Avokado ‘ nun FaydalarıAvokado
Avokado, timsah armut olarak da bilinir ve bugünlerde tüm öfke. Birçok mutfağın bir parçası olarak kullanılır ve sağlıklı besinlerle dolu olduğu için bir ton sağlık yararı sunar. Birçok insan bunu bilmiyor ama avokado meyvesi, defne defne ve tarçınla ilişkili , sanki hiçbir şeye benzemiyor! Onlar iklimsel meyvelerdir. Bu, sadece muz gibi hasat edildikten sonra olgunlaştıkları anlamına gelir.

Avokado’nun Besin Değeri
Avokado, vücudunuzun iyi çalışması için gereken tüm sağlık besinlerine sahiptir. 100 gram avokadoda 160 kalori bulacaksınız. Bu çok gibi görünse de, bu meyve kilo almanıza neden olmaz. 2.1 gram doymuş yağ, 1.8 gram poli doymamış yağ ve 10 gram mono doymamış yağ dahil toplam 15 gram yağ içeriğine sahiptir. Kolesterol içermez ve 485 mg potasyum ile birlikte 7 mg sodyum içerir . 7 gram diyet lifi ve 0.7 gram şeker dahil olmak üzere toplam karbonhidrat miktarı 9 gramdır . 2 gram protein içerir ve ayrıca bir ton temel mineral sunar. Önerilen günlük dozajın 100 gramında bir avokado,% 2 oranında A vitamini,% 1 oranında kalsiyum ,% 16 oranında C vitamini içermektedir.% 3 demir ,% 15 B-6 vitamini ve% 7 magnezyum . D vitamini ya da B 12 vitamini içermez .


Avokado’nun Sağlığa Faydaları

Sindirim için iyi
Avokado, birçok nedenden dolayı sindirime iyi gelir. Bağırsakları yatıştırır, iltihaplanmalarını veya semptomlarını önlerler. Aynı zamanda çözünmez ve çözünebilir lifler açısından son derece zengindir. Bu, dışkı topuzunuzun toplanmasına ve sindirim kanalından aşağı hareket etmesine yardımcı olarak size düzenli ve daha iyi bağırsak hareketleri verir. Ayrıca, avokado ayrıca sindirim sisteminizin daha fazla gastrik safra ve meyve suları salgılamasına da yardımcı olur, bu da mide sağlığını korumak için asitliğini önlerken ve yiyeceklerin parçalanmasına ve daha verimli bir şekilde sindirilmesine izin verdiği için uzun bir yol açar. Avokado, kabızlık ve ishali tedavi etmenize yardımcı olabilir . Yiyeceklerden beslenen besinlerin sisteme doğru şekilde emilmesini bile sağlarlar.

Diş bakımı için iyi
Çoğu türleri kötü nefes nedeniyle kaynaklanır hazımsızlık veya mide problemleri diğer türleri. Sindirim sisteminizin sağlığını iyileştirerek, ağız kokusunu tamamen önleyebilir veya yok edebilirsiniz . Avokado, sindirim sisteminizin sorunsuz çalışmasını sağladığından, nefes darlığından kurtulmanıza yardımcı olabilir. Dahası, avokado ayrıca antibakteriyel özellikler ve flavonoidler içerir ve bunlar ağzınızdaki bakterileri yok eder. Araştırmalar ayrıca bu meyvenin ağız kanserini önlemenize yardımcı olabileceğini göstermiştir .

Kozmetik özelliklere sahiptir.
Avokadolar cildiniz ve saçlarınız için çok iyidir. Kuru, hasarlı veya çatlamış cildiniz varsa, avokadolar onları zenginleştirmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, kuru ve zarar görmüş saça beslenmek için de kullanılabilir. Plak sedef hastalığının tedavisinde de yardımcı olabilirler ve erken yaşlanmayı ve aynı belirtileri önledikleri bilinmektedir. Avokado, sisteminizde A vitaminine dönüşen beta-karoten bakımından zengindir. A vitamini cildiniz ve saçlarınız için çok iyi olduğu kanıtlanmıştır.

Karaciğeriniz için iyi
Karaciğeriniz çok önemli bir organdır ve tüm vücudunuzun sağlığını belirler. Bu yüzden iyi halletmek hayati önem taşıyor. Avokado, karaciğerinizi hasara karşı korumaya yardımcı olabilir. Bunun temel nedeni karaciğerin gelişmesine yardımcı olmalarıdır, yani safra ve mide sularını düzgün ve düzenli olarak salgıladığı anlamına gelir. Bu, zarar görmemesi için uzun bir yol kat ediyor.

Böbrekleriniz için iyidir
Avokado, böbreklerinizin sağlığını korumanıza yardımcı olur. Bu olabilir dengelemeye bir böbrek bozukluğu muzdarip eğer gerçekten kullanışlı vücudunuzda, içinde mineral ve sıvıları dışarı. Avokado da potasyum bakımından çok zengindir. Bu önemlidir çünkü bu mineral vücudunuzun sıvılarını korumasına yardımcı olur ve gerekmediğinde bunları vücuttan uzaklaştırır. Bu sıvılar dengelendiğinde, böbrekleriniz vücudunuzdaki sıvıları ve toksinleri çıkarmaktan sorumlu olduğu için optimum seviyede çalışır.

Sabah bulantısı ile yardımcı olur
Sabah bulantısı gebeliğin normal bir parçasıdır ancak bu durum son derece elverişsiz ve hatta rahatsız edicidir. Genelde bu konuda yapılabilecek pek çok şey olmasa da, bazı meyve ve sebzelerin tüketilmesi işi kolaylaştırmayı, hatta sonunda durdurmayı kolaylaştırır. Avokado böyle bir meyvedir. B-6 vitaminleri bakımından zengindir ve bu vitaminin bulantı ve kusmaya yardımcı olduğu bilinmektedir . Vücudunuz aksini belirtene kadar sabah rahatsızlığından tamamen kurtulabilirsiniz, ancak bu meyve kesinlikle attığınız miktarı azaltabilir veya sıklığa yardımcı olabilir.

Artrit için iyi
Avokado, artrit tedavisinde yardımcı olabilir . Bunlar, omega 3 yağ asitleri, karotenoidler, flavonoidler, fitokimyasallar ve yağlı alkoller gibi çeşitli sağlıklı besinlerle doldurulur. Bunlar, kaslarda ve eklemlerde meydana gelen iltihabı azaltmaya yardımcı olur ve artrit muzdarip insanlar için çok faydalı olabilir. Artritle ilişkili ağrıya yardımcı olabilir ve hatta normal bir yaşam sürdürmeyi zorlaştıracak şişliğin bir kısmını azaltabilir .

Antioksidan özelliklere sahiptir
Diyetinize antioksidan içeren gıda ürünleri dahil etmek , bugünlerde çoğu insanın yol açtığı yorucu yaşam tarzları nedeniyle hayati öneme sahip. Havadaki zararlı kirleticiler, stres ve sağlıksız beslenme, sisteminizi gerçekten ücretli olarak alabilir ve bir çeşit hasar kontrol mekanizmasının yerinde olması önemlidir. Avokado antioksidan özellikleri bakımından zengindir. Bu, sisteminizdeki serbest radikallerden kurtulmanıza yardımcı olduklarını ve aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirerek sizi sağlıklı tutacağı anlamına gelir. Bazı kanser türlerine karşı etkili oldukları bile bilinmektedir.

Gözler için harika
Avokado, vücudunuzda A vitaminine dönüşen beta-karoten bakımından zengindir , gözlerinize iyi gelir ve görüşünüzü iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Diğer avantajlar
Avokado ayrıca başka sağlık yararları da sunar. K vitamini eksikliğinden sizi önleyebilirler . Önemli besinler bakımından zengin bir diyeti korurken kilo almayı önlemenize yardımcı olabilirler. Kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olurlar ve bu nedenle şeker hastaları için çok faydalı olabilirler. Avokado ayrıca LDL kolesterol seviyesini düşürmeye, kardiyovasküler hastalıkları önlemeye yardımcı olduklarından sağlıklı bir kalbi teşvik eder. Potasyum yönünden zengin oldukları için, kan basıncınızı da düşürürler.

Avokado’nun Kullanımı
Avokado, temel olarak mutfak özellikleri için kullanılır ve birçok dünya mutfağının bir parçasıdır. Salatalarda, çorbalarda ve soslarda kullanılabilirler. Smoothie ve içeceklerde basit bir içeceğe benzersiz bir bükülme sağlamak için kullanılırlar. Avokado ve avokado yağı birçok kozmetik ürününde kullanılır, çünkü cildiniz ve saçınız için çok iyidir. Belli diş ürünlerinde kullanılmasının yanı sıra ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olurlar. Birçok insan, aynı şeyi beslemek için ev yapımı yüz maskeleri ve saç maskeleri yapmak için avokado kullanır.

Avokado’nun Yan Etkileri ve Alerjileri
Avokadoların değişkenlik gösterebilecek bazı yan etkileri vardır. Sık görülen bir tür baş ağrısı olan migrenlere neden olabilirler . Migren semptomlarının bazıları mide bulantısı, kusma ve ışığa duyarlılığı içerir ve bunlar günlük olarak normal çalışmayı zorlaştırabilir. Bu nedenle, bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, avokado yemekten kaçınmalısınız. Bu meyveye alerjiniz olup olmadığından emin değilseniz, vücudunuzun ona nasıl tepki gösterdiğini görmek için her zaman bir yama testi yapabilirsiniz. Genel bir notta, diyetinize veya yaşam tarzınıza yeni bir şey eklemeden önce doktorunuza danışmak daima daha iyidir.

 

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın