Böbrek ağrısı, idrar yolu enfeksiyonlarından böbrek taşlarına kadar birçok şeyin sonucu olabilir. Böbrek ağrısı yaşayan herkesin ürologlarını ziyaret etmesini önermekle birlikte, böbrek ağrısını kendi evinizin rahatlığında tedavi etmenin yolları vardır.

Siz veya sevdikleriniz böbreklerinizde hafif ila orta derecede ağrı hissediyorsanız, bu ev ilaçları listesi rahatlama sunmalıdır. Aşağıda, böbrek ağrısının en yaygın nedenlerini ve bu tür ağrının evde nasıl tedavi edileceğini öğreneceksiniz.

Böbrek ağrısı idrar sorunlarının yaygın bir belirtisi olsa da, daha ciddi bir sorunun uyarı işareti olabileceğini belirtmek önemlidir. Böbrek ağrısı tekrarlayan, şiddetli veya başka semptomlar eşlik ediyorsa, hemen üroloğunuza başvurun

Böbrek Ağrısına Neden Olan Nedir?

Böbrek ağrısının en yaygın nedenleri:

  • İdrar yolu enfeksiyonu (İYE)
  • Böbrek enfeksiyonu
  • Böbrek taşı
  • Mesane enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu

Bir idrar yolu enfeksiyonu için herhangi bir bölümünde ortaya çıkan bir enfeksiyondur idrar yolları böbrekleriniz, mesane, üreterler ve üretra -. Bir İYE’nin en sık görülen semptomları banyoya sık sık yapılan geziler, idrar yaparken yanma hissi, koyu renkli idrar, içinde kan var gibi görünen idrar , mesane rahatsızlığı ve böbrek ağrısıdır.

Böbrek enfeksiyonu

İYE’ler hem alt hem de üst üriner sistemde ortaya çıkabilir. Üst üriner sistemdeki enfeksiyonlar böbrek enfeksiyonlarıdır . Böbrek enfeksiyonu belirtileri üst karın bölgesinde ağrı, ateş veya titreme, bulantı ve kusmayı içerir.

Böbrek enfeksiyonları çok hızlı bir şekilde ciddi olabilir ve genellikle tedavi edilmemiş bir İYE veya mesane enfeksiyonunun sonucudur. Böbrek enfeksiyonu belirtileri yaşıyorsanız ürologunuza başvurun.

Böbrek taşı

Böbrek taşları da oldukça yaygındır. Aslında, her 10 kişiden biri hayatının bir noktasında bir böbrek taşı yaşayacaktır. Böbrek taşları , tipik olarak böbrekler veya idrar yollarında oluşan ve muazzam miktarda ağrıya neden olan sert, mineral bazlı kitlelerdir . Taşların yaklaşık yüzde 90’ı sistemden kendi başlarına geçecek şekilde tedavi edilebilir, ancak bazıları çok büyüktür ve çıkarmak için ameliyat gerektirir.

Böbrek taşı semptomları tipik olarak sırt ve yanda şiddetli ağrı ve alt karın ve kasık arasında yayılan ve dalgalanan ağrıdır. Ek olarak, idrara çıkma muhtemelen ağrılı, renksiz ve kokulu olacaktır. Böbrek taşları da bulantı ve kusmaya neden olabilir.

Mesane Enfeksiyonu

Bir mesane enfeksiyonu sadece mesaneye bakteriyel bir enfeksiyondur. Mesane enfeksiyonları idrar yolu enfeksiyonları olarak da adlandırılabilir, çünkü mesaneniz idrar yolunun bir parçasıdır. Mesane enfeksiyonu belirtileri idrar yaparken ağrı, bulanık veya kanlı idrar, sık idrara çıkma, kötü kokulu idrar ve bel veya karın bölgesinde kramp veya ağrıdır.

Böbreklerde ağrı ayrıca böbrek kanseri , böbreklerinizde kanama, polikistik böbrek hastalığı (PKD) veya böbreklerinizdeki kan pıhtılarının bir göstergesi olabilir . Ağrı kalıcı veya şiddetli ise veya böbrek enfeksiyonu belirtileri yaşıyorsanız ürologunuzla randevu almanız önemlidir .

Böbrek Ağrısı için Evde 9 Çözüm

Şimdi böbrek ağrınıza neyin neden olabileceğini tartıştığımıza göre, bu tür ağrıyı evde hafifletmenin 9 yolu.

İdrar Yolu Enfeksiyonları İçin

İdrar yollarında böbrek rahatsızlığının en yaygın üç nedeni (İYE, mesane enfeksiyonu ve böbrek enfeksiyonu) ortaya çıktığı için, idrar yoluyla ilgili böbreklerde ağrıyı hafifletmek için bazı ilaçlar:

1. Bolca Su içmek

Su, bakterilerin vücuttan atılmasına yardımcı olacağından, hidrasyon böbreklerdeki ağrıyı hafifletmenin anahtarıdır. Ayrıca, sulu kalmak, idrar yolunu bir bütün olarak temizlemeye yardımcı olur ve olası enfeksiyonları ortadan kaldırmak için çalışır.

Birçok uzman 8 × 8 kuralını önerir, yani sekiz 8 oz içmelisiniz. günde bir bardak su. Bununla birlikte, su alımı büyük ölçüde size ve sağlığınıza bağlıdır, bu nedenle günlük su alım miktarınızı belirlerken bu makaleyi dikkate alın.

2. Kızılcık Suyu İçmek

Bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da, kızılcık suyunun idrar yolu enfeksiyonları için bir çare olduğu bilinmektedir.

Kızılcık suyu ve su arasında geçiş yapmayı seçerseniz, ek tatlandırıcılarla dolu olmayan bir kızılcık suyu seçtiğinizden emin olun. Kızılcık takviyesi veya saf kızılcık suyu her zaman en iyi yoldur!

3. Probiyotikler Almak

Probiyotiklerin sizin için yararlı olduğu bir sır değil, özellikle bakteri ve böbrek ağrısı ile mücadele söz konusu olduğunda. Çalışmalar probiyotiklerin böbrek fonksiyonlarını iyileştirebileceğini ve atıkların işlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir .

4. Maydanoz Suyu İçmek

Maydanoz suyu içme düşüncesi muhtemelen cazip gelmese de, idrara çıkmayı artırabilir ve bakterileri temizlemeye yardımcı olabilir. Maydanoz suyu, idrara çıkma sıklığını arttırmaya yardımcı olabilecek besin değeri yüksek bir diüretiktir.

Maydanozu içmeyi daha katlanılabilir hale getirmek için bir smoothie içine de karıştırabilirsiniz.

5. Sıcak bir Epsom Tuz Banyosu alın

Epsom tuzlarıyla dolu ılık bir banyo , yoğun böbrek ağrısını hafifletirken sizi rahatlatmaya yardımcı olacaktır.Ağrıyı uzun vadede ortadan kaldırmayacak olsa da, rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir.

6. Isı Uygula

Isı tedavisi böbrek ağrısının azaltılması için de çok yararlı olabilir. Başarılı bir ağrı azalması için etkilenen bölgeye bir seferde yaklaşık 20 dakika bir ısıtma yastığı yerleştirin.

7. Aspirin Olmayan Ağrı Kesici Kullanın

Ibuprofen, Motrin ve Advil gibi aspirin olmayan ağrı kesiciler de böbreklerdeki ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Böbrek rahatsızlığı olan bir ateş yaşıyorsanız, ağrıyı hafifletmek ve potansiyel olarak ateşi kırmak için Tylenol kullanın.

Böbrek Taşları İçin ; Yukarıdaki ilaçların çoğu böbrek taşı ağrısını hafifletmeye yardımcı olsa da, böbrek taşları için daha spesifik çözümler vardır, örneğin:

8. Suyunuza Narenciye Ekleyin

Limon suyu, kalsiyum taşlarının oluşmasını ve mevcut taşları parçalamasını önlediği bilinen sitrat içerir.Suyunuza taze sıkılmış limon suyu eklemek böbrek taşlarına karşı çalışmanıza ve onları sisteminizden temizlemenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca, daha önce de belirttiğimiz gibi, bol su içerek sulu kalmak böbrek rahatsızlığını hafifletmeye yardımcı olacaktır.

9. Asidik İçecekleri Seçin

Fesleğen, kereviz ve nar sularının böbrek taşlarıyla savaştığı ve böbreklerdeki ağrıyı azalttığı bilinmektedir. Her biri böbrek sağlığınızı iyileştirecek ve böbreklerinizden toksinleri temizleyecek antioksidanlar içerir.

Bununla birlikte, bu tür meyve suları herkes için değildir, bu nedenle ürologunuza fesleğen, kereviz veya nar suyu içmeden önce sormanızı öneririz.

Tüm Böbrek Ağrıları Evde Çözümlerle Tedavi Edilemez

Bu çözümler hafif böbrek ağrısını hafifletmeye veya bazı durumlarda ortadan kaldırmaya yardımcı olsa da, enfeksiyonların yayılmasını durdurmazlar. Tedavi edilmediğinde, ara sıra İYE bile daha şiddetli bir şeye dönüşebilir, bu nedenle böbreklerinizde herhangi bir ağrı hissederken üroloğunuza başvurmak her zaman sizin yararınıza olacaktır.

Belirtilerinize dayanarak, ofis içi ziyaret gerekli olmayabilir. Ürologunuzla konuşun ve yaşadığınız ağrının türü hakkında sorular sorun. Evde ilaçların mümkün olup olmadığını veya randevu almanız gerekip gerekmediğini size söyleyebileceklerdir.