Zona Hastaları Nasıl Beslenmeli
Zona ( Herpes zoster )  olarak da bilinen zona, ağrılı olabilecek bir kızarıklığa neden olan viral bir enfeksiyondur. Zona genellikle kendi kendine düzelir, ancak ilaçlar iyileşme sürecini hızlandırmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bazı besinler acı giderici varlıklar sergilemiştir ve bunları diyetinize dahil etmek zona veya acı verici zorluklara yardımcı olabilir.

  • Diyetinize lizin bakımından zengin yiyecekler ekleyin. Ya da bir lizin takviyesi alabilirsin. Lizin , uçuk virüsü salgınlarını önleyebilecek bir amino asittir,  Bu amino asidin diyet kaynakları arasında et, peynir, sardalya, yumurta, soya fasulyesi, fasulye ve baklagiller bulunur. Çemen otu tohumu da iyi bir lizin kaynağıdır.
  • Hepsi B-12 vitamini içeren kabuklu deniz ürünleri, yumurta, et ve süt ürünleri yiyin.
  • E vitamini takviyesi alın. E vitamini diyet kaynakları badem, ıspanak, brokoli, mango, domates, yerfıstığı ve yerfıstığı ezmesini içerir.
  • C vitamini ve çinko içeriği yüksek yiyecekler için stok. Bozulmuş bir bağışıklık sistemi nedeniyle zona salgınlarının meydana gelebileceğini ve sağlıklı bir bağışıklık sistemini teşvik etmek için C vitamini ve çinkonun gerekli olduğunu belirtilir. İyi C vitamini kaynakları portakal, çilek, brokoli, yeşil yapraklı sebzeler, biber ve patatesdir. İstiridye, kırmızı et, tavuk, baklagiller ve kepekli tahıllar da iyi çinko kaynaklarıdır.

zona hastalığı

Zona vücudun herhangi bir yerinde görünebilecek kırmızı, çiğ ve çok acı veren kabarcıklardır, ancak genellikle vücudunuzun etrafına sarılmış kabarcıklar olarak görünür. Daha önce suçiçeği geçirmişseniz, 50 yaşın üzerindeyseniz ve bağışıklık sisteminiz zayıflamışsa, zona hastalığı riski en fazladır. CDC, bebeklerden, hamile kadınlardan ve zona salgını geçene kadar bağışıklık sistemini tehlikeye atan diğerlerinden uzak durmanızı önerir.

Kaçınılması gereken yiyecekler

Bazı yiyeceklerden kaçınmak, zona hastalığının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.Arginin, vücudunuzun doğal olarak ürettiği bir amino asittir, ancak onu içeren yiyeceklerden kaçınmalısınız. Arginin, herpes zoster virüsünün çoğalmasına yardımcı olur. özellikle sığır eti ve diğer kırmızı et türleri, kümes hayvanları, balık, yumurta ve süt ürünleri gibi hayvansal protein kaynaklarından elde ederiz.

Ayrıca çikolata, fındık ve jelatin yüksek düzeyde arginin içerir. Ayrıca, doymuş yağlar veya rafine edilmiş karbonhidratlar gibi yiyecekleri tüketmeyin, çünkü bunlar daha fazla iltihaplanmalara neden olabilir. Ayrıca, alkol , sigara ve kafeinden kaçının çünkü bunlar bağışıklık sistemini zayıflatabilir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın