Vücuttaki nikotini temizleyen besinler1. Brokoli

C vitamini ve B5 bakımından zengindir. Sigara içmek vücuttaki C vitamini seviyelerini azaltır. Organizmanızdaki nikotini ortadan kaldırmak için daha fazla brokoli yiyin . Ayrıca yüksek miktarda ‘turpgiller’ sebze yemek daha düşük kanser riski ile ilişkilendirilmiştir; akciğer ve kolon kanseri .Kolayca tanınan diğer turpgiller, karnabahar, Brüksel lahanası, lahana, şalgam ve lahana ile daha az bilinen roka, daikon, alabaş ve su teresi içerir.

2. Portakallar

Portakal suyu C vitamini bakımından zengindir. Düzenli portakal tüketimimetabolizmanızı hızlandıracak ve stresi azaltacaktır. Ayrıca, kan basıncını düşürmek için düşük sodyum alımının sürdürülmesine yardımcı olur , ancak vazodilatasyon etkileri nedeniyle artan potasyum alımı da önemli olabilir. Antioksidan C vitamini, doğal formunda (turuncu gibi) yenildiğinde veya topikal olarak uygulandığında, güneşin ve kirliliğin neden olduğu cilt hasarıyla savaşmaya, kırışıklıkları azaltmaya ve genel cilt dokusunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. C vitamini , cildinizin destek sistemi olan kollajen oluşumunda hayati bir rol oynar .

3. Havuç

Sigara içiyorsanız, her sigara yaktığınızda nikotinin üç gün boyunca vücudunuzda kaldığını bilmelisiniz. Nikotin ayrıca cildinize zarar verir.Havuç suyu cilt için iyidir ve nikotinin vücuttan uzaklaştırılmasında etkili olduğu kanıtlanan A, C, K ve B vitaminleri bakımından zengindir. A vitamininin aşırı tüketimi insanlar için toksik olabilir, ancak sadece diyetle elde edilmesi pek olası değildir (vitamin aşırı tüketiminin çoğu takviye ile gerçekleşir) .Karoten tüketimi aşırı ten renginde hafif turuncu bir renk tonuna neden olabilir, ancak sağlığa zararlı değildir.

4. Ispanak

Ispanak en sağlıklı sebzelerden biridir , çünkü sadece vitamin bakımından zengin değildir, aynı zamanda büyük miktarda folik asit içerir .

Ispanak ve diğer yeşil sebzeler, yiyecekleri yüksek sıcaklıkta ızgara yaparken ortaya çıkan heterosiklik aminlerin kanserojen etkilerini bloke etmede etkili olduğu gösterilen klorofil içerir. Yüksek potasyum içeriğine sahiptir , vücuttaki sodyumun etkilerini ortadan kaldırmak için yüksek tansiyonu olanlara ıspanak önerilir . Düşük bir potasyum alımı, yüksek bir sodyum alımı kadar yüksek kan basıncı geliştirmede bir risk faktörü kadar büyük olabilir.

5. Kivi

Bu mucize meyve, nikotini vücudunuzdan atmanıza yardımcı olacaktır. Kivi meyvesi zengin bir A, C ve E vitamini kaynağıdır . Sigara içtiğinizde, bu vitaminlerin seviyeleri azalır. İnositol kivi meyvesinde bulunur. Son çalışmalar, inositolün, bir hücre içi ikinci haberci sisteminin öncüsü olarak işlevinden dolayı, depresyon tedavisinde faydalı olabileceğini göstermiştir.Kivi yediğinizde ortaya çıkan bu müshil eylemin yararı, kanseri teşvik eden metabolitlerin birikmesini azaltmaktır. Ayrıca Kivi, kişinin karaciğerini temizlemeye yardımcı olan klorofil içerir.

6. Su

Sigara içmek vücudunuzu kurutur. Su, insan vücudunun düzgün çalışması için çok önemlidir. Vücut ağırlığımızın üçte ikisini oluşturur ve her hücre ve organ buna bağlıdır. Su olmadan, bir kişi sadece birkaç gün içinde ölürdü.Sigarayı bıraktığımızda, su nikotin çekilmesiyle ilişkili rahatsızlıkların bir kısmını hafifletir:

Kabızlık, Öksürük, Açlık / yeme isteği ve sigara içme arzusu

Su ayrıca kalıntı nikotinin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve kendinizi iyi nemlendirerek kendinizi daha iyi hissedersiniz. Su ayrıca cildinizi de temizler!

 

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın