Armut ‘un Faydaları
Armutların Sağlık Faydaları :

Diyete lezzetli bir katkı yapmanın yanı sıra, armutlar ayrıca tıbbi faydalar sağlayan pek çok besinle de paketlenir.

Sindirim geliştirmek

Tek bir armut porsiyonu günlük lif alım ihtiyacının% 18’ini sağlarken, sindirim sağlığını geliştirmek için de çok güçlü bir ajan olabilir. Armuttaki liflerin çoğu , çözünür olmayan bir polisakkarittir (NSP), bu da bağırsaklarda bir hacim arttırıcı madde olarak işlev gördüğü anlamına gelir. Bu lif gıdaları toplar ve toplu olarak ekler, böylece yiyeceklerin bağırsaklardan geçmesi daha kolaydır. Ayrıca, mide ve sindirim suları salgılanmasını uyarır. Aynı zamanda bağırsak hareketlerini düzenler ve şansını azaltır kabızlık yanı sıra ishal ve gevşek dışkı. Ayrıca, armut lifinin cılız doğası, kolonda kansere neden olan ajanlara ve serbest radikallere bağlanmasına yardımcı olur ve organı zararlı etkilerinden korur.

Kilo kaybı

Bazı insanların çeşitli meyveler hakkında sahip oldukları şikayetlerden biri, doğal şekerlerden elde edilen kalori içeriğidir . Ancak, armut en düşük kalorili meyvelerden biridir; Ortalama bir armut, 100’den fazla kaloriye sahiptir, bu da günlük bir kalori miktarının% 5’i olan sağlıklı bir diyettir. Ancak, size verdikleri besin takviyesi muazzamdır ve lif sizi tam hissetmenizi sağlar.  Bu nedenle, kilo vermeye çalışan insanlar, para için en çok parayı almak için genellikle armut haline gelirler.

Antioksidan Aktivite

Diğer birçok meyve gibi, armutlar da vücuttaki çeşitli hastalık ve hastalıklarla mücadele eden C vitamini gibi bir antioksidanlar zenginliğidir . Armut meyvelerinin önemli miktarda C vitamini içerdiğini ortaya koymuştur. Antioksidanlar, hücresel metabolizmayı takiben vücutta biriken serbest radikalleri yok etmek için çalışırlar. Bu serbest radikaller, sağlıklı hücre DNA’sını kanserli hücrelere dönüştürür ve diğer bazı yıkıcı koşullara neden olabilir. Bu nedenle, hepsi de armutlarda bulunan, C vitamini, A vitamini ve beta-karoten, lutein ve zeaksantin gibi flavonoid bileşiklerin antioksidan bileşenleri , serbest radikallerin vücuttan kurtulmasına yardımcı olabilir.

Kanseri önlemek

Antioksidanlar öncelikle anti- kanserojen faaliyetlerinden ötürü övülürler ve antioksidanların bir parçası olan armutlar, kolon, rektum, meme, prostat ve akciğer kanseri dahil olmak üzere bir dizi farklı kanser türünün önlenmesine bağlanmıştır.

Bağışıklık artırın

Armutlar, beyaz kan hücresi üretimini uyarmak için yararlı olan antioksidanlar ve C vitamini açısından zengindir. Ayrıca, bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir; bu da bilinen soğuk algınlığı, grip ve diğer hafif hastalıklar gibi durumların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Kalp Sağlığını Geliştirin

Armutlar da mükemmel bir potasyum kaynağıdır, bu da kalp sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceği anlamına gelir, çünkü potasyum iyi bilinen bir vazodilatatördür . Bu, kan basıncını düşürdüğü anlamına gelir, bu da tüm kardiyovasküler sistemdeki gerilimi azaltır ve pıhtıların sizi oluşturması veya size zarar vermesini zorlaştırır. Dahası, organları oksijenlendiren ve etkili işlevlerini destekleyen vücudun tüm bölümlerine kan akışını arttırır.

Düşük kan basıncı ayrıca ateroskleroz , kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler hastalıkların daha düşük bir şansına da bağlıdır . Potasyum ayrıca vücutta sıvı düzenleyici olarak çalışır , yani vücudu nemlendirir ve hücrelerdeki ve organlardaki temel sıvıların dengesini sağlar. Potasyum olmadan, temel fonksiyonlarımızın birçoğu ya yavaşladı ya da tamamen durdu.

Şifayı hızlandırmak

C vitamini, aynı zamanda, vücudun çeşitli organlarında ve hücresel yapılarında yeni dokunun sentezlenmesinin önemli bir parçasıdır. Bu vücudun metabolizmasını tutar çalışan sorunsuz ve tüm fonksiyonların düzgün çalışması sağlanır. Ayrıca, yara iyileşmesi, armutların sağladığı yüksek seviyelerde askorbik asit ile hızlandırılır .  Ayrıca, kardiyovasküler sistem üzerindeki gerginliği azaltan ve bazı kalp hastalıklarının gelişmesini engelleyen hasarlı kan damarlarının onarılmasına da yardımcı olur.

Dolaşımını Artırın

Anemi veya diğer mineral eksikliklerinden muzdarip hastalar için , armutlar, içinde yüksek miktarda bakır ve demir bulunması nedeniyle çok yardımcı olabilirler . Bakır , minerallerin sisteme alınmasını kolaylaştırır ve geliştirir , ve artan demir seviyeleri, kırmızı kan hücresi sentezinin arttığını gösterir.  Demir hemoglobin önemli bir parçasıdır ve anemi demir eksikliği için başka bir isimdir .  Her ikisi de armutlarda önemli miktarlarda bulunan demir ve bakırdaki yiyecekleri tüketerek yorgunluk, kognitif bozukluk , kas zayıflığı ve organ sistemi bozukluğunu önleyebilirsiniz .

Doğum Defektlerini Önlemek

Folatlar, armutların bir başka değerli besin bileşenleridir. Folik asit , yenidoğanda nöral tüp defektlerinde azalma ile pozitif korelasyon göstermiştir . Bu nedenle, armut gibi folat bakımından zengin meyveler, bebeğin sağlığını ve mutluluğunu koruyabilir; bu da, hamile kadınların folik asit seviyelerini izlemelerini teşvik etmelerinin başlıca nedenidir.

Enflamasyonu Azaltın

Armutların antioksidan ve flavonoid bileşenleri , vücutta antiinflamatuar etkiler oluşturarak inflamasyonla ilişkili ağrıyı azaltabilir. Bu, artrit , romatizmal durumlar, gut ve benzeri durum belirtilerindeki azalmayı içerir .

Kemik Sağlığını Geliştirin

Armutların yüksek mineral içeriği magnezyum, manganez, fosfor , kalsiyum ve bakır içerir.  Kemik mineral kaybını azaltmada ve osteoporoz gibi zayıflama koşullarını ve kemiklerin desteklenmemesi nedeniyle vücudun genel zayıflığını azaltmada bu yardım .

 

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın