Antep Fıstığının Faydaları
Antioksidan Özellikleri
Antep fıstığı kabukları bile, Gıda Kimyası dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, kayda değer miktarda antioksidan içerdiği bulunmuştur .  Antioksidanlar, hücresel metabolizmadan sonra vücutta oluşan serbest radikalleri nötralize eder ve kanser ve kalp hastalığı gibi durum riskini arttırır .

Kalp Sağlığını Destekler
Tüketen fıstık düzenli olabilir LDL (kötü) seviyelerini azaltmak kolesterol vücutta. Antioksidanlar, fitosteroller ve doymamış yağ asitleri , sağlıklı bir kalbi desteklemek için mükemmeldir.  Fındık ayrıca, l-arginin adı verilen ve atardamarın sertleşmesini ve kan pıhtılarının oluşmasını önleyen güçlü bir amino asit kaynağıdır .

Antep fıstığı ağacı

Ağırlık yönetimi
Antep fıstığı aynı zamanda diyet yapanların ilk tercihidir. Antep fıstığı, düşük kalorileri, yüksek proteinleri, düşük doymuş yağları ve yüksek doymamış yağları ile ideal kilo yönetimi için mükemmel bir rakiptir. Araştırmacılar [7] den İnsan Beslenmesi, California Merkezi kendi ağırlık yönetimi özelliklerini doğruladı.

Maküler Hastalığı veya AMD’yi Önler
Antep fıstığı, lutein ve zeaksantin gibi karotenoid antioksidanları içerir . Bu antioksidanlar, Amerikan Optometrik Birliği’ne göre, yaşlılarda yaşa bağlı maküler bir hastalığa yakalanma riskini azaltmada yardımcı olur .

Sindirimde Yardımlar
Antep fıstığının diğer sağlık yararlarından biri , besinlerin yumuşak bir şekilde sindirilmesine yardımcı olan iyi bir diyet lifi kaynağı olmasıdır .  Yaklaşık 1 ons veya 30 gram antepfıstığı servisi, yaklaşık 3 gram diyet lifi içerir; bu, sindirim sisteminizin optimum kapasitede çalışmasını sağlamak için fazlasıyla yeterlidir.

Öğütülmüş antep fıstığı

Demir emilimi
Antep fıstığı, yüksek oranda bakır içeriğine sahiptir ve bu da, demirin gıda kaynaklarından vücuda daha fazla emilmesine yardımcı olur. Bu , hemoglobin sayısı arttıkça ve kan akışını arttırdığından anemi gibi durumlarla savaşmaya yardımcı olabilir . Daha iyi kan akımı da beyin sağlığını da arttırır.

Cilt bakımı
Antep fıstığı ayrıca ciltteki kuruluğu önlemede yardımcı olur. Doymuş yağ bu açıdan önemli bir rol oynar . Yağ ayrıca aromaterapi ve geleneksel masaj terapisi gibi geleneksel terapilerde bir madde olarak kullanıldığı için iyi bir taşıyıcı veya baz yağ görevi görür .

Afrodizyak Özellikleri
Uluslararası İktidarsızlık Araştırma Dergisi , Antep fıstığı, erkeklerde cinsel canlılığı büyük ölçüde etkilediğini söylüyor .  Çalışmalar, üç hafta boyunca günlük yaklaşık 100 gram fındık tüketen erkeklerin erektil fonksiyonlarını yüzde 50 artırdıklarını göstermiştir. Bu, penis içindeki kan akışının ultrason taraması ile doğrulandı.

Diyabet kontrol eder
Şeker hastalığından muzdarip insanlarda , şekerler proteinlerle uygun olmayan bağlar oluşturur ve bunları kullanılamaz hale getirir. Bu işlem glikasyon olarak bilinir. İçlerinde bulunan antioksidanlar, glikasyon işleminin azaltılmasına ve böylece diyabetin kontrol edilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kan şekeri düzeyleri ve kontrol tansiyon , uygun Gözden belirtilen bir çalışmada Diyabetik Çalışmaları.

Antienflamatuvar
Varlığı A vitamini , E ve anti- enflamatuar fıstık türlerinde özelliklerinde enflamasyonun azaltılmasında yardımcı hemen vücudun herhangi bir.

Nöroprotektiftir
Antep fıstığında bulunan yüksek miktarda B6 vitamini , sinir uyarılarının iletilmesinde gerekli olan amino asitleri oluşturmaya yardımcı olur .  Bu nedenle, sağlıklı bir sinir sisteminin korunmasında da önemli bir rol oynamaktadır.

Bağışıklık artırır
Antep fıstığı , içerisindeki zengin B6 vitamini kaynağı nedeniyle bağışıklığı artırır . [15] Güçlü bir bağışıklık sistemi kurulmasına yardım ediyorlar,  Ayrıca vücudun çeşitli enfeksiyonlara karşı korunmasına yardımcı olur.

Yan etkiler

Kilo Alma: Bu yüksek proteinli somun, önerilen sayıdan daha fazla tüketirseniz, her gün önemli ölçüde kilo almanızı sağlar.
Kan Basıncı: Sık sık tuzla tatlandırılmış kavrulmuş antep fıstığı tüketmek , kan basıncınızı arttırır.
Gastrointestinal Problemler: Vücudunuz antep fıstığında bulunan bileşik fruktanlara tepki verirse, sindirim rahatsızlığına neden olabilir. Yan etkileri kabızlık , şişkinlik, karın ağrısı , şişkinlik ve ishali içerebilir .

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın