Bitkisel YağlarŞifalı Bitkiler

Nane Yağının FaydalarıNane yağının sağlığa faydaları arasında hazımsızlık, solunum problemleri , baş ağrısı , bulantı, ateş , mide ve bağırsak spazmlarının yanı sıra ağrı tedavisi de vardır. Mentol, mentol ve metil esterler, nane ve nane yağının varlığı nedeniyle sabun, şampuan, sigara, diş macunu, sakız, çay ve dondurma üretiminde geniş uygulamalar bulunur .

Nane yağı, kas ağrısından kurtulmayı sağlamak için harici olarak kullanılabilir. Nane yağında kalsiyum antagonizminin varlığının, etkilenen bölgelerden gelen ağrıyı gidermeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Yaralanma veya yara durumunda, şişliği azaltmak, ağrıyı hafifletmek ve eklemlerin rahatsız edici yanma olasılığını ortadan kaldırmak için bölgeye topikal olarak uygulayın.

Sinüsleri önler

Bu yağı solumak, sinüslerin tıkanıklığını hafifletmeye yardımcı olur ve burun tıkanıklığı, astım, bronşit, soğuk algınlığı ve öksürük gibi diğer problemleri önlemeye yardımcı olur.İştahı bastırır

Birkaç nane yağı çekerek veya göğsünüze  uygulayarak, iştahı engellemeye ve kendinizi daha hızlı hissetmenize yardımcı olabilirsiniz.

Nane Yağı

Enerjiyi Artırıyor

Kronik yorgunluk sendromunuz varsa, nane yağı çok faydalı olabilir.  Analjezik özellikleri enerji seviyelerini, odaklanma ve konsantrasyonu artırmaya yardımcı olur ve böylelikle günlük yaşamınızda daha iyi çalışmanıza yardımcı olur.Alerji önler
Nane yağı, karanfil ve okaliptüs yağı ile birlikte nazal geçişlerinizi rahatlatarak ve herhangi bir pis koku ve polenin burnunu temizleyerek alerji riskini önleyebilir .

DEHB’yi tedavi eder

Çocuğunuzun kısa bir kısmına birkaç damla nane yağı sürtünmesi, dikkati ve konsantrasyonu artırarak DEHB’yi engelleyebilir .Anti-kaşıntı

Eğer kaşıntı veya zehirli sarmaşık veren bir döküntü varsa, rahatlatmak ve rahatlatmak için nane yağını kullanabilirsiniz.

Ateşi Azaltır

Nane yağı aynı zamanda doğada soğutma ve daha sonra ateşi azaltmak için kullanılır. Sıklıkla “soğutucu” olarak adlandırılır, yani etkilenen herhangi bir bölgeye yoğun bir şekilde soğuk bir his verebilir.Cilt bakımı

Nane yağı, cilt için iyi olan mentol içerir, çünkü bir soğutma hissi verir. Ayrıca, donuk cildi besler ve yağlı veya yağlı cilt dokusunu geliştirir.

Akne tedavisi

Bu antimikrobiyal madde, cildi herhangi bir alerjen veya sivilce kaynaklı bakteriden koruyarak doğal olarak aknenin temizlenmesini sağlar.Baş Ağrısını Hafifletir
Nane yağı, soğuma ve anti- enflamatuar özelliklerinden ötürü bulantı ve baş ağrıları için iyi bir ilaçtır . Kiel Üniversitesi , Nöroloji Kliniği’nden araştırmacılar . Baş ağrısının acısını hafifletmek için, doğrudan alnın veya tapınakların üzerine seyreltilmiş bir şekilde uygulayın.

Bu yağı solumak, rahatlatıcı ve yatıştırıcı etkilerinden dolayı mide bulantısı ve hareket hastalığının etkilerini ortadan kaldırabilir. Ayrıca, 2007 yılında yapılan bir çalışmaya göre, bazı hastalarda topikal uygulamanın 15 dakikasında migren ağrısını azaltmaktadır .Saç Büyümesini Teşvik Ediyor

Nane yağı, kuru kafa derisi ve tahrişleri hafifletmeye yardımcı olan, kellikten muzdarip olanlar için saç büyümesini teşvik eden ve saçlara parlak, taze bir görünüm veren antiseptik, rejeneratif ve uyarıcı etkilere sahiptir . Mucitler Tadashi Fukuma ve Renzo Hattori , nane yağı kullanımını da içeren, saç büyüme uyarıcısı olarak görev yapan bir formül patentlemiştir.

Diş ve Ağız Bakımı

Nane yağı, antiseptik özellikleri nedeniyle, kötü nefesi (veya halitozu) ortadan kaldırır , mikroplarla savaşmaya yardımcı olur ve diş etlerini tedavi eder. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu özellikler birçok diş macununa eklendiği anlamına gelir .  zamanlarda, yağ buharı inhalasyon, anti-enflamatuar ve analjezik olabilir, bu nedenle daha da özel olarak, oral ameliyatları, ameliyat sonrası oksijen ilave edilebilir.Bulantıları tedavi eder

Nane yağının ve suyun kulaklarınızın arkasına sürtünmesi kemoterapinin neden olduğu mide bulantısını önemli ölçüde azaltabilir .

Solunum Sorunlarını Tedavi Eder

Nane yağında bol miktarda bulunan mentol, bir balgam söktürücü olduğu için solunum yolunu temizlemeye yardımcı olur. Sonuç olarak, çok sayıda soğuk losyon ve balsamda kullanılır. Bu soğuk losyonlar göğse uygulandığında, nazal ve solunum yolu tıkanıklığını hızla giderebilir. Elsevier’in Journal of Ethnopharmacology dergisinde yayınlanan bir çalışmada , nane yağı kullanımının antispazmodik ve antiinflamatuar olduğu kanıtlanmış ve sıçanlarda trakea inflamasyonu ve öksürüğü önemli ölçüde yumuşatmıştır. Nesiller boyunca alternatif tıbbın sık görülen bir parçasıdır ve solunum sorunlarının giderilmesinde kullanımı için son derece saygındır.İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS) Tedavisi

Nane yağı, GI yolunun düz kaslarını gevşetebilir, bu yüzden reçetesiz satılan ilaçların ortak bir bileşenidir. Edzard Ernst ve arkadaşları, Birleşik Krallık, Exeter Üniversitesi, bir çalışmada, her yıl milyonlarca insanı etkileyen ve karın ağrısı veya bununla karakterize olan irritabl bağırsak sendromu (IBS) için büyük bir rahatlama olduğunu göstermiştir. rahatsızlık.

Colic davranır

Bu yağ, olumsuz yan etkilere neden olmadan infantil kolik tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.PCOS’u önler

Nane yağı, dalgalanan hormon seviyelerini dengelemeye yardımcı olur ve böylece polikistik over sendromunun (PCOS) semptomlarını da önler .

Sindirimi artırır

Nane yağı bir karminattır ve bu nedenle fazla gazı çıkarmaya yardımcı olur .  Ayrıca düşük iştahı olan ve şişkinlik, karın ağrısı, hareket hastalığı, mide bulantısı ve mide rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcı olan kişiler için iyi bir tonik. Ön araştırmalar, kimyon yağı ile kombine edildiğinde , mide ekşimesi tedavisinde kullanılabileceğini kanıtlamıştır . İnsanlar çoğu zaman bir bardak suya birkaç damla nane yağı koyup sindirime yardımcı olmak için yemekten sonra içiyorlar .Stresi azaltır

Diğer birçok uçucu yağ gibi, nane de ferahlatıcı doğası nedeniyle stres , depresyon ve zihinsel yorgunluktan kurtulma sağlar . Anksiyete ve huzursuzluğa karşı da etkilidir .  Ayrıca, harekete , zihinsel aktivite zihin temizler ve biliş artırır.

Spazmları Hafifletir

Nane yağı, gastroskopi, kolonoskopi ve intraluminal olarak uygulandığı çift kontrastlı bir baryum lavmanı sırasında çok etkilidir. Antispazmodik özelliklerinden kaynaklanabilecek nane yağının diğer faydaları üzerinde çalışılmaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi (İYE)

Nane yağı, idrar yolu enfeksiyonlarını (UTI) tedavi etmek için kullanılabilir. Geleneksel olarak kullanılmasına rağmen, bu özel niteliğin ayrıntılarını anlamak için resmi bilimsel araştırmalar halen devam etmektedir. Nane yağı, alternatif uygulamalarda idrar yolu enfeksiyonlarının etkilerini ve sıklığını azaltabilmesinin altında yatan nedenlerden biri olan çok sayıda antibakteriyel kaliteye sahiptir .Bağışıklığı Artırır

Nane yağı, bir kişinin çeşitli hastalıklara karşı bağışıklığını artırabilir ve zayıf bir bağışıklık sistemi olan veya sık sık hastalıktan muzdarip olan kişiler tarafından yaygın olarak kullanılır. Nane yağının güçlü antiviral, antibakteriyel ve antifungal etkilere sahip olduğu bilinmektedir, bu yüzden birçok alternatif tedavide kullanılır. E. coli, salmonella ve staph enfeksiyonları gibi belirli tehlikeli bakteriyel suşlara dirençli olan kafur, mentol ve karvakrolden oluşur.

Kan dolaşımını artırır

Nane yağının uyarıcı etkilerinin kan dolaşımını artırdığı gösterilmiştir . Çalışmalar, esansiyel yağın buharı olfaktör sinir uçlarının ucuna dokunduğunda, nabız hızında ve kan dolaşımında ani bir artış olduğunu göstermiştir . Artan kan dolaşımının uyarıcı etkisi vücudun organlarını oksijenlendirmeye ve metabolizmayı artırmaya yardımcı olur . Bu, daha yüksek bilişsel işlevlere ve nörodejeneratif hastalıklara karşı korunmaya yol açar .  Dahası, kan dolaşımının artması, şeker hastalarının glikoz seviyesi dengesizlikleri nedeniyle risk altında olduklarından komplikasyonları önleyebilir .Kanser ve Tüberkülozu Önler

Ayrıca nane şekerinin kanser ve tüberküloz tedavisinde yararlı olduğuna inanılmaktadır .

Herpes davranır

Nane yağı, herpes enfeksiyonlarının ve tekrarlayan salgınların olasılığını azaltabilen antiviral ajan olarak bazı ön çalışmaların bir parçası olmuştur. Heidelberg Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yürütülen Phytomedicine’de yapılan bir çalışma , nane yağının herpes virüsü üzerindeki inhibitör aktivitesini göstermektedir.

Nane yağı okaliptüs, biberiye , limon ve mercanköşk gibi çeşitli diğer esansiyel yağlarla iyi uyum sağlar . Pek çok aromaterapist ve şifalı bitki, genellikle tıbbi veya aromatik kombinasyonlarında nane yağı kullanır.Nane Yağı Kullanımı :

Şampuan : Nane yağınız şampuanınıza eklendiğinde kepek ve bitleri çıkarırken başınıza bir soğutma etkisi verdiği için saç bakımı için çok yararlıdır. Nane yağı, diğer saç ürünlerinde ve kellik, kepek ve diğer saçla ilgili durumlar için alternatif çözümlerde de bulunabilir.
Böcek kovucu : Keneler , karıncalar , örümcekler, hamamböcekleri, fareler ve diğer böcekler, nane yağını kullanarak evinizden kolayca uzaklaşabilirler.
Tırnak Bakımı : Topikal uygulamasının dünya çapında birçok insanı etkileyen mantar tırnak enfeksiyonu olasılığını azaltabileceğini gösteren önemli araştırmalar vardır.
Diş çıkarma : Nane yağı ve hindistancevizi yağı arasında 1: 1 oranla , çocuğunuza diş etlerine uygulayarak diş çürümesiyle yardımcı olabilirsiniz.
Güneş yanığı : Yanmış cildi nemlendirerek ve ağrıyı hafifleterek, nane yağı güneş yanığı için ev yapımı bir reçetedir . Yapmanız gereken tek şey Hindistan cevizi yağıyla karıştırmak ve sonra etkilenen bölgeye uygulamak.

Editör

DİKKAT ÖNEMLİ : Sitemiz bilgi ve kültür konularında sizlere bilgi derlemek amacıyla kurulmuştur. Sizlerin öneri ve düşünceleri bizim için çok kıymetlidir. Bu dilekle bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı ve tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır.Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Bir cevap yazın