Ay Çekirdeğinin Faydaları
Zengin Magnezyum İçerir :

Magnezyumun vücut için önemine değinecek olursak, vücutta magnezyum eksikliği kalp ve damar sağlığını ve sinir sistemi ile bağışıklık sistemini son derece yakından ilgilendiren bir maddedir. Ay çekirdeği içerisinde bulunan magnezyum sayesinde bu tür hastalıklara karşı bir tedbir alabiliriz. Günde bir su bardağının dörtte biri gibi bir oranda ay çekirdeği tüketimi, günlük olarak tavsiye edilen ve vücut için gerekli olan magnezyum miktarının çeyreğinden biraz daha fazlasını vücudunuza almanıza yardımcı olur. Ay çekirdeği söylenen ölçüleri çok geçmeden tüketildiğinde içerisindeki magnezyum sebebiyle kalp sağlığınız, beyin sağlığınız ve kas sağlığınız için oldukça büyük yararlar sağlayacaktır.

E Vitamini ve Folat zenginidir :

E vitamini ve folat çok bilinmese de kalp sağlığı için en önemli iki bileşendir. İkisini de bir arada ay çekirdeği içerdiğinden kalp sağlığınız için oldukça yararlıdır. Ay çekirdeği içerinde bol miktarda bulunan E vitamini sayesinde kalp sağlığınızı önemli ölçüde destekleyebilirsiniz. Günlük olarak vücuda alınması gereken E vitamini miktarını karşılayabilmeniz ay çekirdeği sayesinde mümkün hale gelebilir. Bir su bardağının dörtte birini dolduracak kadar ay çekirdeği tüketimi günlük E vitamini ihtiyacınızın tam olarak yüzde altmışlık bir kısmını karşılamaya yetiyor. Oldukça makul miktarda bir E vitamini deposu olan ay çekirdeği tüketimi ölçülü olduğunda vücuda önemli katkılar sağlıyor.

Selenyum İçerir : 

Esansiyel bir bir besin olan selenyum sayesinde tiroid sağlığınıza katkıda bulunabilir ve vücudunuza güçlü bir antioksidan etkisi sağlamayı mümkün hale getirebilirsiniz. Ay çekirdeği oldukça yoğun bir selenyum içeriğine sahiptir. Ay çekirdeği içerisinde bulunan selenyumun sahip olduğu antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki kızarıklık ve şişkinliklerin azalacağı gözlemlenmiştir. Ayrıca ay çekirdeği sayesinde tiroid sağlığınız kritik boyutta korunacaktır. Çünkü ay çekirdeği içerisinde bulunan selenyum tiroid metabolizmasını oldukça önemli derecede desteklemektedir. Bunlara ek olarak da selenyum sayesinde DNA hücrelerinin hasar görmüş olanlarının onarımını uyarma özelliği olduğu gözlemlenmiştir.

Kemik ve diş sağlığı için olumlu etki oluşturmaktadır :

Ay çekirdeğinin hafızayı güçlendirici etkisinin bulunduğunu ve beyin fonksiyonlarını arttırdığını belirten Tarhan, “İçinde bulunan mineral ve vitamin sayesinde bitkisel ürün kemik ve diş sağlığı için olumlu etki oluşturmaktadır. İçerdiği güçlü fosfor sebebiyle böbrek fonksiyonların düzenlenmesini ve boşaltım sisteminin doğru çalışmasını sağlar. Beyin, sinir ve damar fonksiyonları ile birlikte kalp kasının kasılmasına yardımcı olarak kalp fonksiyonlarını da düzenler. Bağırsak hareketlerini arttırıcı ve kabızlığa da iyi gelen bir gıdadır” diye konuştu.

Kan şekeri düşüklüğüne iyi gelir :

Ay çekirdeğinin kanserden korunmada da güçlü bir yardımcı olduğunu anlatan Tarhan, “Posalı bir gıda maddesi olduğu için kanser yapıcı zararlı maddelerin bağırsakta kalma süresini kısaltır. Kirli kalıntıları ve mikropları temizleme açısından olumlu etki mekanizmasıdır. Kan şekeri düşüklüğüne iyi gelir. Bağışıklık sistemini, içerdiği B6 Vitamini sebebiyle her daim güçlü tutar. Vücudu kızarıklık ve şişliklere karşı korumaya yardımcı olur. Sağlıklı kolesterol olarak nitelendirebileceğimiz iyi kolesterol oluşumunu destekler. Beynimiz, kalbimiz ve kaslarımız için taşıdığı magnezyum değeri yönünden koruma sağlar. Ay çekirdeği de yüksek kaloride olduğu için ay çekirdeğini de tüketerek magnezyum eksikliğini giderebiliriz” ifadelerinde bulundu.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın