Östrojen Hormonu Eksikliği – Östrojen İçeren Bitkiler

Menapoz, adet gören her bayanın kaçamayacağı bir sondur. Menapoz döneminde östrojen hormon seviyesi düşer. Östrojen’in eksikliği saç dökülmesine, ciltte kırışıklığa, cinsel ilişki sırasında ağrıya, göğüslerde küçülmeye, vajinada kuruluğa, cinsel ilişkiden zevk almamaya ve cinsel isteksizliğe yol açar. Östrojen eksikliği kadını erken menapoza sokar. Terleme, sıcak basması ile psikolojik sorunlar yaşanır. Östrojen hormonu hem erkekte, hemde kadınlarda bulunur. Üreme yaşındaki kadınlarda, östrojen hormonu seviyesi en üst düzeydedir.

Kadınlarda üç ana östrojen bulunur, bunlar östron, östriol ve östradiol’dur.

Ergenlik çağlarında, hipofiz bezinden FSH ve LH hormonları genç kızların yumurtalıklarını uyararak östrojen salgılamaya başlar. Östrojen hormonu genç kızların boyunu erkeklerden daha önce uzatmaya başlar ve daha önce durur. Genç kızların göğüslerinde büyüme, kalçalarda yağlanma, vücutta kıllanma başlar. Vücut hatları daha yuvarlak bir hal alır. Rahim içerden ve dışardan kalınlaşır, yumurtalıkların hacmi artar. Genç kızların adet görmesiyle birlikte boylarının uzamasıda durur.

Progesteron hormonuyla, östrojen hormonu belli bir düzen içinde çalışırlar. Adet kanamasının ilk iki haftası hamileliğe zemin hazırlar, östrojen salgılanır, rahim büyür ve yumurtlama oluşur. Adet döneminin son iki haftasında ise progestoron hormonu salgılanır ve rahim salgılarını arttırır. Bu dönemde hamilelik gerçekleşebilir, o zaman progestoron rahmi hamileliğe hazırlar, eğer hamilelik olmaz ise progestoron adet kanamasını gerçekleştirir. Bazı kadınlarda östrojen hormonu fazlalığı görülür, bu da yumurtalık faliyetlerinde oluşan bozulma sonucu gerçekleşir. Dolayısıyla kısırlık ve adet düzensizliğine yol açar bu rahatsızlığa polikistik over denir. Fazla östrojen kanser rahatsızlığına yol açabilir. Rahim ve meme kanserinde önemli rol oynar. Vücutta yağ birikimine yol açar. Bu da kilo almaya sebep olur. Vücutta su ve tuz tutulmasına, ellerin ve ayakların şişmesine, ödeme yol açar. Bacak damarlarında tıkanıklığa, safra taşlarına, tansiyon yükselmesine ve akciğere pıhtı kaçmasına yol açar.

HANGİ BİTKİLERDE ÖSTROJEN VARDIR?

Östrojen İçeren Bitkiler

Çuha çiçeği , maydanoz, anason, kızıldereli otu, soya fasülyesi, civan perçemi, adaçayı ve nane östrojen içeren bitkilerdir.
Çuha çiçeği: Gece yatarken kullanılması tavsiye edilmektedir. Gece terlemelerine, ateş basmasına, adet sancısına iyi gelmektedir.
Maydanoz: Maydanoz menapozda oluşan şikayetleri gidermede önemli rol oynar, doğal bir östrojendir. Bol bol tüketilmesi önerilir.
Anason: Anason, menapozda yaşanan sıkıntıların giderilmesinde yardımcıdır, uyku düzensizliğine iyi gelir, hazımsızlık ve gaz şikayetlerini gidermede kullanılabilir.
Kızıldereli: Çok eski çağlardan beri kadınlar bu otu menapozda yaşadıkları sorunları gidermek için kullanmışlardır.
Civan perçemi: Bir su bardağı dolusu suyu kaynatın, içine bir tutam civan perçemi koyun, on dakika dinlendirip için. En doğal östrojen içeren bitkilerden birisidir.
Ada çayı: Bir su bardağı dolusu suyu kaynatın, içine bir tutam adaçayı koyup, on dakika dinlendirin. Günde iki fincan tüketebilirsiniz. Menapoz sorunu yaşayanlar için en doğal bitkisel östrojendir.
Nane: Nane, östrojen seviyesi düşük olanların kullanması gereken bir bitkidir. Östrojen hormon seviyesini yükseltir. Menapozda çok etkilidir. Meme kanseri olan hastaların kesinlikle kullanması tavsiye edilmez.
Soya fasülyesi: Menapozda yaşanan sorunların hafifletilmesinde yardımcıdır.

sitemiz

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın