Böbrek taşları için 6 doğal ev ilacı
Böbrek taşları, böbreklerde oluşan sert birikintilerdir. Bu taşların vücuttan çıkması için idrar yolundan geçmesi gerekir. Böbrek taşı düşürmek çok acı verici olabilir. Bununla birlikte, evde böbrek taşı gelişimi ve ağrıyı yönetmek için seçenekler vardır.

Çoğu böbrek taşı vakası ağrı kesici ilaçlar, sıvı tedavisi veya başka bir tür tıbbi müdahale ile tedavi edilebilir. İnsanların böbrek taşı geliştirme riskini azaltmak için atabilecekleri adımlar da vardır.

Bu ilaçların tümü reçete veya hatta ilaç gerektirmez. Bununla birlikte, böbrek taşları çok ağrılı hale gelirse, en iyisi tıbbi yardım almaktır.

Bu yazıda, böbrek taşlarını evde önlemek veya yönetmek için altı yöntemi tartışıyoruz.

Evde yapılan ilaçlar :

Böbrek taşları için ev ilaçlarını denemeden önce, özellikle bir kişinin altta yatan bir tıbbi durumu varsa veya düzenli olarak ilaç alıyorsa, bir doktora danışmak önemlidir.

Ayrıca, bu ilaçların çoğu semptomları hafifletmeye veya gelecekte nüks riskini azaltmaya yardımcı olsa da böbrek taşları şiddetli ağrıya neden olabilir. Ev ilaçları, daha geleneksel tedavilerin yanında en iyisi olabilir.

Bazı insanlar, damar içi ağrı kesicilerin yanı sıra taşları çıkarmak veya kırmak için ameliyata bile ihtiyaç duyabilir.

Aşağıdaki bölümler, böbrek taşı semptomlarını hafifletmek için bazı ev ilaçlarını tartışmaktadır.

1. Su için

Dehidrasyon ana nedenlerden biri olduğundan, su içmek böbrek taşlarını tedavi etmenin ve önlemenin en kolay yollarından biridir.

Çoğu sağlık yetkilisi , dehidrasyonu önlemek için günde altı ila sekiz bardak su içilmesini önermektedir .

2. Limon suyu için

Limon, kalsiyum birikintilerini parçalamaya ve büyümelerini yavaşlatmaya yardımcı olan bir bileşik olan sitrat içerir .

Bir 2019 kesitsel çalışma , şekersiz limon suyu böbrek taşlarında etkili çare olarak bulundu.

Aslında, sadece 1adet  limonun suyu tüketmek sitrat seviyelerini etkili bir şekilde artırabilir.

Meyve suyu ürünleri satın alırken etiketleri dikkatlice incelemek önemlidir. Çoğu limon suyu ürünü, az miktarda saf limon özü ve yüksek miktarda tatlandırıcı içerir, bu da aslında böbrek taşı riskini artırabilir.

Saf öz satın almak veya taze limon satın almak ve bunları evde sıkmak, seyreltilmemiş limon suyu elde etmenin en kolay yoludur. İyi alternatifler, her ikisi de yüksek düzeyde sitrik asit içeren kavun ve portakal suyunu içerir.

3. Elma sirkesi tüketin

Elma sirkesi ayrıca kalsiyum birikintilerinin çözülmesine yardımcı olabilecek sitrik asit içeriğine sahiptir.

Bir 2019 çalışma 9.000 fazla insanın sirke tüketenlerin böbrek taşlarının önemli ölçüde düşük riske sahip olduğunu gördük.

Bununla birlikte, elma sirkesinin, özellikle böbrek taşları için bağımsız bir doğal çare olarak faydalarını doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması gerekecektir.

4. Kiloyu yönetin

Tekrarlayan böbrek taşı olan 146 kişiyle 2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre ,% 43,8’inin obezite veya aşırı kilolu olduğu görüldü.

Bu nedensellik anlamına gelmese de, kilo ile böbrek taşları arasında bir bağlantı olabilir. Çalışma yazarları, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon gibi metabolik koşulların böbrek taşı oluşumuna katkıda bulunabileceğine inanmaktadır .

Vücut ağırlığını yönetmek ve besleyici, dengeli bir diyet benimsemek böbrek taşlarının önlenmesi ve tedavisi için önemli adımlardır.

5. Şekerli veya kafeinli içeceklerden kaçının

Gazlı, kafeinli ve alkollü içeceklerin tümü, bir kişinin böbrek taşı geliştirme riskini artırabilir.

Araştırmalar, kafein içmenin taş riskini artırabileceğini gösteriyor . Gerçek veya yapay şeker içeren içecekler ve gazlı içecekler de böbrek taşlarına neden olabilir .

Ayrıca, şeker, tuz ve yağ oranı yüksek yiyeceklerin böbrek birikimi riskini artırdığı ve semptomları yoğunlaştırdığı bilinmektedir.

6. Günlük kalsiyum gereksinimlerini karşılayın

En yaygın tür olan kalsiyum oksalat taşı olan kişiler için , kalsiyum kaynakları bulmak günlük kalsiyum gereksinimlerini karşılamalarına ve böbrek taşı riskini yönetmelerine yardımcı olabilir.

Kalsiyum takviyesi almanın , önerilen günlük alım miktarından fazlasını sağlayabileceğinden böbrek taşı riskini artırabileceğini unutmamak önemlidir . Bununla birlikte, besin kaynaklarından kalsiyum elde etmek, riski azaltmaya yardımcı olabilir.

İnsanlar aşağıdakilerden kalsiyum alabilir:

  • Süt Ürünleri
  • lahana
  • Brokoli
  • taneler
  • yumuşak, yenilebilir kemikli balık
  • kalsiyumla zenginleştirilmiş tahıllar ve meyve suları

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın