Zeytin Yaprağının Faydaları
Zeytin Yaprağı ( Olive Leaf ) , ilk olarak eski Mısır’da tıbbi olarak kullanıldı ve cennetin gücünün bir sembolü oldu. Yaprak ait zeytin ağacı denilen Olea europaea bir besin maddesi olarak kullanılmaktadır.

Bunlar sahip antioksidan özellikleri, antiatermogenic, antihipertansif, anti-iltihabik, hypocolesterolemic ve hipoglisemik ve benzer birçok biyolojik olarak aktif bileşikleri içeren zeytinyağı yararlar . Fazla çalışma kanıtlıyor zeytin yaprağı bir olan güçlü tıbbi takviyesi.

Ana bileşiklerden biri olan Oleuropein , antiviral, antibakteriyel ve antifungal özelliklerden dolayı 1900’lerden beri dikkat çekmektedir.

Çalışmalar , bir polifenol olan oleuropein’in, kan basıncını doğal olarak düşüren ve kardiyovasküler hastalıkları önleyen güçlü bir antioksidan olduğunu bulmuştur.

Türkiye, İtalya, İspanya, Fransa, Lübnan ve Yunanistan gibi ülkelerde yaygın olarak tüketilmekte ve zeytin yaprağının sağlık yararlarını kanıtlayan son bilimsel çalışmalar nedeniyle daha fazla tanınmaktadır.

Yüksek tansiyon

Bir 2011 çalışmasında , yaprak ekstraktının etkinliği, hipertansiyon veya yüksek kan basıncı olan hastalara verilen bir ilaç olan Captopril’e kıyasla değerlendirildi.

Sekiz hafta boyunca günde iki kez alınan beş yüz miligram zeytin yaprağı ekstresi, sistolik ve diyastolik kan basıncını önemli ölçüde azalttı.

Her ikisi de yüksek tansiyonu önleyebilse de, zeytin yaprağı trigliserit seviyelerinde düşmeye neden olmuştur (kötü kolesterolün düşürülmesi ).

Baş dönmesi, tat kaybı ve kuru öksürük gibi Captopril kullanımının bir dizi olası yan etkisi de vardır.

Kardiyovasküler Sağlığı Geliştirir

Binlerce yıldır kardiyovasküler fonksiyonları desteklemek için bitkisel bir tonik olarak kullanılmıştır. Ekstrenin yüksek LDL kolesterol seviyelerini düşürmeye ve normal kan basıncını sürdürmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Oleuropein , ana glikozit mevcut zeytin yaprağı  ve hidroksitiyrosol, oleuropein ana ürün bulundu zeytin ve zeytin yaprağı , hem koroner kalp hastalığı ve bazı kanser azalmasına bağlıdır.

Avustralya’daki Biyomedikal Bilimler Okulu’nda yapılan bir çalışmada , 16 hafta boyunca yüksek yağlı ve yüksek karbonhidrat diyeti ile beslenen fareler incelenmiştir.

Tedavi edilmeyen sıçanlar, artmış karın ve karaciğer yağ birikimi, kalp ve karaciğerde kollajen birikimi, kalp sertliği ve oksidatif stres belirtileri geliştirmiştir.

Zeytin yaprağı özü ile muamele edilmiş sıçanlar , iyileştirilmiş veya normalize edilmiş kardiyovasküler, hepatik (hepatik fonksiyon) ve metabolik markörlere sahipti.

Bu çalışma, kardiyovasküler stres ve kronik hastalığa neden olan iltihabı tersine çevirdiğini göstermektedir.

Diyabeti önler

Yunanistan’da yapılan bir çalışmada, diyabet gelişiminde bir faktör olabilecek maddelerden biri olan ileri yaştaki glikozilasyon ürünlerinin (yaş olarak bilinir) etkileri ve diğer birçok kronik hastalık ölçülmüştür.

Yaş oluşumunu engellemek, diyabet hastaları için koruyucu ve terapötik bir amaçtır ve 2013 çalışmasında, zeytin yaprağı ekstresinin diyabet için doğal bir tedavi olarak çalıştığını tespit ettik.

Zeytin yaprağının vücuttaki kan şekeri seviyesini düşüren hiperglisemik etkileri vardır. Aynı zamanda vücuttaki kan şekeri seviyelerini kontrol eder. Polifenoller şeker üretimini geciktirmede önemli bir rol oynamaktadır.

Bir araştırma, nişastanın tüketilmesinden sonra gönüllülerin kan şekeri artışını bastırdığını göstermiştir.

Kanser riskini azaltır

Zeytin yaprağı , anjiyojenik süreci durdurma ve tümörlerin büyümesini azaltmada rol oynadığı için doğal bir kanser tedavisi olabilir.

Yunanistan’da yapılan 2009 tarihli bir çalışma, güçlü bir antioksidan potansiyele sahip olduğunu ve kanseri ve endotel hücre üremesini engellediğini gösterdi. Meme kanseri, mesane kanseri ve beyin kanseri ile ilişkili hücrelerin büyümesini yavaşlattı.

Beyin İşlevini Geliştirir

Beyin fonksiyonu üzerinde olumlu etkileri vardır. Çalışmalar , zeytin yaprağının ana bileşenlerinden biri olan oleuropeinin, bunama ve Alzheimer hastalığı gibi semptomları veya yaşa bağlı bozuklukların oluşumunu azalttığını göstermiştir.

Araştırma serbest radikallerle Alzheimer arasında bir bağlantı olduğunu kanıtlıyor. Zeytin yaprağı bir antioksidandır, serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı savaşır ve beyni hafıza kaybına karşı korur.

Doğal olarak Alzheimer hastalığını tedavi etmenin güvenli ve etkili bir yoludur.

Artrit Tedavisine Yardımcı Olur

Artrit, eklemlerde şişlik ve ağrıya neden olan bir hastalıktır. Buradaki en önemli şey inflamasyondur. 2012 yılında yapılan bir çalışmada, artritin sıçanlarda pençelerin şişmesini önemli ölçüde azalttığı bulundu.

Bunun nedeni eklemlerdeki iltihabı azaltabilmeleridir. Osteoartrit, 33 milyondan fazla yetişkinleri etkileyen en yaygın artrit türüdür. Çalışmalar osteoartrit ile ilişkili kronik ağrıyı azalttığını göstermiştir.

Bakterileri ve Mantarları Öldürür

Kandida, menenjit, zatürree, kronik yorgunluk, hepatit B, sıtma, bel soğukluğu, zona ve tüberküloz gibi enfeksiyonlarla savaşma kabiliyetine sahiptir. Ayrıca kulak enfeksiyonlarını, diş ve idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi eder.

2003 yılında yapılan bir çalışma, bakteri ve mantarlara karşı antimikrobiyal etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Çalışma dermatofit (deri, saç ve tırnaklarda enfeksiyonlara neden olan), kandida albicans (oral ve genital enfeksiyon) ve Escherichia coli hücreleri (alt bağırsaktaki bakteriler) dahil olmak üzere test edilen tüm bakterileri öldürdü.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Antiviral özelliklere sahiptir, yani soğuk algınlığı tedavisinde yeteneğine sahiptir. Araştırmalar, grip ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan bazı virüsler de dahil olmak üzere çeşitli hastalıklara karşı etkili bir şekilde mücadele ettiğini göstermiştir.

Zeytin yaprağındaki güçlü bileşikler istilacı organizmaları tahrip eder ve virüslerin çoğalmalarına ve enfeksiyonlara neden olmalarına izin vermezler. Aslında zeytin yaprağı sağlığımız için çok faydalıdır, New York Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki bir çalışmada HIV-1 enfeksiyonu ile ilgili birçok değişikliği tersine çevirir. .

Cilt Sağlığını Korur

Cildinize verilen hasarı tersine çevirme gücü vardır. Özellikle zeytin yaprağının antioksidan özellikleri nedeniyle, oksidasyonun neden olduğu bazı hücre hasarlarının önlenmesine yardımcı olur .

Antioksidan içeren besinler ve şifalı bitkiler cildinizin ve hücrelerinizin sağlığı için mükemmel araçlardır .

Japonya’da, Biyokimyasal Farmakoloji Anabilim Dalı, zeytin yaprağı ekstresinin UV radyasyon hasarı olan farelere verildiğinde cilt hasarı semptomlarını azalttığını buldu . Aynı zamanda cilt karsinogenezini ve tümör büyümesini de inhibe etti.

Zeytinyağının Diğer Yararları
  1. Enerji verir.
  2. Diş ağrısını azaltır .
  3. Aşırı yemeyi önler.
  4. Eklem ağrısını hafifletir.
  5. Kalp atışını düzenler.
  6. Yaraların iyileşmesini hızlandırır.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın