Sağlık

Vitaminlerin sağlık faydaları
Vitaminlerin sağlığa yararları arasında kalp sorunları, yüksek kolesterol düzeyleri ve göz ve cilt hastalıkları gibi çeşitli hastalıkları önleme ve tedavi etme yetenekleri bulunmaktadır . Vitaminlerin çoğu vücudun birçok mekanizmasını kolaylaştırır ve başka herhangi bir besin maddesi tarafından yapılamayan işlevleri yerine getirir.

Vitaminler çeşitli şekillerde tüketilebilir. En yaygın vitaminler, yediğimiz yiyeceklerle elde edilir, ancak kültürel veya mutfak geleneklerinize bağlı olarak, daha düşük doğal vitamin alımına sahip olabilirsiniz. Bu nedenle, beslenme endüstrisi vücudunuzdaki vitamin içeriğini artırabilecek takviyeleri kullanıma sunmuştur. Bir multivitamin, vücudunuzun genel dengesini iyileştirmek için en iyi seçenek olarak kabul edilir, özellikle de öğünlerinizi özlemenize, garip zamanlarda yemek ya da aynı yiyeceği çok sık tüketmenize neden olan bir iş veya yaşam tarzınız varsa.

Vitaminlerin Listesi
Sağlık yararları hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki vitaminlerden herhangi birine tıklayın.

A Vitamini veya Retinol göz rahatsızlıklarının, sivilcelerin, cilt rahatsızlıklarının ve enfeksiyonların tedavisinde ve yaraların iyileşme sürecini hızlandırmada yararlıdır . Maküler dejenerasyonu ve kataraktları önlemek için de iyidir. Bir karotenoid olarak , saçınızın sağlığının da iyileşmesine yardımcı olur.

B1 Vitamini veya Tiamin , vücudun metabolizmasını , kan dolaşımını ve beyin gelişimini arttırırken beriberi, kalp hastalıklarını ve hazımsızlığı önleyebilir . Bu vitamin, B2 ve B3 ile birlikte , demans veya Alzheimer hastalığı riski yüksek olanlar için ekstra beslenmeye ihtiyaç duyan yaşlı hastalar için gereklidir .Vegetables4

B2 Vitamini veya Riboflavin , vücudun metabolik aktivitesini, bağışıklık sistemini ve sinir sistemini geliştirirken katarakt, cilt hastalıkları ve aneminin tedavisine yardımcı olur .

B3 Vitamini veya Niacin , zayıflığı, hazımsızlığı, cilt bozukluklarını, migreni , kalp rahatsızlıklarını, yüksek tansiyonu , yüksek kan kolesterolünü , diyabeti ve ishali azaltabilir .

B5 Vitamini veya Pantotenik Asit stresi hafifletebilir ve artrit , enfeksiyonlar, cilt hastalıkları, saçların grilenmesi ve yüksek kolesterol seviyelerini tedavi edebilir .

B6 Vitamini veya Piridoksamin , diyabet, yığınlar , kasılmalar, sabah bulantısı, aşırı adet kanaması, stres, uykusuzluk ve hareket hastalığının tedavisinde faydalıdır . Aynı zamanda vücuttaki homosistein seviyelerinin azaltılması ile ilişkilidir .

B7 Vitamini veya Biotin cilt bozukluklarını tedavi edebilir, vücudun metabolizmasını iyileştirebilir ve saç sağlığını artırabilir.

B9 Vitamini veya Folik Asit , anemi, hazımsızlık, ladin, anormal beyin büyümesi, cilt hastalıkları ve gut hastalığına karşı çok güçlü bir araçtır ve aynı zamanda kırmızı kan hücresi oluşumunu arttırır. Esas olarak nöral tüp defektlerinin önlenmesi ile ilişkilidir ve homosistein seviyelerinin inhibe edilmesi ile ilgili olarak giderek daha fazla çalışılmakta ve böylece koroner kalp hastalıklarına karşı korunmaktadır.

B12 Vitamini veya Siyanokobalamin , anemi, sigara , hamilelik, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları ve ağız ülserlerinin semptomlarını ve yan etkilerini azaltabilir . Yeterli miktarda B6 ve folik asit ile birleştirildiğinde , B12, felç dahil olmak üzere çeşitli kalp koşullarına karşı savunmada esastır.vitaminsinfo

C Vitamini veya Askorbik Asit çeşitli göz hastalıkları, kanser , titizlik, soğuk algınlığı, enfeksiyon, diyabet, stres, yüksek kan kolesterol, kalp hastalığı, kanser, yüksek tansiyon, böbrek hastalıkları, iç kanama, kazık, korneal ülser, iltihaplanma tedavisinde yardımcı olur, ve ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirirken, zehirlenmelere de yol açar. Son yıllarda, bilişsel gerileme ve serebrovasküler hastalıkların önlenmesi ile de ilişkilendirilmiştir. C vitamini vücudumuzdaki en güçlü ve gerekli antioksidanlardan biridir.

D vitamini raşitizm, artrit, diş çürüğü, diyabet tedavisi ve osteoporozu önler . Kemik onarımı, bağışıklık kazandırma ve kan basıncını düşürmede çok faydalıdır. D vitamini , osteoartrit muzdarip hastalarda farklı kanser türlerinin ve çoklu sklerozun önlenmesi ile pozitif olarak ilişkilendirilmiştir

E Vitamini veya Tokoferol , yaşlanma karşıtı özellikleri nedeniyle ve kan dolaşımını iyileştirmenin ve kalp hastalıklarına, kısırlığa ve beyin işlev bozukluğuna karşı korunmanın bir yolu olarak cilt bakımı için kullanılır . Aynı zamanda menopoz semptomlarından , ağrılı adet döngülerinden ve göz bozukluklarından kurtulma sağlar .

K Vitamini , iç kanama, safra tıkanması, osteoporoz , aşırı adet akışı ve adet ağrısını önleyen çok önemli bir vitamindir . Diğer yararları arasında kanın pıhtılaşmasını, kemik metabolizmasını, sinir sinyalini iyileştirme ve ateroskleroz ve böbrek taşlarını önleme kabiliyeti vardır .

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın