Lavanta Sağlık Faydaları1. Duygudurum bozukluklarını iyileştirebilir

Lavanta, anksiyete , depresyon ve yorgunluğa yardımcı olmak için aromaterapi ajanı ve takviyesi olarak yaygın olarak kullanılmaktadır .

Araştırmalar, lavantadaki bileşiklerin beynin belirli bölgelerindeki aktiviteyi uyarabileceğini ve beyin hücreleri arasındaki dürtülerin ruh halini artıracak ve sakinleştirici bir etki yaratacak şekilde iletimini etkileyebileceğini göstermektedir .

Hem lavanta özü kokusu hem de oral lavanta yağı preparatlarının ruh halini iyileştirdiği ve zihni sakinleştirdiği gösterilmiş olsa da, lavanta çayının benzer faydalar sağlayıp sağlamayacağı daha az açıktır

Lavantanın faydaları

 

2. Uykuyu artırabilir

Lavantanın vücuttaki sakinleştirici etkisinin de uykuyu artırdığı düşünülmektedir.

Lavanta çayının uyku kalitesi üzerindeki etkisine dair özel bir çalışma yoktur, ancak diğer lavanta türleri üzerinde yapılan çalışmalar umut vericidir.

Uyku sorunları bildiren 79 üniversite öğrencisi üzerinde yapılan bir başka çalışma, lavantada uygun uyku hijyeni ve nefes almanın uyku kalitesini artırdığını gösterdi. Geceleri göğse lavanta lekeleri uygulandı .

Bu sonuçlara göre, yatmadan önce gevşemek için bir fincan lavanta çayı içmenin daha iyi uyumanıza yardımcı olması mümkündür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Adet kramplarını hafifletebilir

Adet döneminden önce veya sırasında alt karın bölgesinde kramplar, kadınlar arasında yaygın bir sorundur.

Lavanta rahatsızlık hissine yardımcı olabilir.

 

Lavanta bahçesi
4. Cilt sağlığını iyileştirebilir

Lavanta yağının antiinflamatuar ve antibakteriyel etkiler gösterdiği gösterilmiştir .

Sonuç olarak, sivilceyle savaşmaya, sedef hastalığı gibi iltihaplı cilt durumlarını iyileştirmeye ve yaraları veya sıyrıkları iyileştirmeye yardımcı olmak için topikal uygulamalarda kullanılır.

Bu sonuçlar, belirli lavanta formlarının cildin iyileşmesini ve kollajen oluşumunu destekleyebileceğini göstermektedir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın