Turp ‘ un Faydaları
1. Bu RBC’leri kurtarır : Turp, kırmızı kan hücrelerimize verilen zararı kontrol ettiği bilinmektedir ve bu süreçte kana oksijen verilmesini de arttırır.

2. Fiberde Yüksek : Günlük salata alımınızın bir parçası olarak yerseniz , elbette aşırıya kaçmadan, turp da sisteminize bol miktarda kaba yem ve lif sağlar, böylece sindiriminizi geliştirir . Aynı zamanda safra üretimini düzenler, karaciğerinizi ve safra kesesini korur ve suyun tutulmasını sağlamak için mükemmeldir.

3. Kalbi Korur : Turp kalplerimizin düzgün çalışmasını sağlayan ve kalp-damar hastalıkları riskini azaltan antosiyaninler için iyi bir kaynaktır . Ayrıca , C vitamini , folik asit ve flavonoidler de yüksektir .

4. Kan basıncını kontrol eder : Turp ayrıca vücudunuza , tansiyonunuzu düşürmeye yardımcı olabilecek ve özellikle de hipertansiyon yaşadığı biliniyorsa, kan akışınızı kontrol altında tutabilecek potasyum sağlar . Ayurveda’ya göre, turp kanı üzerinde serinletici bir etkiye sahip olduğuna inanılıyor.

5. Bağışıklığı Artırır : Turpun C vitamini yüksek olduğu göz önüne alındığında, sizi soğuk algınlığı ve öksürükten koruyabilir ve temel bağışıklık sisteminizi iyileştirebilir . Ama düzenli olarak tüketmelisin. Aynı zamanda zararlı serbest radikallerin, iltihabın ve erken yaşlanmanın gelişimini kontrol eder.

6. Kan Damarlarını Güçlendirir : Şimdi bu önemlidir – turp kollajen oluşumunda önemli bir rol oynar; bu da kan damarlarımızı yükseltir ve ateroskleroz alma şansımızı azaltır.

7. Metabolizma Dostu : Bu kök sebzesi sadece sindirim sisteminiz için iyi değildir, aynı zamanda asitliği, obezite , mide problemleri ve mide bulantısını düzeltmeye yardımcı olur .

8. Besin Maddelerinde Yüksek : Kırmızı turp E, A, C, B6 ve K Vitaminleri ile doludur. Ayrıca antioksidanlar , lif, çinko, potasyum, fosfor, magnezyum, bakır, kalsiyum , demir ve manganez bakımından yüksektir . Bunların her birinin vücudumuzu iyi çalışır durumda tuttuğu bilinmektedir.

9. Cildinize İyi : Her gün turp suyu içiyorsanız, cildinize sağlıklı kalması için özel güçlendiriciler verirsiniz ve bunun nedeni çoğunlukla C Vitamini, çinko ve fosfordur. Ayrıca kuruluğu , sivilceyi, sivilceleri ve kızarıklıkları da uzak tutar . Ayrıca yüzünüzü temizlemek için turp ezmesi kullanabilirsiniz. Saçınıza uygularsanız, kepeklenmeyi gidermeye, saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur ve kökü de güçlendirir.

10. Hidrasyon için iyi : Yaz aylarında biraz daha fazla turp yeme eğilimindeyseniz, bunun nedeni muhtemelen yüksek su içeriği nedeniyle vücudu nemli tutmaktır.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın