Zeytin Sağlık Faydaları
Zeytinlerin Faydaları Nelerdir :

1. Zeytin Kanserle Mücadele Yardım eder
Zeytinler Akdeniz bölgesinde oldukça popülerdir ve buradaki kanser oranlarının düşük olduğunu açıklayabilir. Zeytinlerdeki fenolik bileşikler, çeşitli kanser türlerinin tedavisinde ve önlenmesinde en iyi sonucu verir .

Zeytinler ayrıca skualen ve terpenoidleri, antikanser özelliklerine sahip diğer bileşikleri içerir.

2. Kalp Sağlığını Artırın
Bahsettiğimiz oksidatif stres de kalbinize zarar verebilir. Bu stresin fazlası kolesterolü okside ederek kalp krizine neden olur. Fakat zeytinlerdeki antioksidanlar sayesinde bu durabilir.

Zeytin de yağ içerir, ancak bu iyi bir yağ türüdür. Zeytinlerdeki oleik asit (tekli doymamış bir yağ asidi) iltihabı azaltır ve kalp hastalığı riskini azaltır.

Zeytinlerde bir diğer önemli besin maddesi de eksikliği kalp hastalığına bağlı olan bakırdır . Amerikalılar yeterince bakır alamıyor, bu da kalp hastalığı vakalarındaki artışın bir başka nedeni olabilir.

3. Enflamasyonla Mücadele eder
Zeytinlerde bulunan tekli doymamış yağlar, E vitamini ve polifenoller ile birlikte, iltihaplanma ve buna bağlı rahatsızlıklar ile mücadeleye yardımcı olur.

Ayrıca, müthiş anti-enflamatuar özelliklere sahip olan oleochalhal adı verilen başka bir önemli bileşik içerir. Bu, zeytinlerin vücuttaki ağrıyı gidermek için de iyi çalışmasının bir başka nedenidir (bunun için zeytin kullanmadan önce doktorunuzla konuşmanızı öneririz).

Oleocanthal, iltihaplanmaya neden olduğu bilinen enzimler olan COX-1 ve COX-2’nin üretilmesini önleyerek çalışır (eğlenceli gerçek: Tylenol böyle çalışır). Daha ilginç olarak, zeytinlerin bu özelliği, popüler bir anti-enflamatuar ilaç olan ibuprofen’inkine benzerdir.

4. Osteoporozu Önleyin
Araştırmalar, zeytinlerin ve polifenollerinin yaşlılarda kemik kaybını önlemeye nasıl yardımcı olabileceğini göstermektedir. Polifenoller osteoblast sayısını (kemik oluşumu için matrisi salgılayan hücreler) artırarak çalışır ve bu kemik sağlığını arttırır .

Bahsettiğimiz zeytinlerde bulunan antioksidan olan hidroksi tiroz, kemik kaybını önlemeye de yardımcı olur. Kemiklerin oluşumunda ve korunmasında da rol oynar ve osteoporoz semptomları için etkili bir çare olarak hizmet eder .

5. Sindirim Sağlığını Geliştirin
Zeytinler, onları sindirim sağlığını korumak için daha önemli kılan probiyotik potansiyele sahiptir. Zeytinler fermente bir besindir, bu da bağırsak dostu bakteriler Lactobacillus  bakımından zengin oldukları anlamına gelir .

Zeytinlerdeki fenolik bileşikler, mide iltihabına neden olduğu bilinen bir bakteri olan H. pylori’nin büyümesini de durdurabilir . Zeytinlerdeki fenoller, karın içinde uzun süre kalmaya meyillidir, genellikle bağırsak bakteri görevi görür ve sindirim sağlığını iyileştirir.

6. Kilo Kaybı Yardım Edebilirsiniz
Tartışıldığı gibi, zeytin obezite riskini azaltabilen tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Bu yağ asitleri ayrıca iyi kolesterol seviyelerini de arttırır – bu da vücudunuzun yakıcı kaloriler dahil olmak üzere aktivitelerde daha verimli olduğu anlamına gelir.

Zeytin, egzersizlerinizin etkinliğini artıran kan dolaşımını da artırır. Bu sonuçta sağlıklı kilo bakımına yol açar. Sindirim yararları sayesinde, zeytinler yediğiniz yiyeceklerden en iyi besin emilimini sağlar – yağ olarak depolanmaları için sadece birkaç kaloriyi geride bırakır.

İlginç bir şekilde, zeytinlerdeki yağ doygunluk gösterebilir ve besin alımının azalmasına neden olabilir. Yemekten önce zeytin yerine kraker yerine atıştırmalık bile yiyebilirsiniz.

7. Zeytinler Beyin Sağlığını Geliştirir
Beyin büyük ölçüde yağ asitlerinden oluşuyor, bu yüzden şimdi zeytinlerin burada nasıl katkıda bulunduğunu biliyoruz. Zeytinlerde bulunan tekli doymamış yağ asitleri hafızayı korumaya ve hatta odağı iyileştirmeye yardımcı olur. Zeytin alımının ayrıca beyin hücre ölümünü (hastalık nedeniyle) önlediği ve hafıza kaybını azalttığı bulundu.

Ve zeytinlerde önemli bir antioksidan olan oleuropein’den bahsetmedik mi? Araştırmalar, bu bileşiğin, Parkinson gibi hastalıklardan en çok etkilenen bir beyin bölgesi olan essentialia nigra’daki oksidatif hasarı nasıl azalttığını gösteriyor .

8. Kan Şekeri Düzeylerini Düşürebilir
Bununla ilgili daha az bilgi olmasına rağmen, bazı kaynaklar zeytinlerin kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olabileceğini önermektedir. Zeytinler vücudun insüline nasıl tepki gösterdiğini ve insüline nasıl tepki verdiğini değiştirebilir ve bu da kan şekeri seviyesinin yüksek olduğu hastalara yardımcı olabilir.

9. Zeytinler Vizyonu Artırabilir
Araştırmalar devam etmektedir, ancak zeytinlerdeki antioksidanlar kesinlikle bir noktayı kanıtlamaktadır. Oksidatif stres de görüşünüzü etkileyebilir ve zeytinlerdeki antioksidanlar bunun olmasını önleyebilir.

10. Cilt ve Saç Sağlığını Artırın
Zeytinlerde bulunan yağ asitleri ve antioksidanlar hem cildi hem de saçı besler ve nemlendirir. E vitamini, cildi ultraviyole ışınlarından koruyan ve hatta kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olan, zeytinlerde bulunan tüm antioksidanların en güçlü olanıdır.

Zeytinlerdeki oleik asit cilt görünümünü daha da arttırır ve saç sağlığını iyileştirir.

Bunlar zeytinlerin size fayda sağlayabileceği bazı yollar. Fakat gördüğümüz antioksidanların dışında, diğer önemli besin maddeleri de iyiliklerine katkıda bulunur.

Ayrıca zeytin :

Karaciğer dostu olan zeytin , sarılık hastalığına karşı tedavi edici özel yere sahiptir.
Özellikle zeytinyağı bir kişinin vücudun ihtiyacı olan omega altı yağ asitin tamamını karşılar.
Hücre yenileyici özelliğine sahip olan zeytin, cildi güzelleştirir ve kişiyi daha genç gösterir. Yüksek oranda A, D, E ve K vitaminleri içerir.
Bağırsak kurtlarını döker. Zeytin çeşitli kanser türlerine karşı vücudu korur.
Zayıf sindirim sistemine zeytinyağını mutlak kullanın. Çünkü zeytinyağı içersinde doymamış yağ asitleri vardır ve bu olup asitler vücudunuzda birikmiş olan toksinlerin tamamının atılmasını sağlar
Saçları dökülen kişiler zeytinyağı ile saç diplerine masaja attıkları takdirde, saç dökülmeleri durur.
Zeytinyağı banyo sonrasında cilde sürüldüğü zaman, sürüldüğü bölgedeki hücreleri yeniler.
Birçok ilacın yapımında kullanılır. Zeytin yapraklarından yapılarak içilen çayı yüksek tansiyonu düşürür.

 

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın