolayca bulunur. Popüler takviyeler kapsüller ve sıvı özler içerir. Çay demlemek için kuru bir bitki olarak da kullanılır. Bu doğanın armağanının yüzlerce sağlık yararı vardır.

At kuyruğu – kırk kilit otu

1. Bağışıklığı Güçlendirir

Atkuyruğu güçlü antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir. Bitkinin bu nitelikleri insan vücudunu sağlığımıza zarar veren patojenlerin ve yabancı maddelerin istilasından korur. Bitkiyi enfeksiyonlarla mücadele ve iyileşmeyi hızlandırmak için iyi bir ajan yapar. Bitki içindeki kimyasallar bağışıklığımızı arttırmak için etkili bir yol yapar.
Atkuyruğunu düzenli olarak kullanarak, virüslerden ve enfeksiyonlardan uzak
durmak için bağışıklığımızı güçlendirebiliriz.

2. Kanseri Önler

Atkuyruğunun bu avantajı hala çok fazla araştırma gerektirmesine rağmen, atkuyruğu, kanserli bileşiklerin insan vücudunu ele geçirmesinden savaşmanın harika bir yolu olarak kabul edilir. Toksinleri ortadan kaldırmak için toksinleri temizlemeye yardımcı olan antioksidanlarla yüklü olduğundan, serbest radikallerin etkilerini azaltmak
için atkuyruğu kullanılması önerilir. Serbest radikaller hücresel solunumdan
üretilir ve iltihap, ağrı ve vücut organlarının aşınmasına neden olur. Ayrıca birçok dejeneratif hastalığa neden oldukları bilinmektedir. At kuyruğunda bulunan antioksidanlar sayesinde, aksi takdirde kanserli hücrelerin gelişmesine yol açacak hücrelerin mutasyonu önlenir.

3. Kemikleri Güçlendirir

Bitki yüksek bir silikon ve silika konsantrasyonuna sahiptir. Silikon, kemiklerin bütünlüğünü ve mineral yoğunluğunu korumak için gerekli olan en önemli elementlerden biridir. Osteoporoz gelişme riski olan herhangi bir kişiye atkuyruğu takviyeleri tüketmesi tavsiye edilir. Kemiklerin bozulmasından muzdarip olmanız durumunda büyük faydalar sağlar.

4. Solunum Durumlarını İyileştirir

At kuyruğu çayı, soğuk algınlığı veya grip gibi birçok solunum rahatsızlığını
halletmenin kanıtlanmış bir yoludur . Sıklıkla tıkanıklık veya nefes darlığı çeken
insanlar düzenli olarak at kuyruğu çayı tüketmelidir. Bitki balgam söktürücü
özellikleri bakımından zengin olduğu için; at kuyruklarının kullanımı, iyi bir
solunum fonksiyonunu teşvik etmek için mukus ve balgamı temizler. Ayrıca iltihabı
halletmede etkilidir ve kalıcı bir öksürüğü tedavi eder.

5. İyi Ağız Sağlığı

Atkuyruğu kullanmanın bir başka harika yolu, kendi ilaçlı gargara yapmaktır.
Sadece bir çay kaşığı bitkiyi kaynar suya ekleyin ve yaklaşık 10 dakika bekletin.

Ekstraktı birkaç damla ılık suya ekleyebilir ve bir şişede tutabilirsiniz. Maksimum
fayda elde etmek için ağzınızı günde iki veya üç kez yıkayabilirsiniz.

6. Cildi yatıştırır

Özellikle birçok cilt durumunun tedavisinde faydalıdır . Bu nedenle, birçok güzellik kremi ve organik ürünün üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Güzellik ürünlerinin etkisini arttırmaya yardımcı olan birçok antioksidan ve antienflamatuar bileşiğe sahiptir. Bitki, kaynamaya veya akneye dikkat etmek veya erken yaşlanmayı
önlemek için yaygın olarak kullanılır.

7. Mükemmel Tırnak Sağlığı

Atkuyruğunun bir başka büyük yararı da iyi tırnak sağlığının korunmasına yardımcı
olmasıdır . Atkuyruğunun düzenli kullanımı daha güçlü ve daha uzun tırnakları garanti eder. Kaynar suya iki çay kaşığı kurutulmuş atkuyruğu ekleyin. 10 dakika soğumaya bırakın ve tırnaklarınızı en az yarım saat boyunca bu çözeltiye batırın. Görünür farklılıkları gözlemlemek için bu ilacı haftada en az 3-4 kez kullanın.

kırk kilit otu – atkuyruğu bitkisi

8. İdrar Yolu Sağlığı

At kuyruğu özü, zayıf bir mesaneyi tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır. Bu
nedenle, birçok idrar yolu enfeksiyonu ile birlikte mesane inkontinansının tedavisinde yardımcı olan yaygın bir ilaçtır. Bir İYE enfeksiyonunu doğal olarak tedavi etmek için günde iki kez bir kapsül at kuyruğu özü tüketin. Ayrıca böbrek taşlarını önlemek için iyi sağlığı ve böbreğin düzgün çalışmasını desteklemek için kullanılır. Ayrıca safra kesesi taşlarının oluşumunu önlemede de yardımcı olur.

9. Hemoroid

Hemoroitler ağrılıdır ve önemli rahatsızlığa neden olur. Semptomlarınızı halletmek ve hemoroidleri doğal yolla tedavi etmek için, her öğünde daha iyi sonuçlar elde edilmeden önce sıvı veya çay şeklinde at kuyruğu takviyeleri kullanın. Bununla birlikte, her öğüne iyi miktarda lif eklediğinizden emin olun.

10. Parlak Saçlar

At kuyruğu kullanımı, sağlıklı görünen bir cilt ve daha güçlü tırnakların yanı sıra saça
birçok fayda sağlar . Sert ürünler kullanmadan kalın, kırılmaz ve sağlıklı saçlar istiyorsanız, şampuanınıza atkuyruğu esansiyel yağı ekleyin. Her yıkamadan sonra daha yumuşak ve daha parlak saçlara sahip olacaksınız. Saç kalitesini artırmak için çayını içebilir veya saçınıza uygulayabilirsiniz.

11. Belleğinizi Koruyun

Bitki sadece sindirim ve idrar yolu sağlığınız için iyi değildir; bilişsel işlevinizi geliştirmek için sayısız faydaları vardır. Bu nedenle, yaşlandıkça bunama ve Alzheimer gibi birçok bilişsel bozukluğun önlenmesi ve halletilmesi önerilir. Araştırmalar, silika eksikliğinin azalmış beyin fonksiyonuna ve zayıf bir hafızaya yol açtığını ortaya koyuyor. Bu nedenle, atkuyruğu kullanmak, bilişsel düşüşü azaltmak için bize iyi miktarda silika sağlar.

12. Doğal Bir Sağlık Desteği

Atkuyruğu’ndaki birçok aktif bileşen sayesinde, genel sağlığımızı iyileştirmek için güçlü bir ajan olarak hizmet eder. At kuyruğu vitamin ve minerallerle yüklenir. Bu nedenle, bitki beslenme eksiklikleri nedeniyle ortaya çıkan birçok durumun tedavisinde faydalıdır. Sağlığı korumak için böbrekleri ve mesaneyi korur. 13. Diyabetin Tedavisi
Araştırma, tüketimi ile dengeli insülin seviyeleri arasında bir bağlantı kurmuştur.
Bununla birlikte, araştırmacılar, bitkinin art arda iki aydan daha uzun süre
kullanılmaması gerektiğini veya diyabet hastaları üzerinde olumsuz etkileri
olabileceğini öne sürüyor .

13. Diyabetin Tedavisi

Araştırma, tüketimi ile dengeli insüli seviyeleri arasında bir bağlantı kurmuştur.
Bununla birlikte, araştırmacılar, bitkinin art arda iki aydan daha uzun süre
kullanılmaması gerektiğini veya diyabet hastaları üzerinde olumsuz etkileri
olabileceğini öne sürüyor .

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın