Kuşkonmaz Sağlık Faydaları
Fetal gelişimine yardımcı olur
Hamilelik , bebeklik ve ergenlik dönemlerinde olduğu gibi hızlı büyüme dönemleri yeterli folat alımını gerektirir. En iyi doğal folat kaynaklarından biri olduğu için bu dönemlerde kuşkonmaz olması faydalı olabilir. Hamilelik sırasında folik asit takviyesi alımı hamilelik kaybını önlemeye yardımcı olur ( düşük ) ve fetüsü nöral tüp kusurlarından ( beyin, omurilik veya omurganın doğum kusurları ) korur .

Depresyon riskini azaltır
Günümüz dünyasında, giderek daha fazla insan akıl hastalıklarına av düşmekte ve depresyondan acı çekmektedir. Kuşkonmazda cömert miktarlarda bulunan Folat, beyinde fazla homosisteinin oluşmasına izin vermeyerek depresyonun başlamasını önlemeye yardımcı olur. Homosistein kanın ve diğer besin maddelerinin beyine ulaşmasını önler ve böylece depresyonu şiddetlendirir. Beyindeki aşırı homosistein oluşursa, ruh halini, uykuyu ve iştahı düzenleyen serotonin, dopamin ve norepinefrin gibi iyi hissetme hormonlarının üretimi engellenir. Kuşkonmaz bu durumu önler ve akut depresyona av düşmemenizi sağlar.

PMS ile savaşmaya yardımcı olur
Adet öncesi şişkinlik, bol miktarda kuşkonmaz özü ile hafifletilebilir. Kuşkonmazda bulunan temel besinler, depresyon ve halsizliği önlemeye yardımcı olur ve ayrıca kadınların adet krampları ile baş etmelerine yardımcı olur. Adet sırasında, kuşkonmaz kan kaybını kontrol etmeye ve hormonal dengeyi korumaya yardımcı olur.

Kalbin için bakım
Amino asitler vücutta parçalandığında kanda homosistein üretilir . Kuşkonmaz bol miktarda B Vitamini içerir ve bu da vücudunuzda optimum homosistein seviyesini korumaya yardımcı olur. Homosistein seviyelerinin izin verilen sınırın üzerine çıkması durumunda, kan damarlarının tahrip olması, damarlarınızda kanın pıhtılaşması olan venöz tromboz ve kalp rahatsızlıklarına yol açabilecek ateroskleroz gibi ciddi sorunlar ortaya çıkar. Yüksek homosistein seviyesi koroner arter hastalığına neden olabilir. Böylece kuşkonmaz kandaki homosistein seviyesini korumaya yardımcı olur ve kalbinizin sağlıklı bir durumda kalmasını sağlar.

Doğurganlığı arttırmaya yardımcı olur
Shatavari , afrodizyak özelliklere sahip ve hem erkek hem de kadınların cinsel sorunlarını tedavi etmek için kullanılan kuşkonmaz bitkisinin köküdür. Aynı zamanda hormonal dengesizliği tedavi etmek için kullanılır . Özgürlüğün artmasına yardımcı olur ve sperm sayısını ve hareketliliğini arttırır. Menopoz sendromu ve kadınlarda anemi tedavisinde etkilidir. Aynı zamanda anne sütünün kalitesini ve miktarını arttırmada etkilidir ve ayrıca emziren kadınların iştahını artırmaya yardımcı olur.

Sindirimde yardımcı olur
Kuşkonmaz minerallerin emiliminde yardımcı olur ve ayrıca mide kanseri ve alerji riskini azaltır. Bunun nedeni, kuşkonmazın karmaşık bir karbonhidrat olan ve kalın bağırsağa ulaşana kadar sindirilmeyen inulin içermesidir. Orada Lactobacilli diye bilinen bir tür iyi bakteri tarafından beslenir. Kuşkonmaz ayrıca bağırsakların düzgün işleyişine yardımcı olur ve diyet lifi içerdiğinden ve müshil özelliklere sahip olduğundan şişkinlik ve kabızlığı giderir.

Tümörle savaşmaya yardımcı olur
Bir çeşit kuşkonmaz, kuşkonmaz racemosus veya yabani kuşkonmaz, anti-kanser ve anti-enflamatuar özelliklere sahip olan saponin adı verilen fito-besinleri içerir. Kuşkonmaz ayrıca bir antioksidan ve detoksifiye edici ajan olan glutatyon seviyelerini arttırmada yardımcı olur . Bu, HIV, AIDS, kistik fibroz , anemi ve diğerleri gibi birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olur .

Osteoporozun önlenmesine yardımcı olur
Kuşkonmaz kemiklerinizi sağlıklı ve güçlü tutmak için gerekli olan iyi miktarda K Vitamini içerir . İyi bir K Vitamini alımı vücudunuz tarafından kalsiyum emilimini artırır ve ayrıca idrarla atılan kalsiyum miktarını azaltır. Bu her zaman daha güçlü ve daha sağlıklı kemiklerle sonuçlanır. Kuşkonmaz, kemiklerinizin güçlü ve elastik kalmasına yardımcı olan demir içerir .

Kanseri önler
Bilimsel olarak, diğer besin kaynaklarından yeterli miktarda diyet folatı veya folat alımının, kolon, mide, pankreas ve rahim ağzı kanserlerinin önlenmesinde çok katkı sağladığı kanıtlanmıştır. Yeterli miktarda folat almayan kadınlar, meme kanseri geliştirme riski daha yüksektir . Kuşkonmaz folat içerir ve kuşkonmazın diyetinize dahil edilmesi çeşitli kanser türlerinin önlenmesinde uzun bir yol olabilir.

Kan şekeri seviyesinin korunmasına yardımcı olur
Kuşkonmaz, anti-enflamatuar besinler içerdiğinden Tip-2 diyabet de dahil olmak üzere kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Kuşkonmazda bulunan mineral krom da kan şekeri seviyelerinizi düzenlemede hayati bir rol oynar . Aynı zamanda bir anti-diyabetik etkiye sahiptir ve insülin sekresyonunu iyileştirir.

Romatizma tedavisinde faydalı
Kuşkonmaz romatoid artrit tedavisinde yardımcı olur . Romatoid artrit , eklemlerin iltihabına neden olan kronik bir durumdur. Kuşkonmaz folatlar bakımından zengindir ve bu nedenle antienflamatuar özelliklere sahiptir ve böylece ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir ve ayrıca artritle etkilenen insan vücudunun daha iyi çalışmasını sağlayabilir.

Kuşkonmaz Kullanımı
Kuşkonmaz çok çeşitli tıbbi amaçlara sahip olduğu için tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Alzheimer ve Huntington hastalıklarının tedavisinde etkilidir. Bebeklerin doğum ağırlığının düşmesini önlemeye yardımcı olur ve ayrıca hamilelik sırasında doğum kusurlarını önler. Epilepsi ve idrar yolu enfeksiyonları gibi karmaşık hastalıklar bile günlük diyetinize kuşkonmaz dahil edilerek tedavi edilebilir. Kuşkonmazı tercih ederek adet öncesi şişkinliğe elveda deyin. Ayrıca akşamdan kalma, anksiyete ve stres tedavisi için iyi bir çare sağlar . Ayrıca sağlıklı homosistein ve kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olur. Son olarak, romatoid artrit, katarakt ve kanın pıhtılaşmasının önlenmesinde de etkilidir.

Kuşkonmazın Yan Etkileri ve Alerjileri
İnsan vücudunun, kuşkonmaz tüketirken rafinoz adı verilen bir karbonhidratı mayalaması gerekir. Bununla birlikte, karbonhidratın parçalanması işlemi sırasında insan vücudunda gaz üretilir ve ardından serbest bırakılır. Kuşkonmaz geleneksel olarak doğum kontrolü için kullanılır, ancak hormonal dengeyi de değiştirir . Bu nedenle, doktorunuza danışmadan hamilelik veya emzirme döneminde aynı ilaç dozlarının seçilmemesi önerilir . Kuşkonmaz soğan, pırasa ve zambak ailesinin diğer üyelerine alerjisi olan kişilere alerjiye neden olabilir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın