Ispanak Sağlık Faydaları
Görmeyi Geliştirir :

Ispanak görme açısından faydalı olan zengin bir beta-karoten, lutein ve ksanten kaynağı olduğunu ortaya koydu. Beta-karoten, pişmiş ıspanakta göz sağlığını artırmaya yardımcı olur . Ayrıca, A vitamini eksikliklerini, kaşıntı, göz ülseri ve kuru gözler önleyebilir . Bu yeşilliklerin anti- enflamatuar özellikleri, gözlerdeki şişliği veya tahrişi de azaltabilir.

Maküler Dejenerasyonu Tedavi Ediyor :

AMD veya Retinitis pigmentosa , retinanın merkezi bir parçası olan lutein ve ksantenin dejenerasyonundan kaynaklanan körlüğe neden olmaktan sorumludur. Lisansüstü Tıp Dergisi’nde yayınlanan “Yaşa bağlı maküler dejenerasyon ve son gelişmeler” başlıklı bir makalede  , AMD’li hastaların karotenoidler içerdiğinden özellikle ıspanaklı taze yeşil yapraklı sebzeler tüketmeleri gerektiği ortaya konmuştur. Aynı zamanda , serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltan, görüşü olumsuz yönde etkilediği ve glokom ve maküler dejenerasyon gibi yaşa bağlı koşullara neden olduğu bilinen bir antioksidan zenginliği içerir .

Ispanağın faydaları

Nörolojik Faydalar Sağlar :

Ispanak, yüksek oksidan önleyici kapasiteye sahip ıspanağın, bilişsel işlevi etkilemekten sorumlu mitokondriyal aktivite ile ilişkili olduğunu öne sürüyor .  Bu sebzenin potasyum, folat ve çeşitli antioksidanlar gibi çeşitli bileşenlerinin, düzenli olarak tüketen insanlara nörolojik yararlar sağladığı bilinmektedir. Folat Alzheimer hastalığının oluşumunu azaltır , bu nedenle ıspanak, sinirsel veya bilişsel gerileme riski yüksek olan insanlar için çok iyi bir fikirdir.  Potasyum, beyin sağlığının ayrılmaz bir parçasıdır ve beyne giden kan akışının artması ve yüksek biliş, konsantrasyon ve sinirsel aktivite ile bağlantılı olmuştur.

Hemofili Tedavisi :

K vitamini bakımından zengin ıspanak, protrombin üreterek kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur ve böylece hemofili tedavisinde kullanılır. Aşırı kanamayı kontrol etmek için harikadır ve ayrıca glikojen üretimini uyararak karaciğerin çalışmasını sağlar.

Kan basıncını korur :

Ispanak, çok yüksek bir potasyum içeriğine ve düşük bir sodyum içeriğine sahiptir . Bu mineral bileşimi, potasyum düşürdüğü ve sodyum kan basıncını yükselttiği için yüksek tansiyon hastaları için çok faydalıdır. Ispanakta bulunan folat , uygun kan akışını korurken, hipertansiyonun azalmasına katkıda bulunur ve kan damarlarını gevşetir.  Tansiyonu düşürerek ve damarların ve arterlerin gerginliğini gevşeterek , kardiyovasküler sistem üzerindeki stresi azaltabilir ve optimum işlevsellik için vücudun organ sistemlerine oksijenlenmeyi artırabilirsiniz.

Kasları güçlendirir :

Ispanakta bulunan bir antioksidan olan Faktör C0-Q10, kasların, özellikle de vücudun tüm bölgelerine sürekli olarak kan pompalayan kalp kaslarının güçlendirilmesinde önemli bir rol oynar. C0-Q10, hiperlipidemi , kalp yetmezliği, hipertansiyon ve koroner kalp hastalığı gibi birçok kardiyovasküler hastalığı önlemek ve tedavi etmek için kullanılabilir .

Kemik Mineralleşmesinde Yardımcı Olur :

Ispanak, kemik matriksindeki kalsiyumu tutmada ve böylece kemik mineralizasyonuna yol açan iyi bir K Vitamini kaynağıdır .  Bunun dışında, manganez , bakır , magnezyum, çinko ve fosfor gibi diğer mineraller de güçlü kemikler oluşturulmasına yardımcı olur. Bu da bireyin osteoporoz gelişmesini önleyebilir . Bu mineraller ayrıca sağlıklı dişlerin ve tırnakların bakımı için de gereklidir.

Katarakt Riskini Azaltır :

Ispanakta bulunan lutein ve zeaksantin, güçlü antioksidanlar olarak işlev görür, bu nedenle gözlerin katarakta yol açabilecek UV ışınlarının sert etkilerinden korunmasını sağlar. Ayrıca katarakt ve diğer göz koşullarının önemli bir nedeni olabilecek serbest radikallerin etkisini de azaltır .

Metabolizmayı Artırıyor :

Doktorların diyetinize önemli bir şekilde ıspanak eklemeyi önermesinin bir nedeni var. Ispanakta bulunan protein miktarı herhangi bir sebze için etkileyicidir ve enzimler tarafından insanlar için gerekli olan amino asitlere kolayca parçalanırlar. Yeniden oluşturulmuş memeli proteinleri, kas gelişimine ve büyümesine yardımcı olur. Ayrıca vücudumuzun yaraları iyileştirme ve tüm metabolizmamıza destek vermesini sağlayarak tüm organlarımızı optimal seviyelerde çalışmaya teşvik ederler. Ayrıca, son zamanlarda yapılan bir çalışmada ıspanakta bulunan Thylakoid’in kilo vermede daha fazla yardımcı olabilecek istek ve açlığı azaltabildiği öne sürülmektedir .

Anti-ülseratif davranır :

Eczacılık ve Kimya, ıspanak ve diğer bazı sebze Araştırma International Journal of yayınlanan ‘Sıçanlarda Spinacia Oleracia sulu hulasası Antiülser Etkinlik’ başlıklı bir belgeye göre, böylece, mide mukoza zarını korumak için yeteneği var azalan mide ülseri oluşumu . [12] Ayrıca, ıspanakta bulunan glikogliserolipidler, sindirim sistemi kaplamasının gücünü artırabilir, böylece vücudun herhangi bir yerinde istenmeyen iltihaplanmayı önleyebilir.

Aterosklerozu önler :

Ateroskleroz , arterlerin sertleşmesinden kaynaklanır. Ispanakta bulunan lutein adı verilen bir pigmentin , ateroskleroz , kalp krizi ve felç oluşumunu azalttığı gösterilmiştir . [13] Ispanak proteinlerinin kan damarlarındaki kolesterolü ve diğer yağ birikintilerini azaltma eğiliminde olmasından kaynaklanmaktadır.

Fetal Gelişim ile Yardım :
Ispanakta bulunan folat, yeni sinir sisteminin uygun şekilde gelişmesi için büyüyen bir fetüs tarafından gereklidir. Folat eksikliği nedeniyle yarık damak veya spina bifida gibi defektler görülebilir . [14] Ispanakta yer alan A vitamininin anne tarafından daha yüksek miktarlarda tüketilmesi tavsiye edilir. A vitamini de fetüsün akciğer gelişimi için gereklidir ve emzirme sırasında aktarılabilir , bu nedenle ıspanak tüketimi de doğumdan sonra da devam etmelidir.

İltihabı azaltır :
Ispanakta bulunan birçok anti-enflamatuar bileşik vardır; Aslında, bir düzineden fazla. Metilenedioksi flavonoid glukuronitler kategorisinde sınıflandırılırlar ve ıspanak vücuttaki iltihabı azaltmaya gelince en güçlü sebzelerden biridir. Bu sadece kalbi korumakla kalmayıp aynı zamanda dünyadaki milyonlarca insanı etkileyen, artrit ve gut gibi durumlarla ilişkili iltihabı ve ağrıları azaltmak anlamına da geliyor.

Kemopreventif Etkiler :
Ispanak, çeşitli kanser türlerinin önlenmesinde ümit verici bulunan çeşitli önemli bileşenlerden oluşur .  Bunlar arasında mesane, prostat, karaciğer ve akciğer kanserleri var. Folat, tokoferol ve klorofilin gibi ıspanaktaki farklı bileşenler , kanserden muzdarip olan hastaları tedavi etmek ve korumak için farklı mekanizmalarla hareket eder.

Son zamanlarda yapılan çalışmalar, ıspanağın agresif prostat kanserine karşı çok etkili olduğunu ve bunun, tümör aktivitesini ve tüm vücuttaki kanser yayılımını doğrudan azaltan neoxanthin ve violaxanthin ile birlikte benzersiz karotenoidler olan epoksi-antofillerle bağlantılı olduğunu ortaya koymuştur .

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın