Okaliptüs yağı Sağlık FaydalarıOkaliptüs yağı

Aslen Avustralya’ya özgü olan okaliptüs ağaçları artık tüm dünyada yetiştiriliyor ve tıbbi özellikleri için kullanılıyor. İyileştirici güçleri, ağacın oval şeklindeki yapraklarından elde edilen okaliptüs yağından gelir.

Yapraklar kurutulur, ezilir ve esansiyel yağı serbest bırakmak için damıtılır. Yağın özütlenmesinden sonra, ilaç olarak kullanılmadan önce seyreltilmesi gerekir. İşte okaliptüs yağının dokuz faydası.

Okaliptüs ağacı
1. Öksürüğü Kesmek

Uzun yıllardır öksürüğü gidermek için okaliptüs yağı kullanılmıştır. Günümüzde bazı reçetesiz öksürük ilaçları aktif bileşenlerinden biri olarak okaliptüs yağına sahiptir. Vicks VapoRub, örneğin, diğer öksürük önleyici bileşenlerle birlikte yaklaşık yüzde 1.2 oranında okaliptüs yağı içerir.

Popüler ovma, soğuk algınlığı veya gripten öksürük semptomlarını hafifletmek için göğse ve boğaza uygulanır . 

2. Göğsünü temizle

Öksürüyor musun ama hiçbir şey çıkmıyor mu? Okaliptüs yağı sadece bir öksürüğü susturamaz, aynı zamanda sümüğünüzü göğsünüzden çıkarmanıza yardımcı olur.

Uçucu yağ ile yapılan buharı solumak, mukus gevşetebilir, böylece öksürdüğünüzde atılır.Okaliptüs yağı içeren bir ovmak aynı etkiyi yaratacaktır.

3. böcekleri uzak tutun

Sivrisinekler ve diğer ısırıcılar, sağlığımız için tehlikeli olabilecek hastalıkları taşır.Isırıklarından kaçınmak en iyi savunmamız. DEET spreyleri en popüler itici maddelerdir, ancak güçlü kimyasal maddelerden yapılırlar.

DEET kullanamayanlar için etkili bir alternatif olarak, birçok üretici zararlıları kovmak için botanik bir bileşik oluşturur. Repel ve Off gibi markalar! zararlıları uzak tutmak için limon okaliptüs yağı kullanın. 

4. Dezenfekte yaralar

Avustralya yerlileri, okaliptüs yaprakları kullanarak yaraları tedavi eder ve enfeksiyonu önler.Günümüzde seyreltilmiş yağ, iltihapla mücadele etmek ve iyileşmeyi desteklemek için cilt üzerinde hala kullanılabilir. Okaliptüs yağı içeren kremler veya merhemler satın alabilirsiniz.Bu ürünler küçük yanıklarda veya evde tedavi edilebilen diğer yaralanmalarda kullanılabilir.

5. Kolay nefes alın

Astım ve sinüzit gibi solunum koşullarına, okaliptüs yağı eklenmiş buharın solunması ile yardımcı olabilir. Yağ, mukoza ile reaksiyona girerek sadece mukusu azaltır, aynı zamanda onu öksürmek için gevşetmenize yardımcı olur.

Okaliptüsün astım semptomlarını engellemesi de mümkündür. Öte yandan, okaliptüs alerjisi olan kişiler için astımlarını kötüleştirebilir. Okaliptüsün astımı olan insanları nasıl etkilediğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Okaliptüs yağı
6. Kan şekeri kontrolü

Okaliptüs yağı, diyabet tedavisi için potansiyele sahiptir . Şu anda fazla bir şey bilmiyor olsak da, uzmanlar diyabetli kişilerde kan şekerini düşürmede rol oynayabileceğine inanıyor.

Araştırmacılar uçucu yağın nasıl çalıştığını henüz çözemediler. Bununla birlikte, daha fazla bilinene kadar, bilimsel topluluk okaliptüs yağı ile diyabet ilacı kullanan kişiler için dikkatli bir kan şekeri izlemesini önerir.  

7. Soğuk yaraları yatıştırır

Okaliptüsün anti-enflamatuar özellikleri, herpes semptomlarını hafifletebilir. Okaliptüs yağını soğuk bir yaraya uygulamak ağrıyı azaltabilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Aktif bileşen listesinin bir parçası olarak okaliptüs de dahil olmak üzere uçucu yağların bir karışımını kullanan soğuk uçlar için reçetesiz balsamları ve merhemleri satın alabilirsiniz.

8. Nefes tazelemek

Nane kokmuş nefese karşı tek silah değildir. Antibakteriyel özellikleri nedeniyle, okaliptüs yağı, talihsiz ağız kokusuna neden olan mikroplarla savaşmak için kullanılabilir. Bazı gargaralar ve diş macunları aktif bir bileşen olarak esansiyel yağları içerir.

Okaliptüs ürünlerinin diş çürümesine neden olan bakterilere saldırarak dişlerde ve diş etlerinde plak birikiminin önlenmesine de yardımcı olabilir.

9. Eklem ağrısı hafifletmek

Araştırma okaliptüs yağının eklem ağrısını hafiflettiğini gösteriyor. Aslında, osteoartrit ve romatoid artrit gibi durumlardan ağrıyı gidermek için kullanılan birçok reçetesiz krem ​​ve merhem bu esansiyel yağı içerir.

Okaliptüs yağı, birçok durumla ilişkili ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca sırt ağrısı çeken veya eklem veya kas yaralanmasından iyileşenlere de yardımcı olabilir. Sizin için uygun olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşun.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın