Zona hastalığı
Zona hastalığı ciddi bir cilt hastalığıdır.

En çok da dinmek bilmeyen ağrıları ile bilinmektedir. Zona hastalığına halk arasında gece yanığı da denmekte ve bu isim ile bilinmektedir. Zona hastalığı, genellikle vücudumuzun dirençsiz olduğu zamanlarda meydana gelebilen bir hastalıktır.

Zona hastalığı bir çeşit sinir ucu iltihabıdır ve hemen hemen her yaş aralığında görülebilmektedir. Yani direkt olarak belli bir yaş grubunda ağırlıklı olarak görülen bir hastalık değildir.

Zona hastalığı genellikle yüzde, kollarda, boyunda, baş bölgesinde, göğüste, sırt bölgesinde ve ağırlıklı olarak da yüzde ortaya çıkabilmektedir. Zona hastalığı ortaya çıktığı bölgelerde cildin ciddi anlamda tahriş olmasına sebep olur. Zona hastalığının meydana geldiği bölgelerde ciddi şekilde yanma, zonklama, batma ve şiddetli ağrı ortaya çıkmaktadır.

Aynı zamanda fazla bilinmeyen bir bilgi olarak; zonaya sebebiyet veren virüs ile su çiçeği hastalığına sebebiyet veren virüs aynı virüstür. Zona hastalığının hızlı şekilde tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu sebeple de en etkili tedavi bir doktora danışılarak onun yönlendirmesi ile uygulanacak tedavidir.
Zona hastalığının tedavisi sırasında hastalara birtakım ilaçlar ve kremler uygulanmaktadır. Ancak maalesef ki bu hastalığın tam manasıyla geçmesini sağlayabilen bir tedavi çeşidi bulunamamaktadır. Zona hastalığının tedavisi için uygulanan yöntem ile beraberinde gelen şikayetlerin hafifletilmesi sağlanmaktadır. Aynı zamanda bir uzman tarafından belirlenen tedavi yönteminin yanı sıra ve beraberinde uygulanması mümkün olan birtakım evde uygulanabilir tedaviler de vardır. Bu tedaviler de hastalığın iyileşme sürecini hızlandırmakta ve de hasta kişiye belirli aralıklarda rahatlık sağlamaktadır.

Zona hastalığının sebebi su çiçeği hastalığının da sebebi olan bir virüstür. Bu neden ile maalesef ki daha önce su çiçeği hastalığına yakalanmış kişilerin zona hastalığına yakalanma riski de bir miktar daha fazladır. Yine zona hastalığı daha önce su çiçeği hastalığı geçirmemiş kişilere de bir miktar daha kolay bulaşabilmektedir.

Zona hastalığı bulaşıcı ve ciddi bir hastalıktır. Bu sebeple de oldukça fazla dikkatli olunmalıdır. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar ve bebekler, zona hastalığına sahip kişilerden mümkün mertebe uzak durmalıdırlar. Zona hastası olan kişilerde bazı durumlarda hastanede doktorlar tarafından yatılı olarak tedavi edilebilmektedirler. Bu gibi durumlarda röntgen ve birtakım tetkik ve testler yapılarak zona hastalığı detaylı olarak incelenmektedir.

Zona hastalığı eğer ki yaşı biraz geçkin kişilerde veya bağışıklık sistemi bakımından diğer insanlara göre daha güçsüz olan kişilerde meydana geldiyse bazı durumlarda vücutta izler de bırakabilmektedir.

Şimdi zona hastalığına iyi gelen ve belli bir miktar tüketmeniz gereken yiyeceklere bir göz atalım. Ancak bu yiyecekleri de aşırı miktarda tüketmemeniz gerektiğini hatırlatalım. Aynı zamanda bazı bitkiler tedaviler de zona hastalığının tedavisinde etkili olmaktadır. Bazı bitkilerden yapılan doğal merhemler de hastalıklı bölgelere sürülerek iyileşme sağlanabilmektedir.

Zona Hastaları Nasıl Beslenmeli

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın