Ayçiçek Yağı Sağlık FaydalarıAyçiçek Yağının 6 Harika Faydası

Ayçiçek yağının sağlığa faydaları arasında kalp sağlığını iyileştirme , enerjiyi artırma, bağışıklık sistemini güçlendirme, cilt sağlığını iyileştirme , kolesterolü düşürme , astıma karşı koruma ve iltihabı azaltma yeteneği bulunur .

Ayçiçek Yağı Nedir?

Ayçiçek yağı , ayçiçeklerinden elde edilen uçucu olmayan bir yağdır. Çoğu insan ayçiçeğine bitki olarak aşina olsa da, ayçiçeğini sağlıklı bir bitkisel yağ kaynağı olarak hemen düşünmezler . Bu yağ, piyasadaki daha az sağlıklı yemeklik yağların yerini alabilir. Aynı yapabilirsiniz ayrıca bazı kozmetik uygulamalarda kullanılabilmektedir. Petrolün ana üreticileri Rusya, Ukrayna ve Arjantin’dir, ancak dünya çapında çeşitli mutfakların hazırlanmasında kullanılmaktadır.

Rafine ayçiçek yağının yüksek duman noktası 440-450  derece F’dir, bu nedenle derin kızartma ve tavada kızartma için uygundur. Aynı zamanda kızartma, ızgara ve fırınlama için de kullanılabilir. 

Aşağıdakiler dahil birçok kullanıma sahiptir:

  • Yemek pişirme ve kızartma
  • Dudak kremi ve cilt kremleri gibi kozmetikler
  • Düşük kolesterol olduğu için kalp için ilaç

Ayçiçek Yağı Beslenmesi

Göre  USDA Ulusal Besin Veritabanı , ayçiçek yağı ağırlıklı içerir monounsaturated ve çoklu doymamış yağların.

Büyüyen popülaritesinin başlıca nedenlerinden biri, palmitik asit, stearik asit, oleik asit, lesitin , karotenoidler, selenyum ve linoleik asidi içeren etkileyici yağ asidi içeriğidir . Vücuttaki yağ asitlerinin kombinasyonu, insan sağlığının çeşitli unsurlarını korumak için son derece önemlidir ve bu dengenin korunmasına yardımcı olabilir. 

Ayrıca, bu yağ asitlerinin bazıları, E vitamini (tokoferoller) ve diğer organik bileşikler , yağda antioksidan görevi görür , bu da çok çeşitli koşulları olumlu yönde etkileyebilecekleri anlamına gelir. Ayrıca, yaygın olarak kullanılan diğer bitkisel yağlardan daha fazla çoklu doymamış yağa sahiptir. Son zamanlarda sağlıklı yeme çılgınlığı ve alternatif seçenekler arayışıyla birlikte, ayçiçek yağı uluslararası pazarda oldukça cazip hale geliyor.

Ayçiçek Yağının Sağlığa Faydaları

Ayçiçek yağının çok çeşitli sağlık yararları vardır. Onları ayrıntılı olarak inceleyelim.

Kolesterol Seviyesini Düşürür

Ayçekirdeği , yapı olarak kolesterole benzeyen fitosterol adlı bir  bileşiğe sahiptir.  Sonuç olarak, kolesterolün kan dolaşımındaki emilimine karşı koymaya yardımcı olur . Genellikle kazandığından, sonuçta kan dolaşımında genel olarak daha düşük kolesterol miktarlarına neden olur. Ayçiçek yağının diyet yağlarını doymuş yağlarla karşılaştıran bir 2017 çalışması, tüketiminin serum kolesterolü, trigliserit konsantrasyonlarını düşürmesine neden olduğunu buldu.ve LDL-C. Ayrıca HDL-C seviyelerini artırır.

Sporcunun Ayağından Kurtulma

Ayçiçek yağı ayrıca Sporcunun ayağından ( tinea pedis ) rahatlama sağlamak için etkili bir çare . Sporcunun ayağı, ayak parmakları arasında başlayan bir mantar enfeksiyonudur. Yağın topikal olarak uygulanması, yağın daha hızlı kürlenmesine yardımcı olur.

Cilt bakımı

E vitamini açısından zengin olan ayçiçek yağı, birçok kişi tarafından cilt sağlığının iyileştirilmesinde ve hücrelerin yenilenmesinde önemli olarak kabul edilir. Bu, cildinizin güneşten gelen hasara ve yaşla birlikte gelen doğal bozulmaya karşı daha iyi korunduğu anlamına gelir. Bunlar, vücutta serbest radikaller bulunduğunda meydana gelen değişikliklerdir. E vitamini gibi antioksidanlar, serbest radikalleri nötralize ederek sağlıklı hücreleri yok etmelerini veya onlara zarar vermelerini engeller. Yara izlerinde artan bir azalma, daha hızlı yara iyileşmesi ve cildinizde daha sağlıklı bir doğal ışıltı görebilirsiniz. Bu, kozmetik uygulamalarda yaygın olarak kullanılmasının ana nedenidir.

Bazı insanlar, düşük doğum ağırlıklı prematüre bebeklere veya diğer komplikasyonlara masaj yapmak için kullanır. Bazı geleneksel ilaçlarda, bu sürecin deri enfeksiyonlarına yakalanma olasılığını etkili bir şekilde düşürdüğü düşünülmektedir. Organları (derileri dahil) gelişmemiş bir aşamada olduğundan, yağın koruyucu bir bariyer görevi gördüğüne inanılıyor. Ancak, bu alandaki bilimsel araştırmalar sonuçsuz kalmıştır. Bir çalışma, cilt bariyerine zarar vermediğini gösterirken, başka bir araştırma hidrasyonda iyileşme dışında neredeyse hiçbir etkisinin olmadığını buldu . 

Enerji Seviyelerini Artırır

Ayçiçek yağındaki yağ asidi içeriği vücuttaki enerji seviyelerine bağlıdır. Doymuş yağlar kendinizi halsiz hissetmenize neden olabilirken, yağda çok sayıda bulunan doymamış yağlar sizi daha uzun süre enerji dolu ve doymuş hissetmenizi sağlayabilir.

Enflamasyonu Azaltır

Astım dünya çapında milyonlarca insanı etkiler ve bu solunum rahatsızlığı hafif ila yaşamı tehdit edici olabilir. Ayçiçek yağı, içerdiği faydalı yağ asitlerinin yanı sıra vitamin içeriğinden kaynaklanan antiinflamatuvar özellikleri nedeniyle astım ataklarının daha düşük miktarı ve şiddeti ile pozitif korelasyona sahiptir . American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir çalışma bunu inceledi ve bu anti-inflamatuar özellikler ile solunum koşullarının azaltılması arasında umut verici bir etki olduğunu gösterdi.

Vücudu Korur

Yağ asitleri genel bağışıklık sistemi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve vücudun enfeksiyon saldırılarına karşı direnme yeteneğini arttırır. Ayçiçek yağı, membran bariyerlerini güçlendirerek cildi koruyan, böylece bakteri ve virüslerin vücuda girmesini zorlaştıran zengin bir çoklu doymamış yağ asitleri kaynağıdır.

Yağlı diyet, fast food ve egzersiz eksikliği obeziteye neden olabilir. Nesil eğilimi, sağlığınız üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olabilecek sağlıksız içerikli yiyeceklere ve öğünlere doğru hızla ilerliyor. Bu yiyeceklerin çoğu herhangi bir protein , vitamin veya gerekli besinleri sağlamaz . Ayçiçek yağı bu gibi durumlarda hoş bir alternatif olabilir. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler:  

Ayçiçek yağındaki yağ asitleri diyetimizde önemli ve gerekli olmasına rağmen, diğer bitkisel yağların çoğundan daha yüksek omega-6 içeriğine sahiptir. Aşırı yağ alımı, vücutta tehlikeli olan yağ asitlerinin dengesizliğine neden olabilir. Bir 2018 çalışması ayrıca karaciğer üzerindeki olumsuz etkilerini de gösteriyor.

Vücudunuzun nasıl tepki verdiğini ve nasıl hissettiğinizi izlediğiniz sürece, diyetinize faydalı bir katkı olabilir.

Saklama ve Kullanım

Birçok yağ gibi, ayçiçek yağı da uzun süre depoda bırakılırsa ekşimiş olabilir. Havaya, ışığa ve sıcağa karşı hassastır. Yüksek düzeyde maruz kalma, oksidasyonu hızlandırabilir ve bu da besin kaybına ve ekşime neden olabilir. Bu etkiye karşı koymak için serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır. Yüksek sigara içme noktasına sahip olduğu ve yüksek ısı altında stabil kaldığı için özellikle derin kızartmada her türlü diyet yağının yerine kullanılabilir . Yağın nötr tadı, aynı zamanda pişirme için de uygun hale getirir. Ayçiçek yağının kullanım alanları şunlardır:

  • Balık ve patates kızartması gibi kızartılan yiyecekler .
  • Salata sosu.
  • Yemek yagı
  • Havuçlu kek ve kurabiye gibi yiyeceklerin pişirilmesinde tercih edilen yağ ve nem bileşeni olarak .
  • Bir vegan alternatif tereyağı pişirme veya pişirme.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın