Marul ‘ un Faydaları
Anti-enflamatuar Ajan
Marul, iltihaplanmanın kontrolünde yardımcı olan iltihap önleyici özelliklere sahiptir . Deneysel modellerde, marul ekstreleri , lipoksijenaz ve karragenan gibi biyokatalizörler tarafından indüklenen iltihaplanma üzerinde önemli kontrol gücü göstermiştir.

Nöronal Hücreleri Korur
Nöronlar, belleği telafi etmek için fiziksel bağlantılar oluşturan beyin hücreleridir. Nöronların belirli bağlantılarda veya devrelerde ölümü hafıza kaybına neden olabilir. Bazı aşırı durumlarda, önemli nöronal ölüm Alzheimer gibi hastalıkların başlamasına neden olabilir. Maruldan elde edilen ekstreler, glukoz / serum yoksunluğundaki (GSD) rolü nedeniyle nöron hücre ölümünün önemli ölçüde kontrolünü göstermiştir. Araştırma ayrıca marulun nörodejeneratif hastalıklar için ortak bir çare olarak nöroproteksiyonda kullanılma potansiyeline sahip olduğunu belirtti .

Kolesterol Seviyelerini Düşürür
Marul, sıklıkla kardiyovasküler hastalıklara ve diğer tehlikeli durumlara yol açan yüksek kolesterol seviyelerini düşürmede faydalı olabilir . Yüksek LDL kolesterol düzeyleri zararlıdır ve kalp krizine ve felce neden olabilir . Marul tüketiminin yağ ve kolesterol üzerindeki etkisini test etmek için fareler üzerinde bir çalışma yapılmıştır. Sonuçlar, marul vermeyen farelere kıyasla kolesterol seviyelerinde önemli bir düşüş olduğunu göstermiştir. Bu vakalarda kolesterol kontrolünden sorumlu olduğu sonucuna varılan çoğu vakada lipit peroksidasyonu gözlendi.

kıvırcık marul

Uykuya neden olur
Unani tıbbındaki marulun geleneksel kullanım alanlarından biri uyku indükleyicisi gibiydi. Marul ekstreleri ile ilgili araştırmalar, depresan bir kimyasal maddenin izolasyonuyla sonuçlandı. Bu kimyasal, deney hayvanlarında uygulandığında, önemli yatıştırıcı etkiler göstermiştir. 2013 tarihli bir araştırma raporu, marulda bu etkiden sorumlu ana bileşenlerin, muhtemelen bu bitkinin n-bütanol fraksiyonunda (NBF) bulunan polar olmayan madde (ler) olduğunu göstermektedir. [6] Azalan kalp atışı ve ventriküler kasılmalar da gözlendi. Bu özel kimyasal, kas ve sinir dokularının uyarıcı sinyal işlemlerini bloke ederek etki eder.

Antioksidan Ajan
Araştırmalar , marulun önemli serbest radikal temizleme özelliklerine sahip antioksidanlara sahip olduğunu göstermiştir. [7] Antioksidanlar, diyetimizde en çok bulunan geniş bir biyokimyasal yelpazesidir; ayrıca insan sağlığı için de çok gereklidir. Antioksidanlar, hücresel metabolizma sırasında üretilen serbest radikallerin önündeki engeller olarak işlev görür . Bu serbest radikaller sağlıklı dokulara, hücrelere ve bunların içindeki DNA’ya saldırır. Genellikle sağlıklı hücrelerin kanser hücrelerine dönüşmesine neden olabilirler. Sonuç, çeşitli hastalıkların gelişmesidir. Öte yandan, antioksidanlar bu serbest radikallere karşı koyar ve serbest radikal saldırıları gerçekleşmeden önce onları etkisiz hale getirir.

Antimikrobiyal Ajan
Marul lateksi antimikrobiyal özelliklere sahiptir .  Candida albicans ve bir çok başka maya, lateks ile maruldan temas ettikten sonra tamamen deforme oldu. Bu antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu kabul edilen biyokimyasallar terpen ve cardenolidlerin yanı sıra glukanaz gibi enzimlerdir.

Kaygıyı kontrol eder
Nörolojik marul özellikleri uzun böyle Unani sistem olarak önerilen ve tıbbi antlaşmalarda Antik çağlarda ve Ortaçağ boyunca istismar edilmiş. Asya Pasifik Tropikal Hastalık Dergisi’nde yayınlanan 2012 tarihli bir araştırma raporu, marulun anksiyolitik özelliklere sahip olduğu sonucuna yol açmıştır .  Laboratuar hayvanlarına marul ekstreleri verildiğinde, lokomotif aktiviteleri azaldı ve kayda değer anksiyoliz ortaya çıktı.

Göbekli marul

Kanserle Mücadele
Marul yaprağı ekstreleri belirli kanser türlerini kontrol edebilir. Araştırmalar insan kanser hücrelerinin, özellikle lösemi hücrelerinin ve ilgili meme kanseri hücrelerinin, marul özleri ile tedavi edildikten sonra önemli ölçüde kontrol edilmiştir. [10] Deneyler ayrıca lösemi hücrelerinin% 50’sinin öldürülmesi için gerekli insan marul tüketiminin ağırlık oranının 3 kg olacağını ileri sürdü.

Önemli : Araştırma Alerji ve Klinik İmmünoloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma raporu, marulun bile alerji üretebileceğini ve alerjen proteinlerinin tanımlandığını göstermiştir.  Gıda alerjileri , bağışıklık sisteminin vücudun zararlı olarak tanıdığı bazı yiyecek türlerine verdiği anormal tepkidir . Anafilaksi ile sonuçlanan gıda alerjileri en kötü türdür ve Hastalık Kontrol Merkezi’ne göre , bunlar artmaktadır.  Zaten gıda alerjisi olan insanlar, yeni gıdalar denediğinde genellikle risk altındadır. Bu nedenle, ilk kez marul yerken dikkatli olunması tavsiye edilir. Sadece emin olmak için yemeden önce cilt prick testini deneyin .

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın