Beslenme ve Unutkanlık ; Bellek Kaybına Neden Olabilecek ve Alzheimer Artıracak Yiyecekler Beslenme ve Demans: 

Çalışmalar, bazı gıdaların hafızayı artırmasına rağmen, diğerlerinin aslında Alzheimer hastalığı için riskleri arttırdığını göstermiştir. Bu aynı gıdalar diğer ciddi sağlık problemleriyle bağlantılıdır ve bu da onları bir kıdemli diyetinden sınırlandırmayı veya kaldırmayı çok daha önemli hale getirir.

Sağlıklı bir diyet belimize fayda sağlamaktan daha fazlasını yapar. Kalp sağlığımızı iyileştirir, kanser, diyabet ve diğer hastalıklar için riskimizi azaltır ve aklımızı sağlıklı tutar. Aslında, araştırmalar zayıf bir diyetin hafızayı etkilediğini ve bir kişinin Alzheimer hastalığı geliştirme şansını arttırdığını göstermiştir.

Bazı Gıdalar Neden Bellek Kaybına Neden Olur

Beynin kendi yakıt markasına ihtiyacı vardır . Sağlıklı yağlar, meyveler, sebzeler, yağsız proteinler ve yeterli vitamin ve mineraller gerektirir. Bu gıdaların çok azını ve çok fazla karmaşık karbonhidrat, işlenmiş gıda ve şeker tüketmek vücuttaki toksinlerin üretimini uyarır. Bu toksinler iltihaplanmaya, beyindeki plakların birikmesine ve sonuç olarak bilişsel işlevlerin bozulmasına yol açabilir.

Bu etkiler sadece yaşlılar için değil, her yaştan insan için geçerlidir.

Bellek Kaybına Neden Olan Gıdalar

Ne yazık ki, hafızayı engelleyen gıdalar Amerikan diyetinde yaygın olan zımbalardır. Beyaz ekmekler, makarna, işlenmiş etler ve peynirler, bunların hepsi Alzheimer hastalığına bağlı. Bazı uzmanlar, tam tahıllı ekmeklerin beyaz ekmekler kadar kötü olduğunu keşfettiler, çünkü iltihaplanmaya neden olan kan şekeri yayıyorlar.

Alzheimer hastalığının artan oranlarıyla bağlantılı gıdaların bir listesi:
 • işlenmiş peynirler . Bu gıdalar vücutta Alzheimer ile ilişkili proteinler oluşturur.
 • işlenmiş etler , şarküteri ve jambondan hindi füme. Bu gibi füme etler , karaciğerin beyne toksik olan yağlar üretmesine neden olan nitrozaminler içerir .
 • Bira . Çoğu bira, Alzheimer ile bağlantılı nitritler içerir.
 • Makarna, kek, beyaz şeker, beyaz pirinç ve beyaz ekmek dahil olmak üzere beyaz yiyecekler . Bunları tüketmek insülin üretiminde artışa neden olur ve beyine toksinler gönderir.
 • Mikrodalga patlamış mısır , beyindeki amiloid plakları artırabilecek bir kimyasal olan diasetil içerir . Araştırmalar, amiloid plak birikimini Alzheimer hastalığına bağladı.
Belleği Artıran Sağlıklı Gıdalar

Diyet alışkanlıklarını değiştirmek asla kolay değildir. Bununla birlikte, hafıza kaybına neden olan gıdalardan kaçınmak ve hafızayı artıran gıdalardan daha fazla yemek, çok yönlü sağlığın tadını çıkarma şansınızı artırır.

İşte yaşlılar ve geri kalanımız için hafızayı artırmaya yardımcı olan yiyeceklerin listesi:

 • Lifli yeşil sebzeler
 • Somon ve diğer soğuk su balıkları
 • Meyveler ve koyu tenli meyveler
 • Kahve ve çikolata
 • Sızma zeytinyağı
 • Soğuk preslenmiş sızma hindistancevizi yağı

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın