Kuşburnunun FaydalarıBağışıklı sitemini güçlendiriyor :

Yapısında bol miktarda bulunan C vitamini, polifenoller ve antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren kuşburnunun zengin vitamin ve minerallere sahip olduğunu belirterek, “Likopen ve A, B, E, K vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, demir gibi değerli mineralleriyle vücut direncini artırıyor, sinir sisteminde, hücre yenilenmesinde fayda sağlıyor. Yapılan araştırmalar, limonun 60 katı kadar fazla C vitamini içeren kuşburnunun, mandalina ve portakala da fark attığını ortaya koyuyor.

C Vitamini Kaynağı : 

Kuşburnu büyük bir C vitamini deposu olarak bilinmektedir. Bu sayede kemik sağlığını korumada ve iskelet sisteminin sağlam bir şekilde ayakta durmasına yardımcı olur. Ayrıca vücuttaki kolajen üretimini de desteklemektedir. İçerisinde bulunan C vitamininin faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirme de yer almaktadır. Bakteri ve çeşitli enfeksiyonların oluşturduğu problemlerin giderilmesini desteklemektedir. Bir diğer görevi de kanı temizlemektir.

İltihaplara Karşı Etkili : 

Günümüzde basın ve televizyondaki sağlık köşelerinde oldukça büyük bir popülerlik kazanan kuşburnu, çay halinde tüketiciler ile buluşmaktadır. Vücutta biriken ödemin atılması ve iltihapların iyileşmesinde kuvvetli bir yardımcı olarak kullanılan kuşburnu, barındırdığı etkili bileşenler ile oluşan enfeksiyon durumlarının iyileşme sürecini hızlandırır ve bu süreci kısaltır.

 Solunum Yolu Enfeksiyonlarına karşı : 

Kuşburnunun bol miktarda C vitamini içerdiğinden daha önce bahsetmiştik. Özellikle soğuk kış aylarında meydana gelen başta grip, soğuk algınlığı ve nezle olmak üzere bunların daha ağır versiyonları olan çocuklarda kronik öksürük, bronşit, astım ve nefes darlığı sorunlarının azaltılmasına büyük oranda yardımcı olur.

Kolesterol Seviyesine etkisi : 

Kuşburnunun faydaları arasında kolesterol seviyesini dengeleme de yer almaktadır. Bu özelliği ile milyonlara kadar ulaşan ve kolesterol rahatsızlıkları ile boğuşan insanların, uğradıkları zararlı etkileri ortadan kaldırır. Kolesterol kalp rahatsızlıkları ve özellikle kalp krizi gibi oldukça tehlikeli rahatsızlıkların oluşmasına sebep olmakta ve düzenli olarak pek çok kişinin hayatını kaybetmesine yol açmaktadır. Ancak kuşburnunu çay olarak yada reçel olarak tüketerek kolesterol seviyenizi düşürebilir ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma ihtimalinizi minimum seviyelere çekebilirsiniz.

Kansere Karşı Etkili : 

Serbest radikal adı verilen hücrelerin birtakım farklılaşmalar geçirerek, zararlı hale gelmesi, birikerek tümör oluşturması ve ilerleyen seviyelerde kanser oluşumuna sebebiyet vermesi sonucu meydana gelir. Tümörlerin biriktiği bölge neresi ise o bölgede organın ismi ile anılan kanser çeşidi oluşur. Ancak kuşburnu, kansere sebep olan bu serbest radikallerin düşmanı olarak görev alır. Eğer günlük düzenli olarak bir bardak kuşburnu çayı içerseniz, kansere yakalanma olasılığınız da o kadar düşüşe uğrayacaktır. Böylece kendinizi kanserden korumuş olacaksınız.

Şeker Hastalığı Riski : 

Kanda bulunan şeker seviyesi yeyip içmiş olduğunuz besinlerden kolayca etkilenerek, basit bir şekilde yükselebilir. Ancak kuşburnu tüketimi kan şekerinin dengelenmesi açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Hatta ileri seviyede şeker hastalığına sahip olan bir kişide bile oldukça önemli fayda sağlayabilir. Kuşburnu reçel olarak da tüketilmektedir. Ancak şeker hastalarının tüketebilmesi için, içerisinde şeker bulunmaması gerekmektedir. Böylece hem şeker hastaları için faydalı olacak hem de şeker hastası olmayan kişilerin kan şekeri seviyesini ayarlayarak, şeker hastalığı oluşmasına engel olacaktır.

Böbrek Hastalıkları : 

Kuşburnunun içerisinde bulunan faydalı element içerisinde pektin ve çeşitli asitler de yer almaktadır. Bu maddeler böbrek sağlığını korumada önemli bir yetkiye sahiptir. Böbrek hastalığına sahip kişilerin oluşan belirtilerini iyileştirmede ve böbreğin rahatlamasında oldukça faydalı etkilere sahiptir. Bunların dışında kabızlığa sahip olan insanların, bu rahatsızlıklarının iyileştirilmesini de sağlamaktadır.

Cilt Sağlığı için etkili : 

Cilt sağlığı için kozmetik dünyasında büyük yatırımlar yapılmış ve oldukça önemli geri dönüş ile çok faydalı ürünler, günümüz piyasasında yerini almıştır. Özellikle bayanların bu ürünlere büyük bir talebi söz konusudur. Kuşburnu da kozmetik sektöründe oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Sağladığı faydalar arasında cilt hücrelerinin yenilenmesi, yara ve sivilce izlerinin giderilmesi gibi faydalar yer almaktadır. Ayrıca cildin nemlenmesini sağlayarak, cildi besler. Ek olarak cildinizin büyük oranda elastiklik kazanmasını ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar.

 

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.