Rezenenin Faydaları
Anemi önler
Rezene iyi bir demir kaynağıdır ve histidin denilen bir amino asittir. Bunlar hemoglobin üretiminde yardımcı olur. Hemoglobinin ana bileşeni demirdir. Histidin, diğer taraftan hemoglobin ve kanın diğer bileşenlerinin üretimini uyarır.

Sindirime yardımcı
Rezenede bulunan uçucu yağların bileşenleri, sindirim suyunun salgılanmasını tetikler ve bu da sindirim sürecini hızlandırır. Bu, şişkinlik nedeniyle şişkinliğin azalmasına yardımcı olur (aşırı gaz oluşumu). Mideye ve bağırsaklara iltihap rezene ile azalır ve besin maddelerinin sindirilen besinlerden maksimum emilimini kolaylaştırır.

Rezene çiçeği

 

 

 

Antacid olarak çalışıyor
Rezene doğası gereği temeldir. Bu , yanlış beslenme alışkanlıkları, düzensiz yaşam tarzı, vücut ağırlığı vb. Nedeniyle bazen artabilecek midenin asitliğini nötralize etmesine yardımcı olur . Asitlik kalp yanmasına ve yemeklerden sonra rezene sahip olma olasılığını azaltabilir. Rezenenin bu özelliği, asit önleyici ilaçlarda yaygın bir bileşen olmasını sağlar.

antiflatulen
Rezene içerisinde bulunan aspartik asidin kirletici özelliği onu iyi bir antiflatulent yapar. Aşırı gaz oluşumu mide ağrısına neden olabilir. Rezene ekstraktına sahip olmak, fazladan gazdan kurtulmanın iyi bir yoludur. Her yaş için uygundur ve hem bebeklere hem de yaşlılara verilebilir.

Müshil
Rezene tohumlarının tozu iyi bir müshil görevi görür. Kabızlığın , karın ağrısının , irritabl bağırsak sendromunun (IBS) ve bağırsakla ilgili diğer hastalıkların iyileştirilmesine yardımcı olur . Rezene içerisinde bulunan kaba yem, bağırsak hareketini düzenlemeye yardımcı olur. Safra ve mide sularının salgılanmasını indükleyerek peristaltik hareketleri koruyarak bağırsak aktivitesine neden olur.

Rezene Bitkisi

Kolesterol Seviyelerini Kontrol Eder
Rezene içerisinde bulunan lif, kandaki kolesterol seviyesini düşük tutmak için iyi bir seçenek yapar. Yüksek kolesterol seviyeleri kalp krizi, felç ve ateroskleroz gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açtığı için vücuda zarar verebilir. Uygun seviyelerde kolesterolün sağlanması son derece önemlidir ve rezene bu soruna iyi bir çözümdür.

İyi Potasyum Kaynağı
Rezene, vücut için son derece önemli olan önemli bir potasyum kaynağıdır. Potasyum su dengesini ve vücudumuzdaki asit-baz dengesini düzenler . Ayrıca, vücudun bir ucundan diğerine sinir uyarılarının geçmesi için bütünleyici bir rol oynar. Kan damarlarındaki gerginliği azaltarak azaltır. Bu, kan basıncının düşmesine neden olur. Yüksek basınca sahip olmak sağlık için tehlikeli olabilir, çünkü diğer çeşitli sağlık sorunları arasında kalp krizi ve felce neden olabilir. Potasyum ayrıca beyin fonksiyonlarını geliştirir ve bu nedenle rezene sahip olmak zihinsel işleyişinizi ve bilişsel yeteneklerinizi geliştirmenize yardımcı olur.

Süt Salgısını Uyarır
Emziren anneler emziren bebeğe düzenli bir süt akışı sağlamak için rezene tüketebilirler . Rezene emzirme sırasında süt akışını uyarır. Bebeklerin ilk günlerinde anne sütü tüketmeleri önemlidir ve rezene hem anne hem de çocuk için bu durumun hafifletilmesine yardımcı olur.

Adet uyarır
Düzensiz adetler birçok kadının karşılaştığı bir problem olabilir. Hızlı yaşam, uyku eksikliği, kötü beslenme alışkanlıkları, stres , vücut fonksiyonlarındaki bu gibi düzensizliklere eklenmiştir. Rezene adet görmeye teşvik etmek için iyi çalışır. Zamanında düzenli ve uygun bir adet akışı sağlamak için bazı rezene tohumlarını çiğneyin.

Rezeze kökü

Rezene (Saunf) Kullanımları
Rezene, aroma ot olarak yaşlardan beri kullanılmaktadır. Balık, sebze, hamur işleri, tatlı turşular , şekerler, likörler, ilaçlar vb. Gibi çeşitli gıda preparatlarına eklenir . Bu, toplumun tüm sınıflarında ortak olan bir gıdaydı, sadece kullanım amacı farklıydı. Zengin, pahalı tatlarına uygun gıda maddelerini tatlandırmak için rezene kullanılırken, fakirler açlığı bastırmak için ve özellikle de oruç tuttukları günlerde kullandı. Bu bitkinin tüm parçaları tüketilebilir ve bir lezzet verebilir. Sapları sebze olarak tüketilebilir. Saklanan meyve ve sebzeler, üzerlerine rezene yağı uygulanarak toksik mantar oluşumundan korunabilir. Arıcılıkta (bal yetiştiriciliği) arıların nektar aldığı bitki olarak kullanılır.. Rezene tozu ayrıca pire kulübelerden ve ahırlardan uzaklaştırır.

Rezene Yan Etkileri ve Alerjileri (Saunf)
Genel olarak rezene hiçbir ciddi yan etkiye sahip değildir. Ancak havuç , kereviz ve meyveye alerjisi olan insanlar da rezeneye alerjisi olabilir. Tükenen rezene cildin cildi daha hassas hale getirdiği ve cildinizi bronzlaşma ve güneş yanığından korumak için güneş koruyucu kremler uygulamanız tavsiye edilir . Sağlam kanıt bulunmamasına rağmen, bitkisel ağaç içeren rezene tüketen annelerin emzirdiği iki bebekte iki sinir sistemi hasarı görülmüştür. Hamile kadınlar da rezene almaktan kaçınmalıdır.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın