Tavuk Eti ‘ nin Faydaları
 Tavuk eti yağsız, proteince zengin ve liflerinin kısa oluşu nedeniyle çiğnenmesi ve hazmı kolay bir gıdadır. Ekonomik oluşu sayesinde de bol miktarda tüketilebilecek önemli bir protein kaynağıdır.

 Tavuğun her bir parçasının farklı özellikte olması, aile içinde farklı tercihlere çözüm oluşturur. Örneğin; protein daha çok göğüs etinde, yağ ise boyunda yoğunlaşır. Göğüs eti, en düşük yağ (yüzde 9) ve en az kolesterol (67 mg/100 gr) içeriğine sahip parçadır.

 Ayrıca proteinlerin vücutta kullanılabilme oranı da değişiklik gösterir. Hayvan etlerinden sağlanan proteinlerin sindirilebilirlik oranları yüzde 90-100, tahıllardan gelen proteinin sindirilebilirliği ise yüzde 79-90 civarındadır.

 Protein ve yağ içerikleri açısından önemli avantaja sahip olan tavuk eti; demir, fosfor ve B grubu vitaminlerinin de kaynağıdır.

 100 gr ızgara tavukta yaklaşık 20 gr protein bulunur. Tavuktaki but eti, göğüs etine göre daha fazla B2 vitamini (riboflavin) ve B1 vitamini (tiamin), daha az da niasin vitamini içerir.

 Tavuk but etinde, göğüs etine kıyasla demir, çinko ve sodyum içerikleri de daha fazladır.

 Tavuk vücudumuzdaki hücrelerin büyümesi ve onarımı için elzem olan aminoasit açısından da zengindir. Aynı zamanda içerisinde bulunan B3, B6, piridoksin, ve B5 vitaminleri deri, saç ve bağışıklık sistemine katkısıyla bilinir. İçerisinde az yağ bulunduran tavuk; diyet yaparken tercih edilen ilk protein kaynağıdır.

 Derisiz olarak yenilen 100 gr tavuk sadece 124 kalori sağlar. Ancak derisi ile birlikte tüketildiğinde 170 kaloriye kadar çıkabilir. Izgara yapılarak tüketilen 100 gr tavuk kolesterol açısından düşük ancak doymamış yağ asitleri açısından zengindir.

 Bir porsiyon tavuk vücuda enerji sağlamak için önemli bir besindir. Tavuk çocuklar tarafından da takdir edilme avantajına sahip. Zevkler farklı olsa bile çeşitli şekillerde hazırlanabilmesi, sıcak veya soğuk tüketilebilmesi açısından aranan bir yemek.

Tavuğu pişirirken; pişirme yöntemi ve koşullarına bağlı olarak bazı vitaminlerde kaybolabilir. Bu nedenle pişirme yöntemlerine dikkat edilmesi gerekir:

 Vitamin B6 ve pantotenik asit pişirme suyuna geçerek azalabilir, bu sebeple tavuk suyunu dökmeyin. Besin değeri açısından zengin bu suyu değerlendirin.

 Tavuk etini ızgarada kömürleştirmeyin, alevle temasını engelleyin, çünkü kanserojen maddeler oluşabilir.

 Pişmiş tavuk etinin besleyici değeri yeniden ısıtılması ile az da olsa bir miktar azalma gösterir. Tekrar tekrar ısıtmaktan kaçının, mümkün olduğunca pişirir pişirmez tüketmeye özen gösterin.

 Tavuk etini birçok çorbaya katmanız hem lezzet açısından hem de besin değeri açısından sofranıza zenginlik katacaktır.

 Haşladığınız veya ızgara yaptığınız tavukları salatalarınızın üzerine koyarak yeni ve değişik lezzetler oluşturabilirsiniz. Özellikle diyet yapanlar için alternatif bir öğündür.

Sağlıklı Tavuk – Gezen köy Tavuğu
  • Bedensel ve zihinsel gelişim, sağlıklı ve dengeli beslenme için tüketilmesi gereken hayvansal protein kaynaklarının en önemlilerinden biri piliç etidir.
  • Piliç eti proteinleri, insan beslenmesinde gerekli olan tüm amino asitleri yeterli miktarda içermektedir.
  • Kolesterol seviyesinin, derisiz piliç etinden zengin beslenme düzeninde düşük olduğu ve buna bağlı olarak da “damar sertliği” riskinin azaldığı saptanmıştır. Çünkü, piliç etindeki doymamış yağ asitleri oranı, kırmızı ete göre daha yüksektir.
  • Sodyum içeriğinin çok düşük olması, piliç etini düşük sodyumlu diyetlere son derece uygun bir besin kaynağı haline getirmektedir.
  • B2, B6, B12 gibi sinir sistemini besleyen ve destekleyen vitaminler yönünden zengin bir besin kaynağıdır.
  • Liflerinin kısa olması nedeniyle sindirimi kolay olan piliç eti, sindirim sorunu olan kişilere tavsiye edilen bir protein kaynağıdır.
  • Yüksek düzeyde biyolojik değere sahip olan piliç eti, bütün bu özellikleri nedeniyle; gastrit, ülser, spastik kolon, kalp ve damar hastalıkları gibi birçok sağlık sorununu aşmayı hedefleyen diyetlerde yer alıyor.
  • Çocuk, yaşlı ve hasta tedavisinde, piliç eti tüketilmesi, örneğin piliç suyuna çorba tüketilmesi özellikle tavsiye edilmektedir.

 

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın