Sağlıklı Tencere SeçimiSağlıklı Tencere Alışveriş Rehberi

Mutfağınız için alışveriş yapmaya gelince, nereden başlayacağınız konusunda hiçbir fikriniz yok mu? Mutfak pişirme gereçleri ve saklama gereçleri için kullanımı kolay bir kılavuz bulabilmeyi ister misiniz? Başka yerde arama! Hastalardan sağlıklı pişirme gereçleri hakkında o kadar çok soru aldım ki, bu makaleyi kendi kişisel önerilerim ile yazmaya karar verdim. Tencerenizi değiştirmek bir gecede gerçekleşmeyecek olsa da, bir seferde tencere ve tavaları değiştirmek gibi doğru yönde ilerici adımlar hala sağlığınıza büyük ölçüde fayda sağlayabilir. Aşağıdaki listede kaçınılması gereken 4 zehirli madde ve eviniz için toplanacak 4 mutfak malzemesi tanımlanmaktadır.

Kaçınılması Gereken Zehirli Tencere:

1. Seramik kaplı tavalar

Seramik kaplı tavalar ve çatal-bıçak takımları metalden daha yumuşak olan sentetik bir polimerle kaplanmış çeşitli metallerdir. Bu kaplama kolayca aşınabilir ve genellikle sadece yaklaşık bir yıl sürer. Kaplama aşınmaya başladığında, kaplamanın altındaki malzemeye bağlı olarak toksik metaller yiyeceğinize sızmaya başlayabilir.

2. yapışmaz tencere (Teflon)

Yapışmaz pişirme kabı, 500 derece fahrenheit’i aşan sıcaklıklarda zararlı ve kanserojen gazları serbest bırakabilen plastik bir polimer olan benzer bir sentetik politetrafloroetilen (PTFE) kaplama içerir. İnsanlarda, bu dumanlar maruz kalmadan birkaç saat sonra gribe benzer semptomlara neden olabilir ve bu durum genellikle viral grip olarak yanlış tanı alan polimer duman ateşi olarak adlandırılan bir durumla sonuçlanır. Gazlar o kadar zehirlidir ki çoğu kuş için ölümcüldür.

3. Alüminyum tencere ve alüminyum folyo

Alüminyum pişirme kapları genellikle alüminyumun sızmasını önlemek için kaplanır, ancak bu koruyucu kaplamalar kolayca aşınır ve aşınır.Alüminyum çok uygun bir pişirme kabı olabilir, ancak alüminyumu yiyeceğinize atma ve potansiyel bir alüminyum toksisitesine katkıda bulunma riskine değmez. Alüminyum, beyninizde, akciğerlerde, kemiklerde ve diğer dokularda birikebilir ve sinir liflerinde dolaşmalara neden olabilir ve kas fonksiyon bozukluğu ve hafıza kaybına neden olabilir . Alzheimer hastalığının bir nedeni olarak alüminyum gösterilmemiştir, ancak Alzheimer hastalarının otopsisinde beyinde aluminyum seviyelerinin artmış olduğu belirtilmiştir, bu da alüminyum toksisitesinin hastalıkta bir risk faktörü olabileceğini düşündürmektedir . Yaygın alüminyum kaynakları şunlardır: terlemeyi önleyici maddeler, bazı diş macunları, alüminyum folyo, alüminyum kutular ve alüminyum pişirme kapları. Bir cam pişirme kabıiçin alüminyum folyoyu basitçe daldırmak, alüminyum  alımınızı azaltmanıza yardımcı olabilir.

4. Bakır tavalar

Bakır tencere çok güzel ısınır ki hangisi harika; Ancak, evinizde kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Kaplanmamış bakır, yiyeceğinize sızabilir ve hatta koruyucu kaplamalar zamanla parçalanabilir. Çok fazla bakır, çinko seviyenizi bastırabilir ve bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir, böylelikle en sık olarak halsizlikle sonuçlanan adrenal ve tiroid fonksiyonuna müdahale edebilir .

Bunun yerine bu toksik olmayan malzemeleri kullanın:

1. Emaye Dökme Demir

Kaplamalı dökme demir tencere , zararlı gazlar olmadan teflonun yapışmaz faydalarını sunar. Emaye dökme demir kapların bakımı farklı ve çeşitli renklerde mevcuttur, ancak demirin faydalarını istiyorsanız, o zaman çıplak kapları tercih edin.

2. Çıplak Dökme Demir

Düzgün bir şekilde baharatlandırıldığında, çıplak dökme demir yapışmaz yüzey için idealdir. Asitli maddeler pişirirken yiyeceğinize az miktarda demir de verebilir. Bu, demir eksikliğinden şüphelenen ve demir alımını arttırması gerekenler için faydalı olabilir. Çıplak dökme demir emaye dökme demirden biraz daha fazla bakım gerektirir, ancak daha ekonomiktir ve emaye emsallerinden daha eşit ısınma eğilimindedir. Çıplak dökme demir, fırında veya ızgarada da kullanılabilir.

3. Paslanmaz çelik

Paslanmaz çelik pişirme kapları yüksek sıcaklıklarda ekonomik ve çok kararlıdır. Bu pişirme kabı yapışmaz, dökme demirden daha hafif, çizilmeye karşı dayanıklı ve kaplanmış malzemelere göre çok daha uzun ömürlüdür.

4. Cam

Dökme demir ve paslanmaz çeliğe benzer şekilde, cam, yiyeceklerinize kimyasal ya da toksik metaller salmayacak sağlam bir malzemedir. Cam tabaklar yemek artıklarını pişirmek ve saklamak için idealdir. Östrojen ve diğer seks hormonlarını taklit edebilen bisfenol-A (BPA)  gibi toksinleri önlemek için plastik kaplar yerine cam saklama kapları kullanmanızı öneririm .

 

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın