İnsanların vitamin, mineral ve besin takviyesi alırken yaptığı 10 hataHata 1: D vitamini seviyenizi kontrol etmemek

D vitamini, insülin direnci ve metabolizması, vücudun SARS ve oksidatif strese dayanma yeteneği üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve gebelik sırasında fetüsün gelişiminde kanser ve anormallikler geliştirme riskini azaltır. Dahası, “güneş ışığı” D vitamini, doğum sırasındaki ağrıyı azaltır ve paslanmamaya yardımcı olur.

Güneşlenme seviyesinin düşük olduğu bölgelerde , D vitamini eksikliği son derece yaygındır. Bununla birlikte, D vitamini hala bir steroid hormon olduğu için profilaktik amaçlarla kullanmamalısınız. Ancak D-hormonu için özel bir laboratuar kan testinden sonra vücuttaki seviyesini bulabilir ve ardından eksikliği düzeltebilirsiniz.

Hata 2: D Vitamini ve Magnezyum Seviyelerini Normalleştirmeden Kalsiyum Almak

Kalsiyum, iyi kemik ve dişleri koruyan, kanın pıhtılaşması ve büyümesinden sorumlu olan, kas ve sinir sistemi tonusunu koruyan önemli bir mineraldir. Osteoporoz ve hipertansiyonun önlenmesi ve tedavisi için yeterli kalsiyum alımı şarttır.

Ancak vücutta D vitamini ve magnezyum eksikliği varsa kalsiyum emilmez. Bu durumda kalsiyum almak anlamsızdır.

Hata 3.  Hangi D Vitamini Alacağınızı Bilmemek

Kolekalsiferol, tüm vücut sistemlerinin düzgün çalışması ve kendinizi iyi hissetmeniz için eksikliğini gidermek için gerekli olan aktif olmayan bir D vitamini  formudur.  Kolekalsiferol güvenlidir – aşırı doz olasılığı düşüktür. Ancak kalsitriol adı verilen başka bir aktif D vitamini formu vardır. Sadece tıbbi gözetim altında ve tıbbi nedenlerle alınabilir.

Hata 4.  D vitamini almak her zaman D vitamini seviyenizi normalleştirmek anlamına gelmez

D vitamini aşağıdaki durumlarda zayıf bir şekilde emilir:

  • Safra kesesi ile ilgili sorunlar (veya daha doğrusu safra çıkışı ile ilgili) – D vitamini yağda çözünür ve safra, yağların emilmesi için gereklidir.
  • İltihaplı bağırsak hastalığı ve mikroflora bozuklukları.
  • Fazla kilo – D hormonu yağ dokusunda birikir, bu nedenle obez hastaların yüksek dozda D vitamini alması gerekir.
  • Genetik anormallikler – D vitaminine duyarlı reseptör yoktur.
Hata 5: Omega-3’leri yok sayın

Omega-3 çoklu doymamış asit ne için kullanılır? Görme keskinliğini ve güzelliğini korur ve vasküler endotelyumu hasardan korur. beyin% 30’u omega-3 yağ asitlerinden oluşur. Madde vücutta kendi başına sentezlenmez. Ne yazık ki, Akdeniz diyetini uygulayanlar bile her zaman yeterli omega-3 almıyor. Yağ asidi yağlı balıklarda, keten tohumu, deniz topalak ve hardal yağlarında bulunur.

Yetişkinler günde 2 gr veya daha fazla Omega-3 almalıdır. Tam dozaj, Omega-3 Endeksi adı verilen bir testten sonra belirlenebilir.

Omega-3 kapsüllerinin aynı kırmızı balığa göre avantajı, havuzda yakalanan balıklarla bir araya getirebileceğimiz yağ asitlerinin zararlı kirliliklerden iyi bir şekilde arıtılmasında yatmaktadır.

Hata  6. Omega-3 ve Omega-6’yı ayırt etmemek

Omega-3 ve Omega-6 vücut için yararlı ve önemli doymamış yağ asitleridir. Bununla birlikte, Omega-6 almaya ek bir ihtiyaç yoktur – bu bileşeni, bitkisel yağlar, kümes hayvanı eti, yulaf ezmesi vb. Gıdalardan yeterli miktarlarda elde ederiz. Fazla Omega-6, vücuttaki enflamatuar süreçlerin ellerine geçebilir.

 Hata 7. Demiri görmezden gelin (ferritin)

Demir eksikliği anemiye, yorgunluğa, kas güçsüzlüğüne, kuru cilde ve saç dökülmesine neden olur. Kadınlar adet nedeniyle demir kaybı riski altındadır, bu eser elementi doğru miktarda alamazlar ve vejeteryanlar.

Hata  8. Demiri körü körüne almak

Emilim açısından demir, özellikle kaprisli bir eser elementtir. Özellikle dikkatlice al. Damlalardaki ilaç diş minesini lekelemiyor bile. İç organlarda (karaciğer, pankreas, tiroid bezi) aşırı demir birikerek ciddi rahatsızlıklara yol açar: hemokromatoz, siroz, hepatit, melazma (tozlu bronz ten rengi).

Demir, süt ürünlerinden ve kahveden çok az emilir. Aksine, C vitamini, B12, folik asit, demirin uygun şekilde emilmesine katkıda bulunur. Demir zayıf bir şekilde emilirse, doktor özel kompleksler reçete eder.

Hata 9. Spor diyet takviyeleri – güven ve kontrol etme

Bazı sporcular, kas büyümesini ve “kuruluğu” hızlandırmak için protein alırlar. Günümüzde en popüler olanlardan biri, sıradan inek sütünden yapılan kazeindir. Protein kazeinin üretimi ucuzdur, ancak herkes için uygun değildir. Kazein neden zararlıdır? Vücuda girdikten sonra bağımlılık yapan kasomorfine dönüşür, bağırsak mukozasının iltihaplanmasına, otoimmün hastalıklara, şişkinliğe ve uyuşukluğa neden olabilir.

Protein kazeini, gastrointestinal sorunları olanların yanı sıra bireysel laktoz ve kazein intoleransı olanlar tarafından alınmamalıdır.

Hata 10 . Cilde iyi gelenler sadece kolajen ve hyaluronik asit değildir.

35-40 yaşından sonra cilt yaşlanır. Pek çok kadının kollajen ve hyaluronik asit peptidleri eksikliği vardır: bu durumda, enjeksiyon kozmetolojisi ve kapsüller kurtarmaya gelir – yaşa bağlı değişikliklerin belirtileriyle mücadelede yardımcı bir yöntem olarak. Bununla birlikte, diğer bileşenler de cilt için yararlıdır:

  • Cinsiyet hormonları;
  • C vitamini;
  • Kükürt;
  • Silikon;
  • Demir;
  • Çinko.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın