İshal için Doğal Çözümler
İshal, sindirim sisteminin dengesizliği nedeniyle günde birkaç kez sık sık gevşek dışkılara neden olan bir durumdur. Yediğiniz bir şeye veya 24 saatlik bir hataya neden olabilirsiniz, ancak bu durum her yıl için genellikle bir veya iki kez karşı karşıya kalır. Semptomlar arasında sık sulu bağırsak hareketleri, bulantı veya ağrılı kramplar, dehidrasyon ve kusma bulunur. İshal hoş olmayan bir durumdur, ancak sağlıklı yetişkinler üzerinde ciddi bir etki göstermez. Kronik bir durum olduğu ortaya çıkarsa, tehlikeli olabilecek ciddi yan etkilere neden olabilir. İshal vakalarının çoğu ciddi değildir ve birkaç gün içinde iyileşir. Bu durum ciddiyse, doktorunuza danışmanız gerekir veya birkaç ev ilacı izleyerek ishalin tedavisinde yardımcı olabilirsiniz:

Aşağıda ishali tedavi etmede yardımcı olan ev ilaçları bulunmaktadır:

Yoğurt :

Yoğurt, ishali tedavi etmede yardımcı olan sağlıklı bir probiyotik dozu içerir. Probiyotikler sağlıklı bağırsaktan sorumludur. Yoğurtta bulunan iyi bakteriler, ishali kolayca tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Nasıl kullanılır?

Bir bardak sade yağsız yoğurt alın ve yiyin. Ek besin yararları için muz, yaban mersini vb. Meyveler bile ekleyebilirsiniz. İshal ve semptomlarından kurtulana kadar bu ilacı her gün iki veya üç kez uygulayın.

Dikkat:

Sağlık için iyi olmayan koruyucu maddeler ve yapay şekerler içerdiğinden aromalı yoğurt çeşitlerini kullanmayın. Daha iyi bir bardak ev yapımı az yağlı yoğurt tercih edin ve tadını geliştirmek için çok sayıda sağlıklı meyve ekleyin.

Zencefil çayı:

Zencefil, ishali tedavi etmeye yardımcı olan birkaç tıbbi özelliğe sahiptir. Karın ağrısı, kramplar vb.Gibi semptomları azaltmaya yardımcı olur. Bir bardak zencefil çayı sadece bağışıklık seviyenizi arttırmakla kalmaz, aynı zamanda sizi nemlendirmeye yardımcı olur, çünkü ishal dehidrasyona neden olur.

Nasıl kullanılır?

Bir inç zencefil rendeleyin. Bu posayı bir bardak sıcak suya ekleyin. Dik olsun. Birkaç dakika sonra, bu çözeltiyi süzün ve ek tat için birkaç damla bal ekleyin. İshalden kurtulana kadar her gün iki-üç kez bir bardak zencefil çayı tüketin. Zencefil çayı düzenli olarak içmek sizi nemli tutabilir. Alternatif olarak, zencefil hamuruna doğrudan biraz bal ekleyebilir ve bu karışımı çiğneyebilirsiniz. Bu ilaç, ishalin tedavisinde başka bir yararlıdır.

Dikkat:

Zencefil çayı hamile kadınlar tarafından da tüketilebilir. Bununla birlikte, zencefil alımını günde 1 gram ile sınırlandırmalıdırlar. Ayrıca, zencefil aspirin gibi kan inceltici tıbbi ilaçlara müdahale eder. Bu nedenle, bu tür ilaçları alırken zencefil almaktan kaçınmanız gerekir.

Çemen tohumları:

Çemen tohumu , ishali ve tahriş edici semptomları tedavi etmede yardımcı olan yüksek müsilaj içeriğine sahiptir. Çemen otu tohumlarında bulunan müsilaj bileşikleri ishali tedavi etmeye yardımcı olur. Ek bir avantaj için kimyon tohumu ve yoğurt bile ekleyebilirsiniz.

Nasıl kullanılır?

Birkaç çemen tohumu birkaç saat bekletin ve doğrudan tüketin. Ancak, onları çiğneyemiyorsanız, lezzetini arttırmak için bir kaşık yoğurt ve birkaç kimyon tohumu ekleyebilirsiniz. Bu karışımı doğrudan tüketin ve iyice çiğneyin. İshali tedavi etmek için bu karışımı günde üç veya dört kez tüketebilirsiniz. Çemen otu çayı bile hazırlayabilir ve sıcak olarak tüketebilirsiniz. Çemen otu çayı hazırlamak için, bir bardak su ile doldurulmuş bir tavaya birkaç çemen tohumu ekleyin. Birkaç dakika pişirin ve süzün. Biraz bal ekle ve ılık iç. Sıcak tüketmek, mide ve mide bulantısı gibi semptomların tedavisinde yardımcı olur.

Dikkat:

Bu ev ilacının ciddi bir yan etkisi yoktur. Ayrıca, daha iyi sonuçlar için sadece 3-5gm çemen tohumu almalısınız.

Nane:

Nane yatıştırıcı özelliklere sahiptir ve farklı bir aroma ve lezzete sahiptir. Nane kullanmak ishali tedavi etmenin kolay bir yoludur. Kramplardan ve mide sorunlarından kurtulmada yardımcı olan bazı bileşiklere sahiptir.

Nasıl kullanılır?

Bir fincan su içeren bir tavaya birkaç nane yaprağı ekleyin. Birkaç dakika pişirin. Bu çözeltiyi süzün ve sıcak olarak için. Bu bitkisel kaynatma gerçekten sağlıklıdır ve sizi nemlendirmeye yardımcı olabilir, karın ağrısını ve ishale bağlı krampları tedavi edebilir. Bu bitkisel çayı hazırlamak için nane çayı bile kullanabilirsiniz. Bu bitkisel kaynatma işlemini günde iki-üç kez tüketebilirsiniz.

Dikkat:

Suya birkaç nane yaprağı eklerken, nane yapraklarının temiz ve kirden arındırılmış olduğundan emin olmanız gerekir.

Papatya çayı:

Birkaç bitkisel kaynaşma, diyare ile ilişkili semptomların tedavisinde iyi sonuçlar verir. Papatya çayı, ağrı giderici özellikleri nedeniyle ishali tedavi etmede birçok etkili sonuç gösteren böyle bir bitkisel çaydır. Bu bitkisel çay, ishalden daha hızlı kurtulmak için sindirim sisteminizin etkilenen kısımlarını yatıştırmaya yardımcı olacaktır.

Nasıl kullanılır?

Bir bardak su ile dolu bir tavaya papatya çay poşeti batırın. 5-10 dakika kaynatın. Süzün ve biraz bal ekleyin. Daha iyi sonuçlar için ılık iç. Ek bir tat için birkaç damla limon suyu bile ekleyebilirsiniz. En iyi sonuçlar için günde iki kez iç.

Dikkat:

Papatya çayının ishal tedavisinde yan etkisi yoktur. Ancak, yakup otuna alerjisi olan çocuklar papatya çayı içmemelidir. Çocuklarınız için evde bu ilacı denemeden önce çocuk doktorunuza danışmanız gerekir.

Havuç Çorbası:

Havuç, görme yeteneğini geliştirmeye yardımcı olan A vitamini ve beta-karoten içerir. Ayrıca, havuç çorbası ishali tedavi etmede yardımcı olan harika özelliklere sahiptir. Havuç çorbası birçok özelliğe ve besin maddesine sahiptir ve size bol miktarda kayıp besin maddesi sağlamaktan sizi nemli tutmanıza yardımcı olur.

Nasıl kullanılır?

Yarım litre suda bir bardak havuç pişirin. Ekstra bir tat için biraz tuz ve karabiber ekleyin. İshalden sonra bile her gün bu çorbayı iç. Bu çorbayı düzenli olarak içmek size bir sürü besin verebilir ve sizi nemli tutar çünkü vücudunuz ishal nedeniyle susuz kalır.

Dikkat:

Bu ilacın yan etkisi yoktur.

Muz:

Muz, elektrolitlerin dengelenmesine yardımcı olan bir mineral olan iyi bir potasyum dozu içerir. Dehidrasyon elektrolit dengesine zarar verebilir ve bu nedenle diyetinize muz eklemek size büyük bir potasyum dozu vermenize yardımcı olabilir. Ayrıca, muzlar ishal tedavisinde yardımcı olan büyük bir pektin dozu içerir.

Nasıl kullanılır?

Günde iki muz yiyin veya bir fincan yoğurtta doğranmış muz dilimleri ekleyin. Onları düzenli olarak yemek, size bir besin takviyesi sağlamaya yardımcı olur ve ishali tedavi eder.

Dikkat:

Durumunuzu kötüleştirebileceğinden olgunlaşmamış muz yememelisiniz.

Zerdeçal:

Zerdeçal , çeşitli tıbbi özelliklere sahip doğal bileşenlerden biridir. Etkinliğini gösteren Curcumin olarak bilinen aktif bir bileşiğe sahiptir. Bunu kullanmak ishali hemen tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Nasıl kullanılır?

Ilık su ile doldurulmuş bir bardağa 5g zerdeçal ekleyin. İyice karıştırın. Günde bir kez için. Alternatif olarak, birkaç damla yoğurt ve balda 3-5gm zerdeçal karıştırabilirsiniz. Bu durumdan tamamen kurtulmak için bu karışımı günde üç kez aç karnına iki gün boyunca tüketin.

Dikkat:

Bu ilacı çocuklarınız için kullanıyorsanız, birkaç damla yoğurt veya balda sadece yarım çay kaşığı yani 3gm zerdeçal kullanmanız gerekir.

Organik Elma Sirkesi:

Organik ACV, ishali kolayca tedavi etmek için en iyi tedavilerden biridir. Elma sirkesi antiviral ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Parazitik olarak da hareket eder. ACV, sindirim sistemindeki sağlıklı bakterilerin yenilenmesine yardımcı olur. İshal bulantı, mide ağrısı ve kramplarla ilişkiliyse, ACV bu tür durumların tedavisinde etkili bulunur.

Nasıl kullanılır?

Yarım litrelik damıtılmış ılık suda 15-30ml organik ACV ekleyin. Bu çözeltiyi aç karnına için. Bu karışımı ilk 24 saat boyunca günde üç kez iç. Daha sonra, ishali körfezde tutmak için bu karışımdan bir bardak sabah ve akşam tekrar içebilirsiniz. ACV’nin tadını sevmiyorsanız, küçük organik bal ekleyebilirsiniz. Alternatif olarak, ACV kapsüllerine de sahip olabilirsiniz.

Dikkat:

Bu ilacın yan etkisi yoktur. Bununla birlikte, hamile kadınların bu ilacı evde denemeden önce doktorla konuşmaları gerekir.

Tarçın-zencefil karışımı:

Tarçın ve zencefil karışımı, ishali etkili bir şekilde tedavi etmeye çalışmak için başka bir şaşırtıcı çözümdür. Bu iki bileşen mutfak rafınızda mevcuttur ve bu durumu tedavi etmek için anında kullanılabilir.

Nasıl kullanılır?

Birkaç damla organik bal ile birlikte 3-5 ml zencefil tozuna 5 gram tarçın tozu ekleyin. Daha iyi sonuçlar için bu karışımları günde bir kez tüketiniz. Alternatif olarak, bir fincan sıcak su içeren bir tavada yarım inç rendelenmiş zencefil hamuruna 5 gram tarçın tozu eklemeyi deneyebilirsiniz. 20 dakika pişirin. Bu çözeltiyi süzün ve birkaç damla bal ekleyin. Sıcak için.

Dikkat:

Bu ilacın sınırlı dozlarda alındığında hiçbir yan etkisi yoktur.

Aktifleştirilmiş odun kömürü:

Aktif kömür, mide ve ishalin tedavisinde etkili bir şekilde çalışır. Su kontaminasyonu veya gıda zehirlenmesi nedeniyle ishal oluşursa, aktif kömür denemek için etkili bir çözümdür. Sadece bu durumdan sorumlu olan mikropları ve sağlıksız bakterileri emerek ishalin ve üzgün bir midenin tedavisinde yardımcı olur. Ayrıca, aktif kömür bağırsak gazının yanı sıra ishal ve mide rahatsızlıkları ile bağlantılı bulantıyı hafifletmeye yardımcı olur.

Nasıl kullanılır?

Aktif kömür takviyelerini çevrimiçi olarak veya eczanelerden ve sağlıklı gıda mağazalarından satın alabilirsiniz. Yetişkinlerin bir yemekten sonra yaklaşık 5 gram alması gerekir ve çocuklar için doz küçük miktarlarda olmalıdır.

Dikkat:

Aktif kömür, besin emilimini engeller. Bu nedenle, bu ilacı denemeden önce doktorunuza danışmanız gerekir.

Yeşil çay:

Yeşil çay, içindeki aktif bileşiklerin varlığı nedeniyle ishali tedavi etmek için harika bir yoldur. Dahili sisteminizi temizlemeye yardımcı olur ve işlevini geliştirir. Yeşil çay midenizi rahatlatmaya yardımcı olur ve sizi nemli tutmak dışında ishalin şiddetini azaltır.

Nasıl kullanılır?

Bir fincan su içeren bir tavaya yeşil çay poşeti ekleyin. 10-15 dakika pişirin. Bu çözeltiyi süzün ve bir top bal ekleyin. Sıcak için. Bu durumdan kurtulmak için bu çareyi düzenli olarak uygulayın.

Dikkat:

Bu ilacın yan etkisi yoktur.

Hindistan cevizi / arpa suyu:

Arpa suyu ve hindistancevizi suyu gibi nişastalı sıvılar ishalin tedavisinde etkilidir. Bu tür nişastalı sıvıları içmek sizi nemlendirmeye yardımcı olur ve bağırsakta bulunan fazla sıvıyı dışarı atar. Yanma hissini de azaltmaya yardımcı olur. Onları günlük olarak tüketmek ishali tedavi etmeye yardımcı olur.

Nasıl kullanılır?

Vücudunuzu kayıp besinlerle yenilemek için her iki-üç saatte bir bardak hindistan cevizi suyu için. Ayrıca, arpa suyu yarım litre suda bir bardak arpa tohumu kaynatılarak evde hazırlanabilir. Bu çözeltiyi soğutun ve için. Vücudunuzu nemlendirmek için arpa suyu sık sık tüketin. Bu durumu, bu durumdan kurtulduktan sonra bile bir hafta kadar takip edin.

Dikkat:

Sağlığınıza zararlı yapay şekerler ve koruyucular içerdiğinden paketlenmiş hindistan cevizi suyu ve arpa suyu kullanmayın.

Misket limonu suyu:

Kireç suyu, ishalin tedavisinde yararlı olan etkili bir ev ilacıdır. Kireç suyu, bulantı, kusma vb. Gibi ishale bağlı semptomların hafifletilmesine yardımcı olan bileşikler içerir. Ayrıca midenizi yatıştırmaya yardımcı olur ve vücudunuzu nemlendirmeye yardımcı olur.

Nasıl kullanılır?

Bir bardak ılık suda taze limon sıkarak limon suyu hazırlayın. Tatlandırmak için birkaç damla bal ekleyebilirsiniz. İyice karıştırın. Vücudunuzu nemlendirmek için her iki-üç saatte bir bardak limon suyu için. Alternatif olarak, birkaç damla zencefil özü, limon suyu ve bal ekleyerek bir karışım hazırlayabilirsiniz. İyice karıştırın ve günde iki-üç kez doğrudan tüketin.

Dikkat:

Bu ilacın yan etkisi yoktur.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın