Mandalina ‘ nın FaydalarıMandalina, adını Fas’ın Tangier kentinde bulunan menşe yeri olarak adlandırılan bir mandalina çeşididir. Bugün piyasada birçok mandalina çeşidi varken, hepsi mandalina portakalının melezleri olarak kabul ediliyor.

Mandalina, kısmen güçlü, tatlı tadı nedeniyle popüler bir narenciye meyvesidir. Genellikle portakaldan daha tatlı oldukları için bir üne sahiptirler. Bu, onları lezzetli ve sağlıklı bir tatlı seçeneği yapar.

Sağlık yararları

Tüm turunçgiller gibi mandalina da bol miktarda C vitamini içerir . Ayrıca , günlük önerilen A vitamini alımınızın yaklaşık% 14’ünü sağlayan 100 gram mandalina ile orta miktarda A vitamini içerirler.

Mandalina kabuğu yemenin de sağlık açısından faydaları olduğu bildirildi. Kabuk, tangeretin adı verilen bir süper flavonoid veya antioksidan içerir. Süper flavonoidler, çalışmalarda kolesterolü düşürmenin etkili bir yolu olarak umut vaat ediyor .

Mandalina

Mandalina sağlık yararlarından bazıları şunlardır:

Cilt Sağlığı

Vücudunuzda sağlıklı C vitamini seviyelerine sahip olmak, sağlıklı bir cilde sahip olmakla bağlantılıdır. C vitamininin vücudunuzun kollajen üretme biçiminde hayati bir rol oynadığı gösterilmiştir. Kolajen, cildimizin genç görünmesini sağlayan şeydir. C vitamininin güneşe maruz kalmanın neden olduğu cilt hasarını muhtemelen önlediği ve tedavi ettiği de gösterilmiştir.

Göz Sağlığı

Mandalinadaki yüksek C vitamini içeriğinin bir başka faydası da katarakt başlangıcını ve yaşa bağlı makula dejenerasyonunu geciktirerek göz sağlığını desteklemesidir. C vitamini ve diğer besleyici antioksidanların gözlerinizin daha uzun süre sağlıklı kalmasına yardımcı olabileceğine dair kanıtlar var.

Kalp sağlığı

Bir beş yıllık çalışma 500.000’den fazla yetişkin en az günde bir kez yarım fincan büyüklüğünde   taze meyve yemeleri ile kardiyovasküler hastalık riskini azalttığını göstermiştir. Günlük meyve yiyen katılımcıların kalp krizi veya felçten ölme olasılığı yaklaşık% 33 daha düşüktü. Mandalina günlük meyve tüketiminiz için harika bir seçenektir.

Beslenme

Mandalina, C vitamini ile doldurulmasının yanı sıra iyi bir diyet lifi kaynağıdır. Diyetinize lif eklemek, kilo vermenin harika bir yoludur . 50 yaşın altındaki kadınlar günde 25 gram lif, erkekler ise yaklaşık 38 gram lif tüketmelidir.

Mandalina ayrıca küçük bir kaynaktır:

 • Tiamin
 •  B6 Vitamini
 •  Bakır
 •  Potasyum
 • Pantotenik asit (B5 vitamini)

Porsiyon Başına Besinler

Orta boy bir mandalina (yaklaşık 2 inç çapında) yaklaşık 88 gram ağırlığındadır ve şunları içerir:

 • Kalori: 47
 • Protein : 0.7 gram
 • Yağ : 0,3 gram
 • Karbonhidratlar : 12 gram
 • Elyaf : 1,6 gram
 • Şeker : 9,3 gram

Porsiyon Boyutları

Sağlıklı yetişkinler için, tüketebileceğiniz güvenli meyve miktarı konusunda neredeyse hiçbir sınır yoktur. Mandalina dahil çoğu meyve için en büyük endişe, yüksek miktarda doğal olarak oluşan şekerdir. Bununla birlikte, mandalina da iyi bir lif kaynağıdır. Lif, şekerin meyveden toplam emilimini sınırlar.

Uzmanlar günde beş porsiyon meyve yemeyi tavsiye ediyor. Mandalina bu hedefe ulaşmanın harika bir yoludur. Bir mandalina kabaca bir porsiyon meyveye eşittir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın