Edamame Fasulyesi Sağlık FaydalarıSoya fasulyesi, dünyanın en popüler ve çok yönlü gıda ürünlerinden biridir.

Soya proteini, tofu, soya fasulyesi yağı, soya sosu, miso, natto ve tempeh gibi çeşitli gıda ürünlerinde işlenirler.

Soya fasulyesi, edamame olarak bilinen olgunlaşmamış soya fasulyesi de dahil olmak üzere bütün olarak yenir. Geleneksel olarak Asya’da yenen edamame, tipik olarak atıştırmalık olarak yenildiği Batı ülkelerinde popülerlik kazanıyor.

Bu makale, edamame’nin bilim temelli sağlık yararlarını listeler.

Edamame Nedir?

Edamame fasulyesi , bazen bitkisel tip soya fasulyesi olarak adlandırılan olgunlaşmamış soya fasulyesidir.

Bunlar yeşil renktedir ve normalde açık kahverengi, ten rengi veya bej olan normal soya fasulyesi renklerinden farklıdır.

Edamame fasulyeleri, genellikle yenilmeleri amaçlanmayan baklalarında muhafaza edilirken satılmaktadır. Ayrıca kabuklu edamame, bakla olmadan satın alabilirsiniz.

ABD’de, çoğu edamame dondurulmuş satılmaktadır . Genel olarak, fasulyeleri kaynayarak, buğulayarak, tavada kızartma yaparak veya mikrodalga yaparak birkaç dakika boyunca kolayca ısıtabilirsiniz.

Geleneksel olarak, bir tutam tuzla hazırlanır ve çorbalara, güveçlere, salatalara ve erişte yemeklerine eklenir veya sadece atıştırmalık olarak yenir.

Edamame, suşi barlarda ve birçok Çin ve Japon restoranında servis edilmektedir. Bunu ABD’deki çoğu büyük süpermarkette, tipik olarak dondurulmuş sebze bölümünde bulabilirsiniz. Sağlık mağazalarının çoğu da taşır.

Ama edamame sağlıklı mı? Cevap, kime sorduğunuza bağlı olabilir.

Soya yiyecekleri tartışmalıdır. Bazı insanlar kısmen soya fasulyesi yemekten kaçınırlar, çünkü kısmen tiroid fonksiyonlarını etkileyebilirler

Vücudunuz için en önemli edamame faydaları nelerdir?

1. İyi bir protein kaynağıdır. Bir bardak edamame’de 14 gram protein bulunur ve bu özellikle mükemmel bir enerji kaynağıdır – özellikle veganlar için. Davis, “Protein bakımından nohut, mercimek veya kara fasulye daha yüksektir” diyor.

2. Tüm esansiyel amino asitlere sahiptir. Lösin, lisin, treonin, triptofan… çete hepsi burada! Davis, “Edamame dokuz temel amino asidin hepsine sahiptir” diyor. Bu tahıl, fındık ve tohum gibi kaynaklara karşı tam bir protein kaynağı yapar .

3. Edamame iyi bir lif kaynağıdır. Davis’in edamame olmasının bir başka nedeni de bu. Bir bardağın altı gram lifi vardır, bu önerilen günlük alım miktarınızın dördüncüsüdür .

4. Sağlıklı kilo yönetimini destekler. Bunun için tüm edamame ‘nin mükemmel liflerine teşekkür edebilirsiniz. Davis, “Fiber, besin emilimini yavaşlatarak sağlıklı bir kilonun korunmasına yardımcı oluyor” diyor. “Bu iyidir çünkü şekerler daha yavaş emilir, bu nedenle enerji yavaş yavaş serbest kalır ve vücut bu besinleri daha iyi metabolize edebilir. Lif aynı zamanda kalp sağlığına da katkıda bulunur ve kolesterolün düşürülmesine yardımcı olabilir . ”

5. Folatla dolu. Davis, “Edamame harika bir folate kaynağı ” diyor. Besin maddelerinin kalp hastalığı ve felç riskini azaltmakla ilişkili olduğu ve aynı zamanda saç ve tırnak büyümesini desteklediği düşünülürse, bu oldukça büyük bir kazanç.

6. Edamame iyi bir K vitamini kaynağıdır. K vitamini kanın pıhtılaşmasında önemli bir rol oynar, sağlıklı bir metabolizmanın korunmasına yardımcı olur ve kalsiyum seviyelerini düzenler – bu sadece edamame’nin doludur. Davis, “Bir fincan edamame günlük K vitamini ihtiyacımızın yaklaşık yüzde 41’ini karşılıyor” diyor. Ancak, faydalardan gerçekten faydalanmak için zeytinyağı, avokado veya başka bir sağlıklı yağ ile eşleştirilmesi önemlidir. Davis, “K vitamini yağda çözünen bir vitamindir, bu nedenle fasulye ile biraz yağ tüketmek daha fazla emilmesine yardımcı olur” diyor.

7. Kalsiyumludur. Sadece edamame kalsiyum seviyelerini düzenlemeye yardımcı olan K vitaminine sahip değildir, aynı zamanda kalsiyum içerir . Bu kemikleriniz için iki kat kazanmanızı sağlar.

8. Edamame magnezyum doludur. Bir bardak edamame 72 miligram magnezyum içeriyor, bu da daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir ve aynı zamanda egzersizle ilgili bacak kramplarını gidermenize yardımcı olur.

Edamame yemenin bir dezavantajı var mı?

1. Edamame, potansiyel hormonal etkileri olan bir soya ürünüdür. Edamame bir soya türüdür ve bu nedenle sağlık alanlarındaki bazı insanlar arasında hormonu bozma potansiyeli nedeniyle kötü bir şöhrete sahiptir. (Temel olarak, soya fitoöstrojenlerde yüksektir, östrojenlerin aktivitesini taklit edebilen bileşiklerdir.) Bilimsel kanıtlar, ılımlı miktarda soyanın, hormon ile ilgili kanser tedavisinde, hamile olan insanlar, sağlıklı insanların hormonlarını bozacağı fikrini büyük oranda bozmuştur. ya da tiroid ilaçları almak, sağlığınızı etkilemeyeceğinden emin olmak için soya alımını (edamame dahil) arttırmadan önce doktorlarıyla konuşmalıdır.

2. Çoğu edamame genetik olarak değiştirilmiştir. Soyanın çoğunluğu ABD’de yetiştirilir ve soya,burada yetiştirilen en büyük GDO bitkilerinden biridir . Bu endişelendiğiniz bir şeyse, markette edamame ürünleri satın alırken sertifikalı bir organik gıda etiketi arayın.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın