Şifalı BitkilerŞifalı Bitkiler - Otlar

Abdestbozan Otu
Tıbbi Aromatik Bitki
Abdestbozan Otu
Alem
Plantae (Bitkiler
Bölüm
Angiosperms (Kapalı tohumlular)
Sınıf
Eudicots (İki çenekliler)
Takım
Rosales
Familya
Rosaceae
Cins
Pimpinella
Türü
Pimpinella Saxisfrage
Diğer İsimler : Pimpinella saxisfrage, Poterium spinosum

 

BOTANİK
Daha çok nemli yerlerde yetişen 70 cm boy yapan , ülkemizde özellikle Karadeniz Bölgesi’nin yüksek rakımlı yerlerinde , rutubetli yerlerde, çayırlarda, yol kenarlarında yetişen bir bitkidir.
Yaprakları :  karşılıklı (almaşık) ve tüysü,
Çiçekleri : Yeşil ve kırmızı renklerde güzel kokulu

Bilinen Bileşimi : Kökü bergapten, pimpinellin ve sphondin içerir.

Abdestbozanotunun Faydaları: Vücuda dinçlik verir. Mideyi kuvvetlendirir. Mide yanması ve bağırsak gazlarını giderir. Ateşi düşürür. Baş ve göğüs ağrılarını dindirir.Balgamı söker. Boğmaca ve öksürüğe iyi gelir. Bademciklerde oluşan şişlikleri indirir. Çıbanların olgunlaşmasını hızlandırır. Burun kanamalarını kesmeye yardımcı olur.
Abdestbozanotu nasıl kullanılır? Taze yaprakları salatalarda kullanılır. Abdestbozanotundan siyah ve yeşil boya da elde edilir. Abdestbozanotu kökleri, sinir otu çayına katılırsa iltihap durdurucu etki gösterir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın