Nar Çekirdeği Yağı Sağlık Faydaları
1.Alt Enflamasyon ve Bazı Kanserlerle Mücadele

Kronik inflamasyon , kalp hastalığı ve kanser de dahil olmak üzere, öldürülebilen çoklu hastalıklarda önemli bir rol oynar ve nar çekirdeği yağı,% 80 oranında bir omega-5 uzun zincirli çoklu doymamış yağ asidi olan, büyük ölçüde punicik asit sayesinde güçlü anti-inflamatuar özellikler sunar. yağın Meme kanserine karşı savaşmak için bilimsel araştırmalarda gösterilmiştir .

Araştırmalar ayrıca, nar çekirdeği yağının , ABD’de erkekler için önde gelen kanser olan prostat kanserinin büyümesini yavaşlatabileceğini de gösterdi. Tekrarlayan prostat kanseri ve prostat spesifik antijen (PSA) düzeylerine sahip erkeklere odaklanan bir çalışmada bilim adamları, Bir nar suyu özütü, PSA seviyelerinin yükseldiği oranı önemli ölçüde yavaşlatmayı başarmıştır. Diğer çalışmalar , tohumdan yapılan nar suyundaki bazı maddelerin güçlü antitümörigenik etkiler sunduğunu ve laboratuvarda prostat kanseri hücrelerinin büyümesini önleme kabiliyetine sahip olduğunu göstermiştir.

Yağın kronik inflamasyonu azaltma kabiliyeti, kalp hastalığı ve tip-2 diyabetle mücadeleye yardımcı olmak ve osteoporoz riskini azaltmak için eklem bozulmalarını yavaşlatarak çalışmalarda da bulunmuştur .

2. Artrit Belirtilerini Artırma

Artrit kelimesi kelimenin tam anlamıyla eklem iltihabı anlamına geldiği için, nar çekirdeği yağı, enflamasyonu azaltma yeteneği sayesinde 3 milyondan fazla Amerikalıyı da etkileyen bu ağrılı kronik hastalıkta yardımcı olabilir. Çalışmalar , nar ekşisi veya nar çekirdeği yağı tüketerek eklem iltihabının şiddetini önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

3. Kolesterolü Yönetmek ve Kilo Kaybını Desteklemek

Narlardaki narinik asit içeriği de kolesterolü yönetme ve hatta vücut kitle indeksini veya VKİ’yi azaltma yeteneğinden sorumludur. Punik asit, belirtildiği gibi, bir omega-5 yağ asidi, birleşik linoleik asitin (CLA) bir şekli ve bitki krallığında bulunan birkaç taneden biridir. CLA, kilo yönetimine yardımcı olmak ve vücut kitlesini azaltmak için iyi bilinmektedir. British Journal of Nutrition’da yayınlanan bir 2010 çalışması , dört hafta boyunca her gün nar çekirdeği yağı verilen katılımcıların trigliserit düzeylerini düşürdüğünü ve toplam kolesterolün daha düşük oranlarda HDL kolesterol düzeyine sahip olduğunu göstermiştir.

Yağda bulunan flavonoidler, aynı zamanda, kötü yağ hücrelerinin birikimini azaltan, genel olarak fazla kolesterolun dökülmesine neden olan genel kolesterolü düşürmek için de çalışır.

4. Kan Basıncını Düşürmek

Yüksek tansiyon veya hipertansiyon , kalp krizi ve felçlerinin önde gelenlerinden biridir. Nar tohumlarındaki çok çeşitli antioksidanlar ve biyoaktif polifenoller sayesinde, bir dizi araçla, sağlıklı kan basıncı seviyeleri de dahil olmak üzere kardiyovasküler sağlığı destekledikleri bulunmuştur. Fitoterapi Araştırmaları’nda yayınlanan bir 2014 araştırması , nar suyunun iki hafta boyunca günlük tüketildikten sonra hipertansiyon ve doğal olarak düşük kan basıncına sahip kişilerde kardiyovasküler sistemi korumaya yardımcı olduğunu göstermiştir. İranlı bir çalışmaya katılan araştırmacılar , bir yıl önce yayınlanan nar suyu, hipertansiyon için bir diyet ve farmakolojik müdahale olarak kabul edilmesi gerektiği sonucuna vardı.

5. Menopoz Belirtilerini İyileştirme

Nar çekirdeği yağı da 17-alfa-östradiol olarak bilinen bir fitoöstrojen içerdiği için menopoz semptomları yaşayan kadınlara faydalı olabilir. Bu bileşiğin, yağdaki diğer besinlerle birlikte, sıcak basması gibi menopoz semptomlarını iyileştirmek için birlikte çalıştığı düşünülmektedir .

6. Bakteriyel Enfeksiyonlarla Mücadele

Narın, punktik asit, östrojenik flavanoller ve flavonoidler gibi biyoaktif bileşikler içerdiğinden bahsetmiştik, fakat bunlar, bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmaya yardım ettiği bilinen antosiyaninler, ellagic asit, antosiyanidinler ve ellagitanninler de dahil olmak üzere yüzlerce maddeyle doludur. Antibakteriyel ve antiviral özellikleri, periodontitis ve diş eti iltihabı gibi diş eti hastalıkları için de yararlıdır .

Nar ekstreleri eski çağlardan beri ülser, ishal, parazitik ve mikrobiyal enfeksiyonların yanı sıra solunum yollarından kaynaklanan komplikasyonların tedavisinde kullanılmaktadır. Nar Kanıtları Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp alanında yayınlanan 2013 araştırmasında da görüldüğü gibi, nar bakterilerinin bakteriyel bir enfeksiyonla savaşmak için yararlı etkilerini artıran sağlıklı probiyotik bakterileri uyardığı düşünülmektedir .

7. Belleği Güçlendirin ve Alzheimer Hastalığına Karşı Koruyun

Çalışmalar, nar çekirdeğinin hafızayı iyileştirmeye yardımcı olabileceğini ileri sürdü . Los Angeles’taki Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir 2013 çalışmasında , hafıza güçlüğü çeken yaşlılara, her gün 8 gram nar suyu verildiğinde, sözel ve görsel bellek belirteçleri önemli ölçüde iyileşmiş olduğu gösterilmiştir. Diğer çalışmalar , narların Alzheimer hastalığına karşı savaşmaya yardımcı olabileceğine dair kanıt sağlamıştır.

8. Cilt Hasarı Karşı Korunması

Narın dahili olarak kullanıldığında birçok iyileştirici faydasına rağmen, topikal olarak kullanıldığında daha da fazla yarar sağlar. Güçlü anti-inflamatuar özellikler sunan benzersiz omega-5 yağ asidi olan punkik asit, yağın cildin yaşlanmasını yavaşlatmaya ve güneşin zarar görmesine karşı koruma sağlamaya yardımcı olmak da dahil olmak üzere içeri ve dışarıya zarar verebilecek serbest radikalleri söndürme kabiliyetine sahiptir. 2003 yılında yapılanaraştırmalar, nar çekirdeği yağının kansere neden olan kimyasallara maruz kalan farelerde cilt kanserinin oluşumunu önemli ölçüde azalttığını ortaya koymuştur.

Nar yağının sahip olduğu koyu kırmızı renk, zengin biyoflavonoidlerinden kaynaklanır – dışarı çıktığınızda cildinize nar çekirdeği yağı koymak, güneş yanığının önlenmesine yardımcı olmak için doğal SPF içerdiği için doğal bir güneş kremi olarak çalışır.

9. Cilt Hasarı Tersine Çevirme ve Daha Genç Bir Görünüşü Teşvik Etme

Nar çekirdeği yağı, cildin dış tabakasında bulunan büyük hücreler olan “keratinositleri” uyarır. Bu cilt hasarını tersine çevirmenin yanı sıra cildin daha genç bir görünüme kavuşması için canlandırılmasına ve onarılmasına yardımcı olur. Nar çekirdeği yağında bulunan antioksidanlar, cildi zararlı serbest radikallerden korumaya yardımcı olduğundan, en iyi yaşlanma karşıtı yağlardan biri olarak kabul edilir. Yağın C vitamini gibi güçlü antioksidanları, cildin elastikiyetini artırır, cilt tonunu geliştirir ve cildin pH seviyesini dengeler, sağlıklı, parlak ve genç bir cilt oluşturur.

10. Cilt Koşullarını İyileştirin

Nar çekirdeği yağındaki antioksidanlar ayrıca sebum üretimini düzenlemeye ve ayrıca akneleri tedavi edip önleyebilen hormonal dengesizliklerin tedavisine yardımcı olur. Bu besin bakımından zengin yağ, yağlı bir kalıntı bırakmadan veya kırılmaya katkıda bulunmadan nem sağlar, cildi gençleştirir, pürüzsüz, yumuşak ve kusursuz bırakır.

Nar çekirdeği yağının güçlü iyileştirici nitelikleri, sadece lekeleri iyileştirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda herhangi bir iz veya yara izi bırakmadan yara iyileşmesine yardımcı olur, bu sayede kollajen liflerinin parçalanmasını azaltan punktik asit içeriği sayesinde. Yağ aynı zamanda iltihabı azaltma kabiliyeti nedeniyle psoriasis, rosacea ve egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisinde de yararlıdır – iltihaplı bölgeyi nazikçe yıkayın, kurulayın ve üzerine birkaç damla nar çekirdeği yağı uygulayın.

11. Donuk, Kuru Saçların Tedavisi

Nar çekirdeği yağının, aynı zamanda çevre kirliliğinden korurken donuk, kuru saçı yeniden canlandırdığı da bilinmektedir. Havlu kurutmalı saçların ucuna birkaç damla uygulayarak serum olarak kullanmak idealdir. Etkilerini arttırmak için düzenli yumuşatıcınıza birkaç damla da ekleyebilirsiniz.

12. Saç Derisi Koşullarının Ortadan Kaldırılması

Nar çekirdeği yağı enfeksiyonu ve mantar mücadele özellikleri sayesinde, kepek gibi kafa derisi problemlerini ortadan kaldırabilir, aynı zamanda kafa derisi kaşıntı ve iltihapları giderebilir. Kepekle savaşmak için, normal şampuanınıza birkaç damla ekleyin ve kafa derisi üzerinde çalıştığınızdan emin olun. Hindistan cevizi yağı ile 1: 4 oranında birleştirilerek sıcak yağ olarak da kullanılabilir . Karışımı ısıtın ve kafa derisine uygulayın. Düzenli şampuanınızı yıkadıktan birkaç saat sonra görmesine izin verin.

Nar çekirdeği yağı satın alırken, % 100 saf, organik, rafine edilmemiş, soğuk preslenmiş yağ tercih edin.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.