Vertigo oluşumunu engellemek için
Vertigo, biz sabit dururken etrafın dönmesine verilen addır. Vertigo; bir hastalık değil, hastalığın nedenidir. Vertigo ile dengesizlik hissini (dizziness) ayırmak gerekir. Kişilerde sıklıkla soğuk terleme, ölüm korkusu, bulantı ve kusma da görülür. Vertigoyu hepimiz küçükken yaşamışızdır; oyun olsun diye etrafımızda defalarca dönüp birdenbire durduğumuzda etrafın dönmeye devam etmesi hissidir.

Vertigo yaşla beraber artış gösterir kadınlarda daha sık görülür. Vertigo, sonradan ortaya çıkan bir durumdur. Ancak genetik eğilim ve özel kişilik yapısı da bazı hastalıklara ve dolayısıyla da vertigoya yatkınlığı arttırabilir.

Vertigo oluşumunu engellemek  için bu önerileri dikkate alın:

Stresten uzak durun: Stres, vertigo oluşumuna neden olan en önemli faktörlerin başında yer alır. Bu nedenle mümkün olduğu kadar kendinize özel zamanlar ayırın. Günde 8 saat çalışın, 8 saat uyuyun, diğer 8 saati de kendinize ayırın. Sizde strese neden olan faktörleri hayatınızdan çıkartın. Stres bağışıklık sistemimizin en büyük düşmanı olup bağışıklığımız zayıflayınca basit bir enfeksiyondan kanser gibi ciddi bir duruma kadar birçok olumsuzluk ortaya çıkabilir.

Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirin:

-Sağlıklı beslenin: Beslenme düzeninde dondurulmuş ve hazır gıdalara yer vermeyin. Doğal ve organik ürünler tüketin. Bu sayede bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesine katkıda bulunmuş olursunuz. Özellikle protein ve sebze ağırlıklı beslenmeye çalışın.

– Güne yumurtayla başlayın: Yumurtada birçok mineral ve Omega 3 bulunur. Eğer başka bir rahatsızlığınız yoksa sabah kahvaltısında her sabah 1 ya da 2 köy yumurtası yiyin.

– Ceviz, badem, fındık ve fıstık yiyin: Bu besinlerde sinir ve damar sistemi için gerekli mineraller ve yağ asitleri mevcut olup, açık damarlar ve güçlü sinirler için 1-2 avuç yiyin. Dikkat edin, fazla tüketmek kilo artışına neden olabilir.

– Süt ve ayran için, yoğurt yiyin: Uzun ömürlü kutu sütler yerine günlük sütleri tercih edin. Ayrıca evde hazırlanmış yoğurt ve ayran sütten daha yararlıdır.

-Protein içerikli gıdalardan uzak durmayın: Eğer eşlik eden bir rahatsızlığınız yoksa kırmızı et yemekten korkmayın. Balık tüketmeye çalışın.

Güneşlenin: Sağlıklı bir vücut için D vitamini çok önemli. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki ülkemizde 100 kişiden 70’inde D vitamini eksikliği bulunuyor. Bu nedenle mümkün olduğu kadar güneşlenin. Unutmayın insan bir sistem ve bu sistemde herhangi bir şekilde bozulduğunda birçok hastalık gibi vertigoya neden olan hastalıklar da ortaya çıkabilir.

Tuzu azaltın: Tuz iç kulaktaki sıvı artışına neden olup vertigoyu tetikleyebilir. Bu nedenle tuzu azaltın.

Bol sıvı alın: Vücuttaki su tuz dengesini korumak için bol bol su için. Ama çay ve kahve gibi içeceklerden uzak durun. Çünkü bu tarz içecekler de iç kulakta sıvı artışına neden olabilir.

Sakin sporları tercih edin: Sporun her alanda olduğu gibi vertigoda da önemi büyük. Sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan spora hayatınızda mutlaka yer verin. Ancak ani hareketler barındıran ağır sporlardan uzak durun.

Ani hareketlerden kaçının: Başınızı çok hızlı bir şekilde sağa sola çevirmeyin, lunaparklardaki oyuncaklardan uzak durun, hızlı araba kullanmayın. Ani hareketlere neden olan bu durumlar kulak kristallerinin yerinden oynamasına neden olabilir.

Kaynak : https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/vertigo-olusumunu-engellemek-icin-oneriler

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın