Pelin Otu Sağlık FaydalarıPelin , Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde kendiliğinden büyüyebilen bir bitki türüdür . Diğer bölgelerde ekilirse yetiştirilebilir. Yaprakları arasında, çiçekler ve sürgünler pelin toplanır ve kurutulur. Kekik, yabani ve acı bir tada benzer.

Pelin Sağlık Faydaları Nelerdir?

Karaciğer ve safra kesesi fonksiyonlarını destekler.

Kan dolaşımını düzenler.

İyi bir antioksidan kaynağıdır .

Cilt yaralarının iyileşmesini kolaylaştırır.

Mide yardımcı olur ve sindirim düzenler.

Bağırsak spazmlarının pelinlerden faydalanması iyidir.

Cinsel arzuyu arttırır.

Ciltte ağrıyı azaltmak ve tahrişi önlemek için kullanılabilir.

Antipiretik özelliklere sahiptir.

Sırasında âdet döngüsünün bir kadının , baş ağrısı , karın ağrısı , kramp, bulantı, yorgunluk, iştah kaybı görülür. Bu dönemlerde faydalıdır.

Bağırsaklardaki solucan ve parazitleri azaltmaya yardımcı olur. Vücuttaki besin maddelerinin emilimini kolaylaştırır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir, bu nedenle hastalıklara karşı koruma sağlar.

Uykusuzluk için iyi.

İştahsızlık, anemi, mide gazı, mide ağrıları ve hazımsızlık için kullanılır.

Pelin Otu
Uyarılar ve Dozaj

Pelin içerdiği ilaçlar ve zehirli maddeler nedeniyle, uzun süreli kullanımda vücudunuza zarar verebilir. Bu nedenle, bir doktor gözetiminde kullanmanız şiddetle tavsiye edilir.

Yemeklerde ve salatalarda kullanılabilir; Ancak, eğer tedavi için kullanırsanız, çayınızı demlemek, faydaları daha etkili görmenize yardımcı olacaktır.

Bu bitki çayının en çok tavsiye edilen ve kullanımı . Ancak, pelin çayını 3 haftadan fazla kullanmamanız önerilir.

Hamilelik sırasında pelin kullanmak da tehlikelidir . Hamileler zehirli ve uyuşturucu maddeler içerdiğinden kullanmamalılar.

Pelin çayının tadı acı olacağından, kolayca içebilmeniz için balla tatlandırılarak içebilirsiniz. Böylece kolayca tüketebilir ve balın yanı sıra pelin yararları olabilir.

Pelin ağacının kapalı bir paket veya torbada saklanması önerilir. Torbayı ağzı açık tuttuğunuzda pelin otu yaprakları hava alacağından daha fazla kurur, toz haline gelir ve kolayca dökülebilir.

Not: Hamile kadınlar asla 3 haftadan fazla içmemelidir. Doz aşımı veya uzun süre alınması, öncelikle bağımlılık yaparsa, merkezi sinir sistemine, beyin, böbrekler, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma ve kramplara zarar verebilir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın