Sağlık

Uykusuzluğu Yenmek için Yemek ve Diyet
Ne yediğiniz ve neyin yapmadığınız uykuya dalma ve uykuda kalma becerinizi etkileyebilir.

  • Kafein, alkol ve nikotin alımınızı sınırlayın . Kafein ve nikotin , uyku üzerinde belirgin bir etkiye sahip olabilir, bu da uykusuzluğa ve huzursuzluğa neden olabilir.  Kahve, çay ve alkolsüz içeceklere ek olarak çikolata, öksürük ve soğuk algınlığı ilacı ve diğer reçetesiz satılan ilaçlar gibi gizli kafein kaynaklarını arayın. Alkol tüketimi gece uyanıklığa neden olabilir.
  • Şekeri azaltın . Şeker bir enerji patlaması verebilse de, kısa ömürlüdür ve düzensiz kan şekeri seviyelerine neden olabilir. Bu uykunuzu bölebilir 18  kan şekeri düşer olarak gecenin ortasında.
  • Uyumana yardımcı olacak yiyecekler ye . Triptofan, daha sonra melatonine dönüştürülen serotoninin öncüsü olan doğal olarak oluşan bir amino asittir. Araştırmalar, L-triptofanın etkinliğine dair karışık kanıtlar gösteriyor.
Yatmadan önce tam tahıllı kraker gibi karbonhidratlı atıştırmalıklar yiyin. Ayrıca buğday tohumu, ayçiçeği çekirdeği ve muzda bulunan ve vücudun triptofanı dönüştürmesini artıran B6 vitamini yönünden zengin yiyecekleri de dahil edin. L-triptofan takviyelerinin eozinofili-miyalji sendromu ile bağlantılı olduklarından tavsiye edilmediğini unutmayın.
  • Magnezyum açısından zengin besinler tüketin. Mineral magnezyum doğal bir yatıştırıcıdır ve bazı araştırmalar, takviyelerin uykusuzluğa yardımcı olabileceğini göstermektedir.   Magnezyum eksikliği uyku güçlüğü, kabızlık, kas titreme veya krampları, anksiyete, sinirlilik ve ağrıya neden olabilir. Magnezyum yönünden zengin besinler, baklagiller ve tohumlar, koyu yapraklı yeşil sebzeler, buğday kepeği, badem, kaju fıstığı, karabiber pekmezi, bira mayası ve tam tahıllardır. Bu bütün yiyecekleri diyetinize dahil etmenin yanı sıra, koyu yapraklı yeşil sebzeleri sıkmayı da deneyebilirsiniz.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın