Sağlık

Gebelikte ( Hamilelikte ) Sigara İçenlerin Muhakkak Bilmesi Gereken Riskler
Gebelikte ( Hamilelikte ) sigara içmenin risklerini mi merak ediyorsunuz? Sigara nasıl bırakılır? Sigara bırakma ürünleri bebek için güvenilir midir? Sigara ve hamilelikle ilgili merak ettiklerinizi bu yazıda bulabilirsiniz.

Sigara ve gebelik iyi bir ikili değildir ve sigarayı tamamen bırakma için tedbirler alabilirsiniz. İşe Gebelikte sigara içme hakkında en yaygın sorulara cevap alarak başlayın.

Sigara içmek doğurganlığı etkiler mi?

Sigara kokan kıyafetlerden yüz kırışıklıklarına, kalp hastalıklarından akciğer kanserine kadar sigara içmenin risklerini muhtemelen biliyorsunuzdur. Eğer gebeyseniz veya gebe kalmayı planlıyorsanız fakat hala sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmak için artık çok daha iyi bir nedeniniz var. Sigara, gebe kalmanızı zorlaştırabilir. Sigara aynı zamanda dış gebelik – döllenmiş yumurtanın rahim dışına genellikle fallop kanallına yerleşmesi – riskini de arttırır.

Gebelikte sigara kullanımı bebeği nasıl etkiler?

Gebelikte sigara kullanımı, bebeğin karbon monoksite maruz kalmasına sebep olur ve bu da, bebeğin oksijen ve besin teminini kısıtlar. Nikotine maruz kalma, bebeğin kalp atış hızının artmasına ve fetüs solunum hareketlerinin azalmasına sebep olur.

Gebelikte ( Hamilelikte ) Sigara İçenlerin Muhakkak Bilmesi Gereken Riskler

Hamilelikte sigara içmek aynı zamanda diğer sağlık problemlerini de beraberinde getirebilir. Örneğin;

 • Vajinal kanama
 • Plasentanın kısmen ya da tamamının rahim ağzını kapaması ( Plasental previa ) ya da plasentanın doğum öncesinde rahmin iç duvarından ayrılması gibi (Plasental abrupsiyon) plasental problemlerin yaşanma riski
 • Düşük doğum ağırlığı
 • Erken membran rüptürü — bebeğinizi çarpmalar, darbelerden vs. koruyan amniyotik membranlar ile çevrili amniyon kesenin doğum başlamadan önce ya da hamileliğin 37. haftası öncesinde yırtılma ya da akma durumu
 • Preterm doğum
 • Kalp, kol ve bacaklar, kafatası, kaslar ve diğer bölgeleri içeren doğum kusurları
 • Gebelik kaybı

Gebelikte sigara içmek aynı zamanda bebeğiniz doğduktan sonra da bebek sağlığını etkileyebilir. Örneğin:

 • Ani bebek ölümü sendromu (ABÖS)
 • Karın ağrısı
 • Astım
 • Solunum enfeksiyonu
 • Çocuklarda obezite

Bazı araştırmalar, hamilelikte sigara içmenin, çocukların duygusal gelişimini, davranışlarını ve öğrenme yetilerini de etkileyebileceğini göstermekte. Hamilelikte sigara içmek çocukların kendi doğurganlıklarını bile olumsuz yönde etkileyebilir.

Hamilelikte pasif sigara içiciliğine maruz kalmak hamileliği nasıl etkiler?

Hamilelikte pasif sigara içiciliği de bebeğinizin sağlığını etkiler. Sigara içmeyen fakat hamilelikte sigara dumanına maruz kalan kadınlarda da gebelik kaybı, bebeğin doğum kusurları ile doğması ya da düşük doğum ağırlığı riski görülebilir.

Hamilelikte sigarayı bırakmak bebeğin sağlık risklerini azaltır mı?

Kesinlikle! Eğer sigara içiyorsanız, hamilelikte sigarayı bırakmak bebeğinize sağlıklı bir başlangıç vermede en iyi yollardan biridir. Eğer hamileliğin ilk dört ayında sigarayı bırakırsanız, sigara içmeyen bir kadına oranla düşük doğum ağırlığı riskini azaltmış olursunuz. Hamilelikte sigarayı bırakmak aynı zamanda prematüre doğum, gebelik kaybı, bebek ölümü ve diğer komplikasyonların riskini azaltır.

Hamilelikte sigara içme oranını azaltmak doğru yönde atılmış bir adım olacaktır fakat sigarayı tamamen bırakmak, sizin ve bebeğinizin sağlığına en olumlu şekilde etki edecektir.

Gebelikte ( Hamilelikte ) sigara bırakmak için en güvenilir yol nedir?

Gebelikte sigara bırakmanın en güvenilir yolu medikal yardım almadan bırakmaktan geçer. Tavsiye ve rehberlik yardımı için doktorunuza danışarak işe başlayın. Ardından aşağıda tüyoları dikkate alın:

 • Sigarayı bırakma sebeplerinizi listeleyin (Örneğin; bebeğinizin sağlığını korumak vs.)
 • Evinizde, iş yerinizde, çantanızda, arabanızda sigarayla ilgili tüm materyallerden kurtulun.
 • Sigara içme isteğinizi uyandıran tüm durumlardan kaçının.
 • Sigara içmeyen insanlarla vakit geçirin ve sigara içilmeyen yerlerde bulunun.
 • Sigara içme arzunuzu iş yaparak ya da sağlıklı bir şeyler atıştırarak geçirin.
 • Doktorunuz uygun bulduğu takdirde sigara yoksunluğunu kontrol edebilmek için fiziksel aktivitelerde bulunun.
 • Desteğe ihtiyaç duyduğunuzda konuşabileceğiniz birilerinin olmasına özen gösterin.
 • Hedef belirleyin ve hedefinize ulaştığınızda kendinizi ödüllendirin. Örneğin, belli bir süre boyunca sigara kullanmadıysanız, sigaraya harcayacağınız para ile kendinize ya da bebeğinize bir şeyler alabilir ya da parayı bebeğinizin birikim hesabına yatırabilirsiniz.

Gebelikte ( Hamilelikte ) sigara bırakma ürünlerini kullanmak güvenilir midir?

Eğer hala sigarayı bırakmada zorlanıyorsanız, doktorunuza nikotin bantı, inhaler, nikotin sakızı, nikotin pastili ya da burun spreyi gibi nikotin replasman ürünlerini kullanıp kullanamayacağınızı danışın. Sigarayı bırakmada kullanılan bu ürünler, bebeğinizin sigaradaki birçok zararlı kimyasallara maruz kalmasını önleyecektir.

Birçok nikotin replasman ürünleri reçetesiz olarak mevcuttur. Eğer nikotin bandını kullanmayı tercih ediyorsanız, bebeğin daha fazla nikotine maruz kalmaması için bandı yatmadan önce çıkartın. Sigara içme arzunuz ve sigara yoksunluk hissiniz azaldıkça, sigara bandı veya diğer nikotin bıraktırma ürününün kullanım oranını doktorunuzla görüşerek kademe kademe azaltın.

Gebelikte sigara bırakmak için nikotin içermeyen bir tedavi tercih ediyorsanız, Zyban gibi antidepresan bir diğer alternatif olabilir. Durumunuza göre bu tip ilaçların riskleri ve faydalarını doktorunuzla görüşün.

Doğumdan sonra sigaraya başlamak yaygın mıdır?

Yeni doğmuş bir bebekle hayata adapte olmak stresli olabilir. Bunun sonucunda, sigarayı bırakan birçok kadın doğumdan sonra tekrar sigaraya başlar. Sigaraya tekrar başlayan kadınların çevresi ve sevdiklerinin genelde sigara içmesi ve daha az sosyal destek almış olması muhtemeldir. Eğer hamilelikte sigarayı bıraktıysanız, tekrar sigara içmenin doğumdan sonra ne kadar riskli olabileceğini anımsayın ve tekrar sigaraya başlamamak için doktorunuza danışın.

Pasif sigara içiciliğinin yeni doğmuş bebeğin sağlını riske attığını (yüksek oranda astım riski ve ani bebek ölüm sendromu dahil) unutmayın. Eğer emzirme dönemindeyseniz, bebeğiniz sütünüz yolu ile birçok zararlı kimyasal maddeye maruz kalacaktır. Sigara içmek aynı zamanda süt oranınızı azaltacak ve planladığınız emzirme dönemini de etkileyecektir. Eğer doğumdan sonra sigara içmeye başladıysanız, bebeğinizin yanında ya da bebeğinizi emzirirken sigara içmeyin. En önemlisi, tekrar bırakmak için program yapın.

Sigarayı bırakmak nadiren kolaydır. Sigarayı bırakmak için birden fazla deneme gerekebilir. Ancak yine de, sigarayı bırakma başarılabilir bir süreçtir ve tüm aileniz bu süreç sonrasında faydasını görecektir.

Kaynak : https://www.acibademmobil.com.tr/gebelikte-sigara/

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın