Et Mühürleme Nasıl Yapılır , Et Mühürleme TeknikleriEt pişirme yöntemlerinden biri olan mühürleme, genellikle etin tavada kuru olarak pişirilmeden önce geçirildiği işlem olarak bilinmektedir. Ancak mühürleme yöntemi fırında pişirilmek istenen etlere de uygulanabilmektedir. Et mühürleme yöntemi, ızgara izli ve döküm tavalarda yapılmakta ve ısının etin her yerine eşit oranda dağıtıldığına emin olunan bir ortamda gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle et mühürleme işlemi öncesinde, tavanın ağır bir dökümden imal edilmiş olduğundan ve ızgara izlerinin belirgin bir şekilde göründüğünden emin olmak gerekmektedir.
Et Mühürleme Teknikleri: Mühürleme Nasıl Yapılır?
Et mühürleme işlemi öncesinde et oda sıcaklığında bekletilmeli ve odayla eşit sıcaklığa ulaştırılmalıdır. Ardından kağıt havlu yardımıyla kurulanan et, tuz ve karabiber ile ovularak marine edilmelidir. Bu sayede et, mühürleme işlemi sırasında suyunu bırakmayacak ve lezzetini içinde tutacaktır.
Mühürleme işlemi öncesi, döküm tava 10-15 dakika yağsız bir biçimde ısıtılmalıdır. Eğer etiniz tamamen yağsızsa tavaya çok az miktarda zeytinyağı dökülebilir. Tamamen kızaran ve dumanlar çıkmaya başlayan tavaya et, hızlıca bırakılmalı ve o şekilde sabit tutulmalıdır.
Bu sırada tavadan ses, duman veya koku çıkabilir. Bu şekilde 3-5 dakika arası beklenmeli sonra et ters çevrilecek aynı işlem diğer tarafına da uygulanmalıdır.
Uzmanlar etin beş farklı aşamada pişirilebileceğini söylemektedir. Bu aşamalardan ilki az pişmiş olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada iki tarafı mühürlenen et, dinlendikten sonra hemen servis edilir. Etin içi çiğ ve ıslak kalmış olur.
Orta az pişmiş et de az pişmiş etin biraz daha tavada bekletilmesiyle elde edilir. Etin içi yumuşak, pembe yalnız hâlâ çiğdir.
Orta pişmiş ette, etin içi pişmeye yüz tutacak derecede pembeleşmiştir ve böyle servis edilir.
Orta iyi derecede pişen et ise mühürleme işlemi sırasında etin pembe rengini kaybedinceye kadar pişirilmesiyle elde edilir. Etin pişme aşamalarının sonuncusu olan iyi pişmiş ette ise et, suyunu tamamen çekinceye dek pişirilir, et ıslak kalmaz ve tamamen pişer. Dünyada pek tercih edilen bir yöntem olmayan iyi pişmiş etin, mutfağımızda en çok tercih edilen yöntem olduğunu belirtmekte fayda vardır. Bu da Türk damak zevkinin bir yansıması olarak değerlendirilmektedir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.