Badem Yağının Faydaları
Badem Yağı Nedir ?
Badem ( Prunus dulcis ), sıcak iklimlere özgüdür ve Güneybatı Asya ve Orta Doğu’da geniş bir ortam yelpazesinde yetişir.

2 ana badem çeşidi vardır :

Tatlı badem ( Prunus dulcis var. Dulcis ) ve acı badem ( Prunus dulcis var. Amara ). Bademlerin kendileri de Prunus amygdalus veya Amygdalus communis olarak adlandırılır . Badem yağı bazen bilimsel literatürde Oleum amygdalae olarak adlandırılır .

Popüler bir bıkkınlık var – ki bu genellikle bakkalda bulacağınız türden tatlı bademler – potansiyel olarak tehlikeli siyanür seviyeleri içerir. Bununla birlikte, tatlı bademler güvenli iken acı bademler aynı miktarda tatlı bademden yaklaşık 50 kat daha fazla siyanür üretirler. Yabani ve acı bademler siyanür üretebilen siyanogenik glikozit (veya bu bileşiğin spesifik bir türü olan amigdalin) adı verilen bir bileşik içerir . Bu belirli badem türlerinin kavrulması ya da başka bir deyişle  yemeleri için güvenli bir şekilde işlenmesi gerekmektedir .

Bütün bademleri ve eşit miktarda badem yağını karşılaştıran birçok çalışma, etkilerinde çok az fark bulmuştur. Bu, bademlerin sağlık etkilerinin çoğunluğunun yağın kendisinden geldiğini düşündürmektedir .

Badem Yağı Türleri
2 ana tip badem yağı vardır : tatlı badem yağı ve acı badem yağı. İsminden de anlaşılacağı gibi, bu iki yağ farklı çeşitlerde bademlerden elde edilmektedir .

Bu farklı badem yağı tipleri farklı kullanımlara sahiptir, ancak bilimsel çalışmalarda kullanılan badem yağı türü her zaman tatlı badem yağıdır (acı badem yağının potansiyel toksisitesi ile ilgili güvenlik endişeleri nedeniyle).

Ancak, “badem yağı” teriminin bazen farklı bir meyvenin adından önce gelebileceğini unutmayın. Bu gibi isimler içeren ürünler aslında bademden değil, diğer bitkilerden yapılan yağlar için farklı isimlerdir (örneğin “şeftali badem yağı” aslında şeftali tanelerinden yapılan yağdır).

Badem Yağı Nasıl Kullanılır ?

Tatlı badem yağı

Tatlı badem yağı, taşıyıcı yağ olarak kullanılır; bu, diğer uçucu yağların, cilt üzerinde kullanım için daha güvenli hale getirilmesi için seyreltilmesi anlamına gelir. Bunun nedeni, tatlı badem yağının kolayca buharlaşmaması, hafif bir kokusu olması ve cilt tarafından kolayca emilmesidir. Bu nedenlerden ötürü, tatlı badem yağı da sıklıkla aromaterapi çalışmalarında plasebo veya kontrol tedavisi olarak kullanılmaktadır .

Tatlı badem yağı da masaj için bir yağ olarak kullanılır .

Tatlı badem yağının diğer doğrudan faydaları arasında deri veya saç bakımı, beyin fonksiyonunu koruma veya geliştirme ve daha fazlasını içerir.

Ek olarak, tatlı badem yağı birçok türde gıdada tatlandırıcı olarak kullanılır, hatta farklı sağlık yararları için kendi başına yenir.

Acı Badem Yağı

Acı badem yağı, antiviral, antibakteriyel, anti-kaşıntı, anti-fungal ve anti-spazmodik özelliklerinden yararlanan çeşitli sağlıkla ilgili kullanımlar için yemek pişirmede de kullanılır .

Pişirmede, acı badem yağı tipik olarak tatlandırıcı bir şurup olarak kullanılır. Gıda dereceli acı badem yağının tadı esas olarak yapay acı badem tatlandırıcılarında bulunan benzaldehit adı verilen bir bileşikten gelir . Acı badem yağı, marzipan ve Amaretto gibi likörler gibi yiyecekleri tatlandırmak için kullanılır.

Gıda dereceli acı badem yağı genellikle amigdalin (siyanür içine metabolize edilen acı bademdeki bir bileşiği) çıkarmak için işlenir, böylece onu siyanür zehirlenmesine yol açmaz. Bununla birlikte, ham acı badem yağı (gıda sınıfı değil) genellikle bu tedaviden geçmeyecek ve bu nedenle dikkatle kullanılmalıdır

Pişirmenin dışında, acı badem yağı da bazen uçucu bir yağ olarak kullanılır (aromaterapide yaygın olarak kullanılan güçlü aromaları içeren konsantre bitki ekstreleri).

Bileşenler
Badem , gibi kanıtlanmış besinsel faydaları olan birçok bileşen içerir :

Doymamış yağlar : Tekli doymamış yağ asitleri (MUFA), poli-doymamış yağ ve fitosteroller (yapısal olarak benzer ancak özdeş olan kolesterol bitki versiyonu)
B ailesi vitaminleri: Vitamin B2 ( riboflavin olarak da bilinir ), B3 vitamini ( niasin ) ve B9 vitamini ( folat )
E vitamini bileşikleri : Özellikle a-tokoferol formunda
Mineraller : Magnezyum , kalsiyum , potasyum , bakır , fosfor , manganez ve çinko
Proteinler : Özellikle, yüksek seviyelerde arginin (bir amino asit)
Lif
Bademler ayrıca yüksek yağ içeriğine sahiptir, ancak bunların çoğu doymamış yağdır (“iyi” bir tür yağdır)

Badem yağı yağ asitleri çoğunlukla oleik asit ve linoleik aci d yağ asitlerinin diğer tip izleri ile. Bu 2 yağ asidinin badem yağının  potansiyel sağlık yararlarının en önemli bileşenleri olduğuna inanılmaktadır .

Bununla birlikte, badem veya kullanılan badem çeşitli göre değişebilir badem yağı herhangi bir gruptaki her bir bileşenin tam miktarı, sene toplandı, meyve bahçesi konumu da yetiştirilen, işleme ve depolama diğer farklılıklar vardı

Badem Yağı Sağlık Faydaları
1) Badem Yağı Kolesterol Seviyesini İyileştirebilir

Badem yağı , kalp hastalığı ve inme riskinizi belirleyen 2 önemli faktör olan kolesterol ve trigliserit düzeylerini azaltabilir .

Kolesterol 2 ana tipte gelir : düşük dansiteli lipoprotein ( LDL veya “kötü” kolesterol) ve yüksek dansiteli lipoprotein ( HDL veya “iyi” kolesterol).

Kan yağı seviyeleri, koroner kalp hastalığı için artmış risk ile ilişkilidir . Trigliseritler, yediğiniz gıdalardaki doğal yağların ve yağların ana parçalarıdır ve genel kan yağlarının bir bileşenidir. Kandaki yüksek trigliserit seviyeleri, artan felç riski ile ilişkilidir. Önceki çalışmada, badem yağının kullanılması genel kan yağı düzeylerini etkilemedi; Bununla birlikte, badem yağı özellikle trigliserit düzeyini azaltmıştır .

2) Badem Yağı İnflamasyonu Tedavi Edebilir

Badem yağı , kronik inflamasyonun önemli bir nedeni olabilen oksidatif strese karşı korur . Bu antioksidan etkiler, vücudunuzun serbest radikallerden ve diğer zararlı bileşiklerden kurtulma yeteneğini artıran badem yağındaki E vitamini bileşikleriyle güçlendirilir. Bu, badem yağının inflamasyonu azaltmak, yaşlanmayı yavaşlatmak ve hatta kanser ve kalp hastalığı  gibi sağlık durumunuz riskini azaltmak için yararlı olabileceği anlamına gelir .

Badem yağı ayrıca anti-enflamasyon özellikleri sayesinde karaciğeri koruyabilir . Bir sıçan çalışması, badem yağının 5 haftalık tedavisinin, zararı azalttığını ve karaciğerin toksik hasarından sonra iyileşmeyi arttırdığını, bu da badem yağının insanlarda benzer koruyucu etkilere sahip olabildiğini göstermektedir .

3) Badem Yağı Cildinizin Sağlıklı ve Nemlendirilmesine Yardımcı Olabilir

Geleneksel olarak, badem yağı, sedef hastalığı ve egzama gibi kuru cilt bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır . Badem yağı da masajlarda sıklıkla kullanılır ve etkili bir nemlendirici olarak kabul edilir [ R ].

Vitamin B ve çinko’nun sağlıklı cildin korunmasında önemli bir rol oynadığı bilinmektedir . Bademlerin bu bileşiklerin yüksek seviyeleri, badem yağının cilt bakımı yararlarına daha fazla güvenirlik sağlar [ R ].

4) Badem Yağı Cildinizi Güneşten Koruyabilir

Güneş ışığından UV ışınlarına aşırı maruz kalmak , cilt yaşlanmasında ve farklı cilt kanserlerinde önemli bir rol oynayabilir. Bir fare çalışması, badem yağının topikal olarak uygulandığında UV radyasyonundan cilt hasarını önleyebileceğini bulmuştur; Bu, güneşe çıkmadan önce cildinize badem yağı uygulanması, cilt yaşlanmasını ve cilt kanserini önlemeye yardımcı olabilir .

5) Badem Yağı Diyabet ve Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir

Yemek yedikten sonra yüksek kan şekeri seviyelerine sahip olmak , koroner kalp hastalığı ve diyabet için önemli bir risk göstergesidir . Bu nedenle, bir dizi çalışma badem ürünlerinin bu hastalıkların tedavisinde veya önlenmesinde potansiyel beslenme etkilerine dikkat çekmiştir .

Birçok çalışma badem yağının yemeklerden sonra kan şekeri konsantrasyonlarını azaltabildiğini, diğer badem türlerini (bütün badem veya badem ezmesi gibi) yerken bu etkinin olmadığını göstermiştir. Bu bulgular, badem yağının sağlıklı kan şekeri düzeylerinin korunmasında eşsiz bir rol oynadığını göstermektedir .

6) Badem Yağı, Kolon Kanserini Önlemeye Yardımcı Olabilir

Kolon kanserinin ilk öncülerinden biri, kolonda “anormal kript odakları” nın (ACF) ortaya çıkmasıdır; bunlar, tümörlere dönüşme potansiyeli yüksek olan küçük lezyonlardır. Bu lezyonlar her zaman kolon kanserine dönüşmese de, kişinin gelecekte kanser riski ile güçlü bir şekilde ilişkilidir

Sıçanlarda kolon kanseri ile ilgili yapılan bir çalışmada, badem ürünlerinden zengin (hem sıvı hem de bütün badem) diyetlerin bu ACF lezyonlarının sayısını azalttığı bulunmuştur. Bu, badem yağı veya diğer badem ürünlerinin kişinin kolon kanseri gelişme riskini azaltabileceğini düşündürmektedir

Bir hücre çalışması ayrıca badem yağının, kolon kanseri tümör hücrelerinin büyümesini inhibe ettiğini de bulmuştur . Bu anti-kanser etkileri, badem yağındaki yüksek seviyedeki yağ asitlerinin (özellikle kolon kanseri hücre büyümesini inhibe ettiği bilinen oleik asit ) bir sonucu olabilir .

7) Badem Yağı Gebelikte Streç İşaretlerini Azaltabilir

Badem yağının hamilelik sırasında gerilmeyi önleyebildiğini göstermesine rağmen, çalışma badem yağının türünü veya badem yağını kullanma yöntemini (masajda, topikal olarak uygulanmış veya yutulmuş) belirtmemiştir.

Başka bir çalışmada, acı badem yağı içeren bir masajın, 141 kadının randomize olmayan bir klinik çalışmasında hamilelikte gerilmelerin oluşumunu azalttığı bildirilmiştir. Bununla birlikte, acı badem yağının tek başına anlamlı bir etkisi yoktu ve  badem yağı içeren bir kremin çatlakların sayısı veya şiddeti üzerinde hiçbir etkisi olmadığını gösterdi. Bu, bu tedavinin kritik bir parçası olabilen, yağın kendisi yerine masajın olduğunu düşündürebilir .

Bununla birlikte, badem yağı, çatlakların kaşınmasını azaltabilir ve zamanla kötüleşmesini önleyebilir . , cilde uygulanan tatlı badem yağının kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olduğunu bulmasına rağmen, toplam çatlak sayısı değişmeden kalmıştır .

8) Badem Yağı Rektal Prolapsusu Kürü Edebilir
Badem yağı genellikle sadece deride tüketilmeli veya kullanılmalıdır, ancak doğrudan vücudun belirli kısımlarına enjekte edildiğinde iltihaplı bir yanıt ve doku izi oluşturabilir. Normalde zararlı olsa da, bu (“sklerozan”) etkiler, tıp uzmanları tarafından rektal prolapsus gibi belirli durumların tedavi edilmesi için kullanılabilir (enjeksiyonun neden olduğu lokal skar rektal kasları daha sıkı tutmaya yardımcı olur)

Rektal prolapsusu olan 9 çocukta yapılan bir çalışmada, badem yağında doğrudan 1 ila 3 no’lu fenol enjeksiyonu, rektal prolapsusunu tamamen iyileştirmiştir .

9) Badem Yağı Pestisitin Zehirli Etkilerini Azaltır
Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, tatlı badem yağının, İran ve Hindistan gibi alanlarda pirinç ve tahıl elde etmek için yaygın olarak kullanılan bir pestisit olan alüminyum fosfid (ALP) tarafından zehirlenmelerden kaynaklanan ölümleri azalttığı bulunmuştur. Alüminyum zehirlenmesinden sonra tatlı badem yağını hemen sindirmek, sıçanların hayatta kalma sürelerini ve hayatta kalma oranını arttırdı. Bununla birlikte, bu koruyucu etki için etki mekanizması açık değildir

 

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir Cevap Yazın