Cadı Ela Yağı Sağlık FaydalarıCadı ela nedir?

Cadı ela ( Hamamelis virginiana ), Amerika Birleşik Devletleri’ne özgü bir çalılıktır. Yüzlerce yıldır Kızılderililer tarafından tahriş ve iltihaplanma ile ilgili çeşitli cilt rahatsızlıkları için bir ilaç olarak kullanılmıştır.

Bugünlerde cadı elalarını yerel eczanenizde saf haliyle bulabilirsiniz. Bir şişe alkol kullanmaya benzer. Hatta bazı tezgah üstü (OTC) kremler ve merhemler bile böcek ısırıkları veya hemoroitler için kullanılan cadı elalarını içerir .

Cadı ela, yüzünü etkileyen cilt koşullarını geleneksel bir büzücü veya toner yerine tedavi etmenin bir yolu olarak kullanılır .

Ancak cadı hazelinin geniş mevcudiyeti mutlaka bu bileşenin cildiniz için güvenli olduğu anlamına gelmez. Cadı ela ile ilgili sağlık iddiaları hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bu ürünün denemeniz için güvenli olup olmadığını öğrenmek için okumaya devam edin.

Şüphe durumunda, her zaman önce bir dermatologla görüşün. 

Cadı hazelinin olası faydaları

Cilde uygulandığında cadı ela bazlı tonerler tahriş, yaralanma ve iltihabı hafifletme potansiyeline sahiptir. En yaygın kullanım alanlarından bazıları akne, enflamatuar koşullar ve güneş yanığıdır.

Akne

Bazı akne türleri (kistler ve püstüller gibi ) iltihaplı olmasına rağmen , cadı elaları iltihaplanmayan sivilcelere ( siyah nokta ve beyaz başlıklar ) da faydalı olabilir.

Sivilce tedavisi için cadı ela arkasındaki fikir, sivilce lekeleri, diğer OTC tedavileri gibi kurutarak sıkılaştırıcı olarak davranabiliyor olmasıdır.

Bunun bir kısmı aktifle ilgili tanenler cadı hazelesinde. Bu bitki bazlı bileşikler ayrıca antioksidan etkilere sahiptir.

İnflamatuar cilt hastalıkları

Cadı elalarının sedef hastalığı ve egzama gibi diğer iltihaplı cilt rahatsızlıklarına da fayda sağlayabileceği ihtimali de vardır . Buradaki düşünce, eğer altta yatan iltihap tedavi edilirse, öykü döküntüleri şeklinde daha az reaksiyon olabileceğidir.

Cadı ela saç derisine uygulandığında da güvenli olduğu kanıtlanmıştır .

Cadı ela göz altı torbalarında da yardımcı olabilir . Ancak, doğrudan gözlere uygulanmamalı, aksi takdirde yanıkları riske atabilirsiniz.

Yanıklar

Geleneksel olarak, cadı ela güneş yanıkları için bir tedavi yöntemi olarak kullanılmıştır .(Bununla birlikte, çevrimiçi olarak sunulan bazı bilgilerin aksine, cadı elaları uygun bir güneş kremi değildir.)

Cadı elalarını, kimyasallardan gelenler gibi diğer küçük cilt yanıklarına da uygulayabilirsiniz.Bu bile jilet yanıkları için güvenli bir yöntem olabilir (tıraştan sonra alabileceğiniz tahriş).

Cilt yanıkları için cadı ela kullanmak için, yumuşak bir bez veya çözeltiyle sağlam bir kağıt havlu batırın. Sonra yavaşça yanık üzerine bastırın. Daha fazla tahrişe neden olabileceğinden, sürtmeyin.

Kafa derisi yanıkları için , cadı ela hem erkekler hem de kadınlar için yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Bu yanıklar kimyasal maddeler veya UV ışınlarına maruz kalma ile ilgili olabilir. Cadı elaları duştaki kafa derinize doğrudan uygulanabilir veya normal şampuanınızla az miktarda karıştırabilirsiniz.

Diğer kullanımlar

Kanıta dayalı sağlık bilgisi için bir kaynak olan Berkeley Wellness’a göre , cadı elaları bazen aşağıdakiler için de kullanılır:

  • çürükler
  • böcek ısırıkları
  • kesikler ve yaralar
  • bebek bezi isiliği
  • hemoroid
  • diğer yanıklar 
Cadı elalarının olası riskleri

Cadı ela bazı cilt koşullarına yardımcı olabilir, ancak etkinliği konusunda karışık sonuçlar vardır. Örneğin, cadı ela egzama için yeterli olmayabilir .

Sorunun bir kısmı, cadı elalarının iltihaplanmayı azaltabildiği halde, bu tür kızarıklıklarla ilişkili kaşıntıdan kurtulmamasıdır.

Cadı elalarına ilişkin anekdot araştırması da karışık sonuçlara yol açtı. Örneğin, sivilce için cadı elalarının kullanımıyla ilgili bir forum çoğunlukla pozitiftir, ancak bazı kullanıcılar aşırı kuruluk ve hatta daha kötü koparmalar iddia eder.

Bu ifadeler olağanüstü olduğundan, hangi tür cadı elalarının kullanıldığını ve bu yan etkilerin ne kadar sürdüğünü bilmek zor.

Cadı hazelinin faydalarını destekleyen araştırma makalelerinin çoğunun yalnızca topikal kullanımlara dayandığını bilmek de önemlidir. Örneğin cadı elalarının bir kapsül içine alındığında dahili olarak yardımcı olabileceğine dair bir kanıt yoktur.

Cadı elalarının yaşlanma karşıtı endişeleri de tedavi edebileceğine dair yeterli kanıt yoktur.Bunlara ince çizgiler, kırışıklıklar ve varisli damarlar dahildir .

Son bir değerlendirme, kullanılan cadı ela türüdür. Saf formüllerde cadı elaları var ve başka hiçbir şey yok. Yine de çoğu OTC formülünde koku ve alkol de bulunabilir. Bunlar, iltihaplanma, yara ya da genel olarak hassas cilde sahipseniz cildinizi ağırlaştırabilir .

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın