Hamur İşleri ve BöreklerYemek Tarifleri

Kol Böreği Tarifi kıymalı kol böreği

 peynirli kol böreği

 ıspanaklı kol böreği

 patatesli kol böreği

Kol Böreği Tarifi

En çok yapılan böreklerden biri olan kol böreği ıspanaklı olabildiği gibi, mevsimine göre toplanan ya da pazarlardan satın alınan karışık böreklik otlarla da yapılabilir. Böreklik otun içerisinde genellikle ebegümeci, gelincik, kapurcak, pazı, arapsaçı ve  ısırgan otu bulunur. kol böreği kıymalı ve peynirlide yapılır.

Kol Böreği Malzemeleri Nelerdir

Kol Böreği Hamuru için:

  • 1 kg un
  • 1 kahve fincanı sirke
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Tuz ve su

Kol Böreği İç Harcı için:

  • 1 kg karışık böreklik ıspanak
  • 300 g tulum peyniri
  • tuz ve karabiber

Kol Böreği Üzeri için:

  • 1 çay bardağı yoğurt
  • 1 çay bardağı zeytinyağı

Kol Böreği Nasıl Yapılır

Hamur için un elenir. Ortası çukur şeklinde açılır, sirke, zeytinyağı ve tuz ilave edilir. Yavaş yavaş su ilave dilerek kulak memesi kıvamında bir hamur hazırlanır. Hazırlanan hamurun üzerine nemli bir bez örtülerek, yaklaşık bir saat dinlendirilir. İç harç için önceden ayıklanıp, yıkanmış ve suyu iyice süzdürülmüş/sıkılmış otlar doğranır ve tulum peyniri ile karıştırılır. İsteğe bağlı olarak tuz ve karabiber ilave edilir. Dinlenen hamur bezelere ayrılır. bezeler oklava ile açılır. Açılan yufkaların üzerine zeytinyağı sürülür ve iç harç serpilir. Yufkanın bir kenarından başlayarak rulo şeklinde sarılır. Rulo haline gelen yufka, bir ucundan başlanarak, kendi etrafında sarmal olacak şekilde dolanır ve tepsinin ortasına yerleştirilir. Tüm bezeler bu şekilde açılır ve hazırlanan rulo tepsideki rulonun etrafına sarılır. Bütün bezeler bittiğinde 1 çay bardağı yoğurt ve 1 çay bardağı zeytinyağı karıştırılarak böreğin üzerine sürülür. 180 derece fırında üzeri kızarana kadar yaklaşık 45 dakika pişirilir. Börek fırından çıkarıldığında üzerine, biraz su serpilir ve demlenmesi için, tepsi sofra bezi ile sarılır. Daha sonra dilimlenerek servis edilir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın