Domates Kurusunun Faydaları
Kanseri önlemeye yardımcı olur
Domates C vitamini ve vücudumuzda kansere neden olabilecek zararlı serbest radikallere karşı etkili diğer antioksidanlar bakımından zengindir . Domates, bir bitki bileşiği olan polifenol içerir ve prostat kanserinin önlenmesinde etkilidir . Domateslerdeki beta karotenlerin ayrıca kanserojen etkileri de vardır.

Sigara içmenin kötü etkilerini sayar
Sigara içmek akciğer kanserine neden olabilir . Diyet planınıza domateslerin dahil edilmesi, A vitamininin bolluğundan dolayı bu tehlikeli hastalığın önlenmesine yardımcı olacaktır. Nitrozaminler, sigaralarda bulunan başlıca kanserojenlerdir. Domateslerde bulunan kumarik asit ve klorojenik asit, bu kanserojenlerin zararlı etkilerini dengelemeye yardımcı olur.

Kalbinle ilgileniyor
Domates tüketimi, lif, kolin , C vitamini ve potasyum varlığı nedeniyle kalbiniz için iyidir . Potasyumun sodyum oranına yüksek oranda devam etmesi kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde etkilidir. Bu bitkideki lif içeriği kandaki homosistein seviyelerini düzenler. Aşırı homosistein kalp krizi ve felç risklerinin artmasına neden olabilir. Düzenli olarak domates alımı kandaki trigliseritleri ve LDL kolesterolü azaltmaya yardımcı olur ve böylece bizi kardiyovasküler hastalıklardan korur.

Vizyon geliştirmeye yardımcı olur
A Vitamini, gözümüze zarar verebilecek zararlı serbest radikallere karşı etkili, güçlü bir antioksidandır. Böylece A Vitamini makula dejenerasyonuna ve gece körlüğüne karşı korunmaya yardımcı olur ve genel olarak vizyonumuzu geliştirir.

Güneşte kurutulmuş domates

Cildiniz için iyi
C vitamini eksikliği cildiniz için kötü olabilir, çünkü güneş ışığından, kirlilikten ve dumandan zarar görebilir. Cildinizde kırışıklıklar oluşabilir veya cildiniz lekelerle dolu sarkıyor olabilir. C vitamini, cilt, saç, tırnak ve bağ dokusunun temel bir bileşeni olan kollajen üretimini kolaylaştırdığından bu koşulların gelişmesini önler.

Sindirim sağlığını iyileştirir
Domates dışkıya yığın ekleyen ve böylece sindirim sistemi boyunca yumuşak hareketini sağlayan sağlıklı miktarda lif içerir. Bu kabızlığı ve diğer komplikasyonları önler . Fiber içeriği, mide ve sindirim suyunu salıvermeye yardımcı olur ve hatta düz sindirim kaslarındaki peristaltik hareketi teşvik etmeye yardımcı olur. Bu, bağırsak hareketlerini düzenlemeye ve kolorektal kanser gibi durumları önlemeye yardımcı olur .

Şeker hastaları için iyi
Domateslerin diyabet üzerindeki etkisi iki katlıdır. Tip-1 diyabet hastalığından muzdarip insanlar, domates gibi yüksek lifli ürünler tükettiklerinde kan şekeri seviyelerini düşürürler. Öte yandan, Tip 2 diyabeti olan insanlar, aynı sebzeyi tüketirken kan şekeri, insülin ve lipitlerde bir artış yaşarlar.

Yüksek tansiyonu azaltır
Domates, kan damarları ve arterlerdeki basıncı azaltan bir vazodilatör olan potasyum içerir. Bu, kan dolaşımını arttırmaya yardımcı olur ve bu , kalbinizdeki stresi azaltır ve böylece hipertansiyon riskini ortadan kaldırır .

İdrar yolu enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur
Domates vücudumuzda idrar oluşumunu kolaylaştıran diüretik özelliklere sahiptir. Bu , fazla su, tuzlar ve ürik asit gibi toksik maddelerin yok edilmesine yardımcı olur . Bu idrar yolu enfeksiyonları ve mesane kanseri gibi rahatsızlıkların görülme sıklığını azaltır .

Safra taşlarını önlemeye yardımcı olur
Diyetinize domates eklemek, safra taşı oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır . Bunun nedeni, bu sebzede birkaç temel vitamin, mineral ve protein bulunmasıdır.

Domates Kullanımı
Domatesin meyvesi, yaprağı ve asması ilaç yapımında kullanılır. Domates suyu büzücü bir rol oynar ve yüz dokusunun iyileşmesine yardımcı olur. Domates suyunun cildinize uygulanması yağsız hale getirmeye yardımcı olur ve daha uzun süre taze kalmasını sağlar. Bu sebze aynı zamanda güzellik bakımlarında önemli bir bileşendir ve akne, güneş yanığı ve donuk cildi tedavi edebilir . Domates ayrıca saç sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olur . Domates birçok ülkenin mutfağında önemli teçhizatlardır. Çok çeşitli şekillerde çiğ veya pişmiş olabilirler. Salata ve sosların hazırlanmasında yaygın olarak kullanılırlar.

Domatesin Yan Etkileri ve Alerjileri
Çok fazla domates tüketimi, bazı insanlarda domates yaprağı zehirlenmesine neden olabilir . Bu zehirlenmenin birkaç belirtisi boğaz ve ağzın tahriş olması, baş dönmesi ve hatta bazen ölüme neden olabilir. Asit yapıları nedeniyle, çok fazla domates tüketimi asit geri akışına neden olabilir . Organik olarak yetiştirilmeyen domatesler, yüksek düzeyde pestisit kalıntısına sahip olabilir. Domates potasyum içerir ve kandaki yüksek potasyum seviyeleri böbrek fonksiyonlarını bozabilir. Bu yüzden ılımlı olarak domates tüketmeniz tavsiye edilir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın