Sağlık

Horlama nedir ? Horlama için neler yapılabilir ?
Hepimiz horlamaya aşinayız. Eğer bu gürültülü gece sorununun ana suçluları değilse, kim olduğunu biliyoruz. Horlama nüfusumuzun yaklaşık yarısını etkiler ve% 25’iniz alışılmış horlamacılardır.

Ama neden horluyoruz? Uyuduğumuz zaman boyun kaslarımız gevşer. Bazen çok rahat olabilirler. Bu, üst hava yolunuzun, yani burun ve boğazınızın, akciğerlere geçmesi için yeterli havanın çok dar olmasına neden olur. Bu olduğunda, çevre doku titreşir ve horlama olarak tanıdığımız seslerle sonuçlanır. Hava yolunuz daraldıkça, titreşim artar ve horlama da artar.

Arkadaşlarınıza veya eşinize rahatsızlık vermenin yanı sıra, horlama da uyku şeklinizi etkiler. Uykunuzun kalitesini düşürür, uyku apnesine veya kronik uyku yoksunluğuna neden olabilir . Hiç sabah uyandım yorgun, huysuz ve iyi bir gece uykusu varmış gibi hissetmiyor musun? Bunun nedeni horlama olabilir. İyi haber, yardımcı olabilecek doğal horlama ilaçları var.

Horlamama neden olan nedir?

Burada birkaç faktör devreye giriyor. Popüler olanlardan biri ağırlıktır. Boynunuzda ve boğazınızda aşırı ağırlık taşımak horlamaya neden olabilir. Sonra iyi bir eski biyoloji var. Genel olarak, erkeklerin kadınlardan daha dar hava geçitleri vardır ve büyük olasılıkla horlama olasılığı vardır.

Sırt üstü düz bir şekilde uyumak da sizi horlamaya karşı daha duyarlı hale getirebilir. Ağzınızın şekli veya soğuk algınlığından kaynaklanan burun tıkanıklığı bile sizi eski bir motorun yükselişine benzetebilir.

Bir başka çok popüler olan, tüm burun boşluğunuzun yapısıdır. Sapma septumları, nazal polipler ve genişlemiş bademcikler horlamanızın nedeni olabilir.

Nasıl horladığınız da neden horladığınızı anlatıyor olabilir. Ağzınız kapalı durumdayken horluyorsanız, dilinizdeki bir sorun yüzünden horlayabilirdiniz. Ağzınız açıkken horluyorsanız, boğazınızdaki bir sorun horlamanızın nedeni olabilir.

Neden horladığınızı belirlemek, nasıl durduracağınızı bulmak için çok önemlidir.

Horladığını nereden biliyorsun?

Bir partnerle uyursanız, horlamanızla ilgili bir veya iki şikayetten daha fazlasına sahip olmanız gerektiğinden eminiz. Ama ya yalnız uyursan? Çok basit, uyurken kendinizi kaydedin. Uyku Döngüsü gibi uygulamalar harika bir horlama izleyici özelliğine sahiptir. İzleyici, horlamalarınızın sesini ve uyku kaliteniz üzerindeki etkisini ölçer.

Yardımcı olabilecek doğal horlama ilaçları

Horlama ile başa çıkmanın birkaç yolu vardır. Bazıları tıbbi, bazıları doğal. Aşırı tedavi için genellikle tıbbi tedavi önerilir.

Bazı ilaçlar uykunuz sırasında horlamaya neden olabilir. Düzenli olarak aldığınız herhangi bir ilacın horlama probleminizin arkasında olabileceğinden şüpheleniyorsanız, doktorunuzla bu konuda konuşmaya çalışın.

Horlamanın uyku apnesi ile sonuçlanması gibi. Ancak tıbbi tedaviye dönmeden önce, bir cazibe gibi çalışan bu doğal horlama ilaçlarını deneyin.

Biraz kilo verin.

Aşırı kilolu kişilerin horlama olasılığı olmayanlardan iki kat daha fazladır.

Nedeni basit, aşırı kilolu insanlar boyunlarını daraltan ve horlamalarına neden olan boyunlarında ekstra yağ taşırlar. Yani  gürültülü gece arkadaşını kaybet. Diyetinizi değiştirmek, biraz egzersiz yapmak ve ironik bir şekilde uyku yapmak kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Uyku pozisyonunuzu değiştirin .

Sırt üstü uyumak hava yollarınızın tıkanmasına veya daralmasına neden olabilir. Sırt üstü uyurken horladığınızı fark ederseniz, uyku pozisyonunuzu değiştirmenin zamanı gelmiştir.

Yatağın sırtında düz uzanmak yerine birkaç ekstra yastıkla desteklen. Bu şekilde boğaz dokularınızın hava kanallarınıza düşmesini önleyeceksiniz.

Genellikle yanınızda uyumak tavsiye edilir. Eski alışkanlıklar sert ölür, bu yüzden olasılıklar uykuya daha derine sürüklendikçe tekrar sırtınıza yuvarlanmanızdır. Çözüm? Bir vücut yastığına yatırım yapın. Bir vücut yastığı, yanınızda uyumayı sürdürmenize yardımcı olacaktır. Başka bir eski numara, tenis toplarını pijamalarınızın arkasına dikmektir.

Alkol ve sigaraları kesin .

Alışkanlıkla alkol içiyorsanız, özellikle yatmadan önce horlamanızın nedeni olabilir.

Yatmadan birkaç saat önce alkol almak boğaz kaslarınızı gevşeterek horlamanıza neden olur. Düzenli sigara içenlerin de horlaması muhtemeldir.

Eğer sık ​​sigara içiyorsanız, bırakmayı deneyin. Tütün boğaz kaslarınızı şişirebilir ve hava yolunu daraltabilir. Sigara içenlerin çoğunda uykusunda burun tıkanıklığı ve horlama problemleri vardır.

Sigara içmek boğaz dokularınızı tahriş ederek iltihaplanmaya neden olur, bu da horlama ile sonuçlanır.

Daha fazla su iç.

Sulu kalmak, özellikle horlayıcılar için her zaman iyi bir fikirdir. Dehidrasyon, burnunda seni horlatabilecek mukus oluşumuna yol açar.

Odanız için birkaç nemlendirici alın .

Kuru hava horlamanızın ana nedeni olmasa da, kesinlikle ağırlaştırabilir. Odanızdaki havayı güzel ve nemli tutmak için birkaç nemlendirici alın.

Havaya eklenen nem, boğazınızı yağlamanıza yardımcı olacaktır. Gürültülü titreşimlere neden olmadan havanın içeri ve dışarı akmasını kolaylaştırır.

Burun spreyleri

Tıkanmış veya dar hava yolları horlamaya neden olduğunda, burun spreyi de yararlı olabilir.

Burun tıkanıklığı yaşıyorsanız, uykunuzda horlamanın ana nedeni olabilir. Uyumaya başladığınız bir dekonjestan veya antihistaminik alın.

Burun spreyleri burun ve solunum yollarındaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olarakonları açabilir .

Bir kişi uzun süreli bir horlama ilacı arıyorsa, ameliyatı düşünebilir. Çeşitli önleme cerrahisi türleri mevcuttur.

Dilinizi ve boğaz kaslarınızı çalışın.

Diliniz ve boğaz kaslarınız çok rahatladığında horluyorsunuz. Onları güçlendirmek durmana yardımcı olur. Bunu güçlendirmenize yardımcı olabilecek birkaç egzersiz var. Biraz boğaz egzersizi yapmak için harika ve kolay bir kesmek şarkı söylemek. Duşa veya arabanıza bir konser verin. Eşiniz veya oda arkadaşlarınız rahatsız edici olabilir, ancak horlamanızdan daha az sinir bozucu olacaktır. Dilinizi çözmek için dilinizin ucunu dişlerinizin üstüne yerleştirin ve günde birkaç dakika ileri geri kaydırın.

Diyetinizi inceleyin ve enflamatuar yiyecekleri kesin.

Süt ve gluten ürünleri, burnunuzdaki ve boğazınızdaki dokuların iltihaplanmasına neden olan iyi bilinen suçlulardır. Her gün sahip olduğunuz o nefis bardak çikolatalı sütü tamamen kesmenize gerek yok. Onun yerine bazı düz çay var ve yatmadan önce çok erken yok birkaç gün seçin.

Biraz buhar alın.

Yatmadan hemen önce hava yollarınızı açmak için bir yüz buhar kabı kullanın. Bu, özellikle soğuk algınlığından veya alerjiden kaynaklanan burun tıkanıklığının horlamanıza neden olması durumunda kullanışlıdır. İlk önce büyük bir kaseye sıcak su doldurun. Ardından, başınızı üzerine bırakın. Buharın işini yapmasına yetecek kadar yaklaşın ama çok yakmayın, böylece yanmazsınız. Nemi kilitlemek için başınıza bir havlu sürün. Sıcak bir banyo veya sıcak bir duş almak da aynı etkilere sahiptir.

Yeterli uyku almak.

Tükenme boğazınızı ve dil kaslarınızı gevşetebilir ve horlamanıza neden olabilir. Her gece 7 ila 9 saat uyumak önemlidir. İronik uyku hapları ve yatıştırıcılar da boğazınız ve dil kaslarınız üzerinde aynı etkiye sahiptir. Bu nedenle, uyku güçlüğü çekiyorsanız, bu haplara ulaşmadan önce bazı doğal ilaçları keşfetmek isteyebilirsiniz.

Uyurken başını kaldır .

Sırtınız yerine yanınızda uyumak horunuzu durdurmazsa, başınızı biraz yukarı kaldırmanız gerekebilir.

Bu nefes almayı kolaylaştıracak ve hava yollarınızı açacaktır. Bir veya iki yastık kullanmak hile yapmalıdır. Yatağınızın önünü birkaç inç kadar hafifçe de yapabilirsiniz.

Isırgan otu çayı içmek

Bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı kuru ısırgan otu yaprağı ekleyin, 5 dakika demlenmesini bekleyin, süzün ve uyumadan önce çayı için.

Bu, polenden alerjik reaksiyonlar nedeniyle ortaya çıkan mevsimsel horlama problemini giderecektir.

Nane yağı ile gargara yapın

Bir bardak soğuk suya bir damla nane yağı ekleyin ve ağzınızı çalkalamak ve tükürmek için bu çözeltiyi kullanın. Bu, soğuk algınlığı veya alerji gibi geçici bir durum nedeniyle ortaya çıkan horlama sorununu çözecektir.

Burun Şeritleri Kullanın

Burun şeritleri size çirkin görünebilir, ancak gece uyurken kim sizi izliyor olabilir? Yatmadan önce şeritlerden birini burnunuzun dışına bantlayın. Burun deliklerinizi geniş açılacak ve hava akışını artıracaklardır.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın