Fındık sağlık Faydaları
Fındığın Faydaları :

Fındık, içinde bulunan Omega 3 kan pıhtılaşmasını ve damar sertliğini önler; tansiyonu düşürür, şeker hastalarında kalp hastalığı riskini azaltır.

Fındık, E vitamini bakımından zengin olması nedeniyle antioksidan ve yaşlılık engelleyici bir gıdadır, adet döneminde kan şekeri düşüklüğüne faydalıdır.

Fındıkta bulunan B5 vitamini stresi giderici özelliği olan bir vitamindir.

Fındık,varislere iyi gelir.

Fındık, soğuk algınlığı ve akciğer hastalıklarına da faydalıdır.

Fındık, kalp ritmini ayarlamaya yardımcı olur.

Fındık, beden ve zihin yorgunluğunu giderir, vücuda kuvvet verir.

Fındık, vücutta artık madde bırakmadan protein verir ve vücudun normal çalışmasına, zayıf düşmemesine yardımcı olur.

Fındık, gelişme çağındaki çocuklara enerji verir; onları besler.

Fındık, böbrekte bulunan taş ve kumların dökülmesine yardımcı olur.

Fındık, içeriğindeki demir kansızlığı, sindirim ve dolaşım sistemi bozukluklarını önlemede yardımcı olur.

Fındık, içerdiği yüksek kalsiyumdan ötürü kemikleri ve dişleri güçlendirir.

Fındık, enerji verici ve besleyicidir.

Fındık, vücutta artık madde bırakmadan protein verir ve vücudun normal çalışmasına, zayıf düşmemesine yardımcı olur.

Fındık içi

Fındık, gelişme çağındaki çocuklara enerji verir; onları besler.

Fındık, hastalığın ardından nekahet dönemlerinde ve ayrıca bütün gün bedeni ve zihni yıpranmalarla karşı karşıya olanlara yardımcıdır.

Fındığın kolesterolün düşürülmesinde ve kalp krizi riskini azaltmada yardımcı olduğu, içerdiği yüksek kalsiyumdan ötürü kemikleri ve dişleri güçlendirmede yardımcı olduğu, insana günlük yaşamda enerji verdiği belirtilmektedir.

Fındık, beden ve zihin yorgunluğunu giderir, vücuda kuvvet verir.

Fındıkta %1-%3 oranında diyet lifi bulunur. Bağırsakta kimyasal bileşiklerin toksik etkilerinin, serum lipit düzeyi ve kan şekerinin düşürülmesinde, kalın bağırsak hastalıklarını, kabızlık ve kalp rahatsızlıklarını önlemede yardımcı olur.

Fındıkta sodyum düşük, magnezyum ve potasyum yüksek olduğundan vücutta kan basıncını düzenlemede önemli rol oynar.

Fındık, içeriğindeki demir kansızlığı, sindirim ve dolaşım sistemi bozukluklarını önlemede yardımcı olur.

Fındık Bitkisi

Fındık, protein içerir. Fındıkta yenebilen iç kısım, meyvenin %50’sini oluşturur. İç fındığın protein içeriği çeşit, bakım şartları ve ekolojik faktörlere bağlı olarak %10-%18 arasında, sindirilebilirliği ise %73-%83 arasında değişmektedir. Fındığın protein miktarı yumurta ve tahıllardan yüksek, et ve kuru baklagillerin içerdiği miktara hemen hemen eşittir.
Fındıkta yağ miktarı bölge, iklim, toprak ve çeşidine bağlı olarak 50-73 g/100 g arasında değişmektedir. Yağların organizmada enerji sağlamalarının yanı sıra vücut ısısının korunması, dış etkenlere karşı korunma ve yağda eriyen vitaminlerin taşınması gibi önemli fonksiyonları vardır. Ayrıca yağların bileşiminde, organizmada çeşitli görev ve yararları olan yağ asitleri bulunmaktadır.

Fındık yağı bileşimi üzerine yapılan çalışmalarda, bileşimce zeytinyağına benzediği ve tüm çeşitlerde de en fazla oleik yağ asidinin bulunduğu ve bunu sırasıyla linoleik, palmitik, stearik ve linolenik yağ asitlerinin izlediği belirlenmiştir. Oleik asidin yüksek oranda bulunması yağa dayanıklılık kazandırmaktadır. Fındık yağı, yapı olarak zeytinyağına en yakın yağ olarak tanımlanır.

Fındık vücutta karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında düzenleyici olarak görev yapan B1vitamini ve B2 vitamini için iyi, vitamin B6 için ise çok iyi kaynak olması yanında özellikle doğal antioksidan E vitamini bakımından bitkisel yağlardan sonra en iyi kaynaklardan birisidir

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın