Ayva Tatlısı TarifiAyva Tatlısı için Malzemeler :
2 orta boy ayva
1 fincan şeker
6  adet karanfil
2  bardak su
2  yemek kaşığı limon suyu
2  yemek kaşığı öğütülmüş tarçın,
kaymak
Ezilmiş fıstık fındık veya ceviz

Ayva kuyruklarını yıkayın ve yukarıdan aşağıya doğru yarım olarak kesin. Çekirdeği çıkar ve tohumları tut, tohumları bir kenara sakla. Ayva yarısının cildini soyun ve bir kenara koyun. Soyulmuş ayva yarısını limon suyuyla ovun; Bu renk koyu gitmek değil ayva yardımcı olacaktır.

Ayva kabuklarını, ağır bir tavada bir kat olarak, bir katmanda dört tane yarık olacak kadar geniş bir alana koyun. Ayın yarısını üst üste gelecek şekilde, oyuk taraf yukarı bakacak şekilde yerleştirin. Şekeryi yarıya eşit olarak dağıtın ve ayrılmış ayva tohumu, karanfil ve suyla karıştırın.

Tavayı kaynatın ve daha sonra ısıyı azaltarak tavaya koyun. Yaklaşık 40 dakika boyunca yavaşça pişirin. Ayvaları kontrol edin ve yarımları yavaşça diğer tarafa doğru çevirin.

Ayvaları pembe, koyu pembe bir renge dönüşmeye başlar ve şurup kalınlaşmaya ve karamelize olmaya başlar.

Öğütülmüş tarçayı karıştırın, kısık ateşte pişirin ve 40 dakika daha pişirin ya da meyve pişene kadar (ayva boyutuna bağlı olarak biraz daha fazla pişirme süresine ihtiyacınız olabilir), ısıyı kapatın. Şimdi daha zengin bir koyu pembe pembe renk karamelizeye  sahip olacaksınız.

Pişmiş ayvaları tavada serin bırakın. Şurup daha da kalınlaşacak ve doğal bir koyulaştırıcı olarak hareket eden tohumlar sayesinde renk daha koyulaşacak.
Bir kez soğuduktan sonra, yarıyağı bir servis tabağına, bir parça pıhtılaşmış kremaya veya daha da iyisi bir yere koyunuz. Türk kaymak, üstte su bufalolarının kalın kreması. Ezilmiş fıstık veya cevizleri üzerine serpip servis yapabilirsiniz.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın