Lavanta Çayı Sağlık Faydaları
Stres Düzeylerini Azaltabilir

Lavanta çayının doğal yatıştırıcı nitelikleri ve aktif bileşenleri, onu kronik stres ve anksiyeteden muzdarip insanlar için ideal kılar. Vücudunuzdaki aşırı stres hormonlarını dengeleyen nörotransmiterlerin salınmasını uyararak zihinsel yorgunluğu önleyebilir. Benzer şekilde, bu çayın kullanımı da analjezik etkiler gösterebilir ve vücudunuzu ve zihninizi ağrılı uyaranlara daha az duyarlı hale getirir.

Cilt Durumunu İyileştirebilir

Lavantada bulunan antioksidanlar ve uçucu bileşikler, vücuttaki hücresel metabolizmanın yan ürünleri olan serbest radikalleri arayabilir ve nötralize edebilir . Bu serbest radikaller kronik hastalığa, erken yaşlanma belirtilerine, kırışıklıklara ve iltihaplanmaya neden olabilir, ancak lavanta çayı bu semptomları hafifletmeye ve cilt dokunuzu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Enflamasyonu Azaltabilir

Lavanta çayı, baş ağrısı, ateş , cilt tahrişi, artrit ağrısı ve bazı eklem bozuklukları dahil olmak üzere, karşı koyabileceği uzun bir iltihaplanma durumu listesine sahiptir . Enflamasyon birçok farklı biçimde olabilir ve oksidatif strese neden olabilir, ancak bu çaydaki aktif bileşikler vücudun doğal tepkilerini etkili bir şekilde durdurabilir.

Uyku Bozukluklarını Giderebilir

Pek çok insan bu çayı akşamları yatmadan önce içmeyi tercih ediyor çünkü sakinleştirici özellikleri var. Uykusuzluğunuz veya düzenli uyku bozukluğunuz varsa, ılık bir fincan lavanta çayı, hiç çaba harcamadan kesintisiz bir gece uykusu sağlayabilir!

Diğer Faydalar

Lavanta çayı ile ilgili sınırlı sayıda çalışma olduğundan, lavanta özütünün özelliklerine dayalı bazı faydalar şunlardır:

  • Sindirim sağlık: uçucu yağlar lavanta çayda bulunan sağlıklı sindirim teşvik etmek yararlı özelliklere sahip olabilir.
  • Astımı hafifletebilir: Araştırmalar, lavanta esansiyel yağının antiseptik ve antiinflamatuar olduğunu göstermektedir. Bronşiyal astım için alternatif bir ilaç olarak faydalı olabilir.
  • Aromaterapi: Lavanta, banyo ve güzellik ürünlerinde, hoş kokusu ve yatıştırıcı nitelikleri için uçucu bir yağ olarak kullanılır.
Lavanta Çayının Yan Etkileri

Lavanta çayının başlıca yan etkileri cilt tahrişi, mide bulantısı, aşırı tüketildiğinde kusmayı içerebilir, ancak lavanta çayına karşı dikkatli olunması gereken başka olası etkileşimler ve durumlar da vardır. Lavanta çayı, ölçülü olarak alınmazsa baş ağrısına, kabızlığa ve ayrıca iştah değişikliğine neden olabilir . Lavanta zehirli bir miktarda yutulduğunda bazı yan etkiler oldukça ciddi olabilir.

  • Hamilelik:  Gebe kadınlarda düşük veya başka komplikasyonlara yol açabilecek menstrüasyonu tetikleyebileceğinden, hamileyken lavanta kullanılması önerilmez .
  • Düşük Kolesterol:  Bu çayın kolesterol düşürücü özellikleri nedeniyle , halihazırda kolesterol ilacı kullanıyorsanız olumsuz etkileşimler meydana gelebilir.
  • Kan İncelticiler:  Bu çayın antikoagülan özellikleri vardır, bu da kalp sağlığı için iyi olabilir , ancak halihazırda kan inceltici ilaç kullanıyorsanız, özellikle ameliyat olmadan önce çok tehlikeli olabilir.
  • Güneşe Duyarlılık:  Aşırı lavanta çayı tüketimi cildin güneşe duyarlılığını artırabileceği gibi ciltte tahrişe ve kızarıklıklara da neden olabilir.

Herhangi bir yan etki yaşarsanız, hemen lavanta çayı tüketmekten kaçınmanız önerilir. Ayrıca, uyuşukluğa neden olabileceğinden sakinleştirici ile kullanmaktan kaçının. İlaçla olumsuz bir etkileşim riski altında olduğunuzu düşünüyorsanız, bu çayı günlük veya haftalık sağlık rejiminize eklemeden önce doktorunuzla konuşun.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın