Soğuk Duş Almanın Faydaları
Soğuk suyla duş almanın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini gösteren sayısız araştırma mevcuttur. Soğuk su, titremeye neden olduğu için metabolik hızı arttırır ve bağışıklık sistemini aktive eder.

Soğuk duşa geçmenizle beraber kan dolaşımı iyileşir. Soğuk suyla temas ettiğinde kan damarları daralır. Bu daralma kanın akış hızını artırır.

İyi kan dolaşımı yüksek tansiyonu önler ve kan damarlarını güçlendirir.

Vücudumuz soğuğa maruz kaldığında ısınmak için daha fazla enerji üretmesi gerekir. Bu nedenle ısınmaya çalışırken daha çok yağ yakar ve zayıflamaya yardımcı olur.

Soğuk duşlar termojeneze (vücut ısısının üretilmesi) yol açan stresin iyi bir formunun oluşmasını sağlar. Bu sayede vücudunuzdaki onarım sistemleri aktive olur. Eğer kronik olarak soğuk el ve ayaklardan şikâyetçiyseniz ya da çok fazla terliyorsanız, soğuk duşu deneyin.

Soğuk duş depresyona yardım etmede ve önlemede de yardımcı olur. yapılan bir araştırmaya göre soğuk su beynin mavi noktalarını uyarıyor. Mavi noktalar beynin noradrenalin üretim bölgesi. Noradrenalin ise depresyonu önlemede kullanılan bir hormon.

Lenf sıvısının hareketi kasların kasılması ile olur. Soğuk duş bütün vücuttaki kasların kasılmasını sağladığı için lenf sistemi de daha iyi çalışır. Böylece atık maddeler vücuttan daha hızlı atılır.

Soğuk duşun etkisini nefesinizde net bir şekilde hissedeceksiniz. Soğuk duş ciğerleri açarak daha fazla oksijen alınmasını sağlar. Böylece daha az yorgun hissedecek ve spor yaparken daha az yorulacaksınız.

Sıcak su cildi ve saçı kurutur. Diğer yandan soğuk su saçı daha parlak, cildi daha sağlıklı yapar. Soğuk su gözenekleri daralttığı için sivilce oluşumunu engeller. Ayrıca detoksifikasyona katkıda bulunarak, toksin ve atık maddelerin ciltten atılmasına yardımcı olur. Böylece cilt daha temiz ve genç görünür.

testosteron seviyesini arttırır. Erkekler için, az miktarda ısı bile testislerde DNA, RNA ve protein sentezini etkileyebilir. Bir çalışma , sıçan testislerinde 15 dakikalık artmış ısının testosteronda önemli bir azalmaya yol açtığını buldu.

Doğurganlığı arttırır. Soğuk duşların sperm sayısını arttırdığı ve doğurganlığı arttırdığı bulunmuştur. Araştırmacılar, etkili bir erkek kontraseptif olduğu düşünülen sıcak banyoların etkilerini tersine çevirebileceğini söyledi.

Sıcak duşlar, soğuk veya solunum yolu semptomlarından kurtulma sağlar

Soğuk ve öksürük semptomlarını azaltmak için uzun süredir çevrenizdeki buharla birlikte sıcak bir duşta durmak doğal bir ilaç olarak kullanılmıştır . Sudan ve buhardan gelen ısı aşağıdakilere yardımcı olabilir:

  • ciğerlerin hava yolları açar
  • balgam çıkmasını gevşetir
  • burun pasajlarını temizler
 Sıcak duşlar lekelere yardımcı olur

Sıcak duşlar, cildin gözeneklerinin açılmasına yardımcı olabilir ve bu da sıkışmış kir ve yağı temizlemenizi sağlar.

Sıcak duşlar kas gevşemesi için iyidir

Sıcak suda olmak, vücut gerilimini etkili bir şekilde azaltır ve kas yorgunluğunu yatıştırır.

Ama evet, sevgili sıcak duşun bazı olumsuz yanları var. Ama iyi haber şu ki, onları tamamen bırakmak zorunda değilsin. Sadece sıcaklığı biraz düşürmeniz ve sonrasında cildinize iyi bakmanız yeterli.

Sıcak duşların eksileri şunlardır:
  • Sıcak duşlar cildinizi kurutup tahriş edebilir. Schaffer, sıcak suyun cildin en dış katmanında bulunan keratin hücrelerine zarar verdiğini söylüyor – epidermis. Bu hücreleri parçalayarak kuru cilt oluşturur ve hücrelerin nemde kilitlenmelerini önler.
  • Bazı cilt hastalıklarını daha da kötüleştirebilirler. Daha yüksek sıcaklıklar cildin kurumasını ve egzama gibi koşulları kötüleştirmesini kolaylaştırır .
  • Sıcak duşlar kaşıntıya neden olabilir. Friedman, ısının mast hücrelerinin (histamin içeren) derideki içerikleri serbest bırakmasına ve kaşınmasına neden olabileceğini söylüyor.
  • Kan basıncınızı da arttırabilirler. Yüksek tansiyon veya kardiyovasküler hastalıklarla ilgili sorunlarınız varsa, çok sıcak bir duş almak bu koşulları daha da kötüleştirebilir.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın